پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 5 April , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹ - 12 شعبان 1441
شناسه خبر : 31839
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱ | ارسال توسط :

لزوم بهره مندی شهرستان بندرانزلی بویژه اقتصاد مردم شهر از ظرفیت های منطقه آزاد

راه سوم: فرماندار بندرانزلی در جلسه کمیته شناسایی ظرفیت های منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی و مناطق ویژه اقتصادی استان به وجود یک دغدغه اجتماعی در سطح شهرستان اشاره کرد و افزود: شهرستان بندرانزلی بویژه اقتصاد مردم شهر از ظرفیت های منطقه آزاد به حد لازم بهره مند نشده است. به گزارش راه سوم؛ دکتر […]

لزوم بهره مندی شهرستان بندرانزلی بویژه اقتصاد مردم شهر از ظرفیت های منطقه آزاد

راه سوم: فرماندار بندرانزلی در جلسه کمیته شناسایی ظرفیت های منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی و مناطق ویژه اقتصادی استان به وجود یک دغدغه اجتماعی در سطح شهرستان اشاره کرد و افزود: شهرستان بندرانزلی بویژه اقتصاد مردم شهر از ظرفیت های منطقه آزاد به حد لازم بهره مند نشده است.

به گزارش راه سوم؛ دکتر میرشمس مومنی زاده در این جلسه راهکارهای پیشنهادی برای استفاده از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی به نفع اقتصاد شهر و بازار و توسعه انزلی را تبیین کرد.

وی در ابتدای این جلسه به موثر بودن وجود منطقه آزاد اشاره کرد و افزود: بی تردید شروع فعالیت منطقه آزاد یک ظرفیت سازی جدید و بزرگی بود که در خدمت توسعه استان و شهرستان بندرانزلی قرار گرفت.

فرماندار بندرانزلی به نقش آیت الله هاشمی در شروع این طرح اشاره کرد و گفت: جا دارد یاد کنیم از شخصیت بزرگ انقلاب و نظام، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که این طرح را استارت زدند و قدردانی کنیم از دولت تدبیر و امید و جناب اقای دکتر روحانی که این طرح را شتاب بخشیدند.

مومنی زاده در ادامه از زحمات دکتر مسرور در جهت شکوفایی منطقه تشکر کرد و گفت: آنچه که برای بنده بعنوان مسئول اجرایی شهرستان مهم است میزان بهره مندی از ظرفیت های موجود در منطقه آزاد به نفع شهرستان بندرانزلی است.

وی به وجود یک دغدغه اجتماعی در سطح شهرستان اشاره کرد و افزود: شهرستان بندر انزلی و به ویژه اقتصاد مردم شهر از ظرفیت های منطقه آزاد به حد لازم بهره مند نشده و با هماهنگی دکتر مسرور و هدایت و حمایت دکتر سالاری اقداماتی را شروع کرده ایم و امید داریم با ارشادات و رهنمودهای ایشان به نتایج مطلوب در این خصوص دست یابیم.

فرماندار بندرانزلی در ادامه پیشنهادات خود را بدین منظور مطرح کرد و گفت: در درجه اول پیشنهاد میکنم اگر امکانپذیر باشد شهر بندر انزلی مجموعا به محدوده منطقه ازاد الحاق شود اما اگر محدودیت های قانونی و موانع اجرایی وجود داشته باشد و این پیشنهاد عملی نباشد نقاطی از شهر یا شهرستان بصورت لکه بینی به محدوده تحت حاکمیت منطقه آزاد الحاق و از مزایای آن بهره مند شود.

دکتر مومنی زاده ادامه داد: درهمین راستا یک زمین ۵ هکتاری در موج شکن غربی وجود دارد که توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استحصال شده و در این خصوص با دکتر مسرور هم هماهنگی شده که یک مجتمع تجاری، اقامتی و گردشگری در آنجا احداث شود تا اصناف شهرستان بتوانند با برخورداری از مزایای منطقه آزاد در قالب تجارت چمدانی، از این طریق اقتصاد شهر را تقویت کنند.

وی ادامه داد: پیشنهاد دوم ما این است که روستاهای سمت غرب شهرستان نیز همانند روستاهای شرق شهرستان در محور رضوانشهر به محدوده منطقه آزاد الحاق شود و از این مزایا برخوردار بشود؛ پیشنهاد بعدی این است که زمین ۱۰۰ هکتاری متعلق به منابع طبیعی در ورودی شهر واقع در روستای تربه گوده در حد فاصل منطقه آزاد و بندرانزلی یک طرح گردشگری با استفاده از سرمایه گذاری منطقه یا بخش خصوصی صورت گرفته و از مزایای منطقه برخوردار شود؛ دیگر اینکه در داخل شهر بندرانزلی زمینی ۱۷ هکتاری داریم که متعلق به شهرداری بندرانزلی است و استعداد لازم برای اجرای یک طرح گردشگری یا اقتصادی با پشتیبانی منطقه آزاد را دارد، همچنین یک زمین ۱۰۰ هکتاری در روستای خمیران از اراضی منابع طبیعی وجود دارد که میتواند برای احداث ناحیه صنعتی شماره ۳ منطقه آزاد مد نظر قرار گیرد و اجرایی شود.

فرماندار بندرانزلی در ادامه اظهار داشت: در ارتباط با تالاب بندرانزلی که از سرمایه های ارزشمند ملی ما است مشکلات زیادی وجود دارد؛ پیشنهاد ما این است که مطالعه ای صورت بگیرد تا با حفظ کاربری و رعایت ضوابط زیست محیطی و با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی، تالاب را یه خوبی احیا و با ایجاد سازه های شناور نسبت به اجرای طرح های گردشگری در آن اقدام کنیم؛ همچنین لازم است به منظور رفع دغدغه های اجتماعی مردم و اصناف مطالعه ای صورت بگیرد تا اصناف شهر بتوانند از مزایای منطقه آزاد در قالب تجارت چمدانی استفاده کنند.

دکتر میرشمس مومنی زاده در ادامه اظهار داشت: طرح شبهای روشن که اجرای آن مورد تاکید استاندار می باشد و مقدمات آن را نیز در انزلی فراهم کرده ایم، میتواند در نوار ساحلی شهر با سرمایه گذاری خود سازمان یا بخش خصوصی اجرایی شود؛ همچنین در ارتباط با فعال سازی تردد اتوبوس دریایی از منطقه آزاد به انزلی که بازدید و هماهنگی های آن صورت گرفته، تسریع و با استفاده از مزایای منطقه آزاد نسبت به ساماندهی و نوسازی قایقرانی برای گردشگری ساحلی و تالاب گردی اقدام شود.

وی همچنین افزود: غالب تجار و بازرگانانی که در منطقه آزاد فعالیت می کنند در بندرانزلی دفتر ندارند و دفترشان تهران است به همین خاطر شهرستان بندرانزلی از مزایای مالیات ارزش افزوده آنان محروم می شود، لازم است به گونه ای برنامه ریزی کنیم که بندرانزلی بتواند از این مزایا نیز بهره مند شود.

گفتنی است در پایان این جلسه پس از جمع بندی مباحث توسط استاندار و با دستور وی مقرر شد کمیته ای تشکیل شود تا موارد قابل اجرا پس از کار مطالعاتی و کارشناسی اجرایی شود.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.