راه سوم: نماینده ولی فقیه در استان گیلان اعمال سلیقه را یکی از درد های استان دانست و افزود: مسئولین دانشگاهها دقت کنند تا حریت استادان حفظ شود و هویت و هنجارها شکسته نشود.

جمعی از روسا و مدیران دانشگاهها و مراکز آموزش عالی استان گیلان با نماینده جدید ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت دیدار کردند.
در این دیدار آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت با خیر مقدم به حاضرین، گفت: « از اینکه در جمعی دانشگاهی بوده که دارای دغدغه های مشترک و همسو هستند بسیار خوشحال و خرسندم».
وی با بیان اینکه مسئولین استانی باید از وجود دو نهاد حوزه و دانشگاه استمداد بگیرند، خاطر نشان کرد: « اگر خواستار رونق در عرصه فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی هستیم باید از کمک این دو قشر بهره مند شویم. غربی ها خواستند با تشکیل و تاسیس دانشگاه در ایران جلوی دین را بگیرند اما علاوه بر اینکه در این مورد موفق نشدند باعث رشد و تعالی جامعه ایرانی نیز شدند».
آیت الله فلاحتی با اشاره به بیانات حضرت امام (ره) در خصوص رشد و تعالی دانشگاهها، بیان کرد: « در حال حاضر دانشگاهها از رشد بسیار خوبی برخوردار هستند و ارتقای رتبه ایران از رتبه ۶۹ به ۱۷ جهان گویای این مطلب است البته نباید از تلاش و کوشش دست برداریم و هنوز از قله های درخشان علم فاصله زیادی داریم که انشاالله شاهد رشد و شکوفایی استعداد های درخشان این مرز و بوم در آینده ای نزدیک خواهیم بود».
نماینده ولی فقیه در استان گیلان ادامه داد: « دو قشر حوزویان و دانشگاهیان یکدیگر را درک کرده و رساله طلبه های حوزه ناظر بر مشگلات در جامعه است همچنین در دانشگاهها فکرهایی باز وجود دارد که در جهت اعتلای ایران اسلامی تلاش می کنند».
امام جمعه رشت با تاکید بر استفاده مسئولین استانی از دانشگاهیان، اظهار کرد: «در همه عرصه های مدیریتی باید از دانشگاهیان کمک گرفت و از نظریه پردازی آنان بهره مند شد بطور مثال اگر بخواهیم در مورد مسائل زیست محیطی حرکت مسئولانه داشته باشیم باید از افکار خردورزان کمک گرفت».
آیت الله فلاحتی با برشمردن راه های ارتقای فرهنگ در دانشگاهها، اذعان کرد: «ما باید بدانیم در تغییر بینش دانشجویان در دستگاهها چقدر موفق شده ایم و با استفاده از متخصصین در امور فرهنگی می توان در ارتقای سطح فرهنگ در دانشگاهها اقدام کرد».
وی با تاکید بر وجود همدلی و هم آوایی در کارهای اجرایی استان، ادامه داد:« وجود همدلی و هم آوایی در مسیر اجرائیات می تواند در همسوئی کارها موثر باشد و بودجه های کلان استانی در یک مسیر با توجه به اولویت های استان هزینه گردد و این همسوئی و همدلی باید در مسئولین استانی وجود داشته باشد در این راستا هر یک از بخشها باید کمک کنند».
نماینده ولی فقیه در استان گیلان اعمال سلیقه را یکی از درد های استان دانست و افزود: «مسئولین دانشگاهها دقت کنند تا حریت استادان حفظ شود و هویت و هنجارها شکسته نشود. اگر استادی بخواهد هویت ملی و دینی و ارزشی ما را تحت شعاع قرار دهد و دانشجو را از مسیر اصلی خود خارج کند با آن برخورد شود همچنین باید در جهت حمایت از حرمت و جایگاه استادان کوشا بود و بعضی افراد زد و بندهای سیاسی را ابزاری برای جلوگیری از توسعه قرار ندهند».

امام جمعه رشت تصریح کرد: «دانشگاهها باید کارآمد و به روز باشند و با توجه به نیاز جامعه و رفع مشکلات آن، با ایجاد رشته های متناسب به تربیت نیروهای مورد نیاز و متخصص اقدام کنند. امروز جامعه ما پر از جوانان پر شور و نشاط است و مسئولین باید ازاین نشاط جسمی و روحی بهره مند شوند و در عرصه های گوناگون باید از جوانان استفاده کنند».
آیت الله فلاحتی پرداختن به کرسی های اندیشی را در دانشگاهها خواستار شد و تاکید کرد: « برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاهها کم است و باید توسط نهاد ها در دانشگاهها احیاء شود و توسط اساتید، مسائل در این کرسی ها طوری مطرح شود تا قابل فهم برای عوام و قابل پسند برای خواص باشد و در این راستا دفاتر نهاد نمایندگی در دانشگاهها پیگیری کنند تا برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاهها تقویت گردد».
لازم به ذکر است در اول این دیدار روسای دانشگاههای آزاد اسلامی استان گیلان، علمی کاربردی استان گیلان و پیام نور استان و مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان با ارائه گزارشی از فعالیت مراکز تحت نظارت، نقطه نظرات خود را ارائه دادند.