پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 31803
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۶ | ارسال توسط :

مدیران کتابخوان تصمیمات خردمندانه می گیرند/ فرمانداران مان فرصتی برای خوداندیشی و بازآفرینی خود ندارند

راه سوم: به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، هادی نوری در نشست کتابخوان فرمانداران که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد، ضمن قدردانی از اینکه مدیران اجرایی استان برای فرهنگ و کتاب ارزش قائل هستند، اظهار کرد: شاید این پرسش مطرح باشد که چرا در ایامی که شاهد التهابات مالی […]

مدیران کتابخوان تصمیمات خردمندانه می گیرند/  فرمانداران مان فرصتی برای خوداندیشی و بازآفرینی خود ندارند

راه سوم: به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، هادی نوری در نشست کتابخوان فرمانداران که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد، ضمن قدردانی از اینکه مدیران اجرایی استان برای فرهنگ و کتاب ارزش قائل هستند، اظهار کرد: شاید این پرسش مطرح باشد که چرا در ایامی که شاهد التهابات مالی در کشور هستیم، بحث کتاب و کتابخوانی را دنبال می کنیم؟!

وی با بیان اینکه برخی معتقدند حل مشکلات اقتصادی نیازمند راهکارهای صرفا اقتصادی است، افزود: تجربه نشان می دهد کشورهایی که راه حل های تماما اقتصادی را برای مشکلات اقتصادی پیش گرفته اند، عمدتا یا فروپاشی و یا دچار استحاله درونی شده اند. دیدگاه این کشورها برای توسعه صرفا اقتصادی بود و فرهنگ برایشان ماهیت ثانوی داشت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، با اشاره به جایگاه کتاب در ارتقای فرهنگی جامعه، یادآور شد: جامعه یک سیستم به هم متصل و مرتبط است و لذا شرایط پرالتهاب در حوزه مالی و اقتصادی می تواند نشان از وجود تنش یا بحران در سایر حوزه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی نیز باشد.  

این مقام مسئول، ایجاد آرامش در فرد را نخستین کارکرد کتاب دانست و عنوان کرد: تحقیقات سال ۲۰۰۹  دانشگاه ساسکس به ما می گوید کتابخوانی موثرترین راهکار برای کاهش، مقابله و درمان اضطراب و استرس است. در واقع افرادی که کتاب می خوانند درجه استرس شان به مراتب کمتر از کسانی است که مطالعه نمی کنند.

نوری، کتاب خواندن را موثرتر از موسیقی در ایجاد آرامش دانست و گفت: کتاب انسان را از دنیای فعلی جدا می کند و فرد را به دنیایی بدون تنش و التهاب می برد.

وی با بیان اینکه تنوع موضوعی تنش زاست، ادامه داد: مدیران اجرایی ما کاملا درگیر گروه های مختلف با انواع و اقسام مشکلات هستند و بی تردید این تنوع موضوعی در تصمیمات آنان تاثیرگذار است لذا باید یک فضای ساختاری ایجاد کنیم تا از استرس آنان بکاهد و آرامش بخش باشد، زیرا آرامش منجر به تصمیمات خردمندانه و مبتنی بر نظرات کارشناسانه خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های گیلان، به نتایج تحقیقات جدید اشاره کرد و با اشاره به نقش ویژه کتاب در ایجاد همدلی، خاطرنشان کرد: کسانی که کتاب می خوانند احساس همدلی بیشتری نسبت به دیگران دارند لذا اگر می خواهیم کارهایمان در حوزه اجرایی به سامان شود و برنامه هایمان تحقق پیدا کند، باید احساس همدلی نسبت به همدیگر داشته باشیم.

وی از آگاهی بخشی به عنوان سومین کارکرد کتاب یاد کرد و متذکر شد: اگر فرمانداران که با موضوعات متنوع و گروه های متعدد سر و کار دارند، خود را با کتاب مجهز نکنند، مانند اقیانوسی بزرگ با عمق یک متر خواهند بود. در واقع کتاب به ما اطلاعات می دهد و اطلاعات منجر به کسب آگاهی می شود.

نوری، با بیان اینکه انسان های دارای آگاهی تصمیمات خردمندانه می گیرند، به چهارمین کارکرد کتابخوانی اشاره کرد و گفت: کتاب باعث افزایش تمرکز می شود. امروزه ایجاد اطلاعات و انتقال اطلاعات در کسری از ثانیه اتفاق می افتد و همه خانواده ها را درگیر خود کرده است و مدیران از این مقوله مستثنی نیستند لذا همگان به تمرکز حاصل از مطالعه و کتابخوانی نیاز داریم.

این استاد دانشگاه در پایان وضعیت کاری فرمانداران را ویژه تلقی کرد و گفت: باید فرمانداران و مدیران اجرایی را از جلسات متعدد آزادتر کرد تا فرصت بازآفرینی برای آنان مهیا گردد.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.