پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 5 April , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹ - 12 شعبان 1441
شناسه خبر : 32322
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹ | ارسال توسط :

بند ۲۴۱ اوین کجاست؟

راه سوم: بند ۲۴۱ از بندهای متشکل از سلول‌های انفرادی است که از سلول‌های انفرادی معمول در بندهای امنیتی بزرگ‌تر است. بنابراین مرتضوی در بندعمومی نیست و زندانیان دیگر او را نمی‌بیند. ◽️این بند احتمالا بخشی از ساختمانی است چند طبقه که طبقاتی متشکل از سلول‌‌های انفرادی امنیتی هم دارد که در اختیار وزارت اطلاعات […]

بند ۲۴۱ اوین کجاست؟

راه سوم: بند ۲۴۱ از بندهای متشکل از سلول‌های انفرادی است که از سلول‌های انفرادی معمول در بندهای امنیتی بزرگ‌تر است. بنابراین مرتضوی در بندعمومی نیست و زندانیان دیگر او را نمی‌بیند.

◽️این بند احتمالا بخشی از ساختمانی است چند طبقه که طبقاتی متشکل از سلول‌‌های انفرادی امنیتی هم دارد که در اختیار وزارت اطلاعات است و به بند ۲۴۰ معروف است.

◽️بند ۲۴۱ برخلاف برخی طبقات دیگر این ساختمان در اختیار قوه‌قضاییه است. و از سوی کارمندان اداره کل‌زندان‌ها و نه ماموران وزارت اطلاعات اداره می‌شود.

◽️درِ هر سلول دارای دریچه کوچکی مشبک در بالا است و در پایین، در کوچکی مانند در صندوق پست تعبیه شده، که پیش‌از اصلاحات سلول‌ها در دوران شاهرودی، برای اعلام نیاز زندانی به دستشویی و توالت و گفت‌وگو با مسوولان زندان استفاده می‌شد.

◽️هر سلول بند ۲۴۱ تقریبا هشت‌مترمربع است. البته علی‌غزالی،‌ از روزنامه‌نگارانی که مدتی در این بند بازداشت بوده، در خاطراتش درباره این بند نوشته، که هر سلول تقریبا ۱۲مترمربع وسعت دارد.

◽️پس‌از اصلاحات دوران شاهرودی،‌ درون هر سلول دستشویی، مستراح و دوش آب تعبیه شده که به‌وسیله یک دیوار شبیه به اپن آشپزخانه و یک پرده از اتاق سلول جدا شد.

◽️هر سلول پنجره‌هایی نیز دارد که با در نظر گرفتن نرده‌های آن، زندانی چاره‌ای جز تماشای آسمان ندارد.

◽️غزالی نوشته: «سه پتو، یکی برای زیر سر، یکی برای زیرانداز و دیگری برای روانداز است. در زمان ورود به سلول به هر فرد یک کاسه و یک قاشق و یک لیوان پلاستیکی می‌دهند و مامور غذا در وعده‌های سه‌گانه در آهنی را چندبار می‌زند.» هرکس جیره بهداشتی دارد که شامل لباس زیر و زیرپوش می‌شود.

🔹مرتضوی اگر به بند عمومی منتقل شود شرایط وی در زندان چگونه خواهد بود؟

✍️احمد زیدآبادی در یادداشتی تگرامی نوشت:

◽️اینگونه افراد در روزهای نخست وردشان به بند، بعضاً مورد متلک پرانی و تمسخر و حتی تهدید برخی از زندانیان قرار می گیرند؛ اما آنها به سرعت از طریق نقل شیرین کاری های خود در دورۀ خدمتشان و بازگویی خاطرات خود از افراد مشهور، جمع بسیاری را دور خود گرد می آورند و به نُقل محفل آنان تبدیل می شوند!

◽️با گذشت زمان، آنها از ادامۀ نفوذ خود در دستگاهها و نهادهای مختلف سخن به میان می آورند و بدینوسیله، جمعی زندانی مستأصل را به گشودن گره پرونده شان از طریق اعمال نفوذ خود امیدوار می کنند و به طمع می اندازد و از این طریق آنان را مرید خود می کنند.

◽️این مریدان در خوش خدمتی و حتی چاپلوسی آنان تا بدانجا پیش می روند که مبلغ بیگناهی و جوانمردی آنها در بین دیگر زندانیان می شوند و از دوره ای به بعد، انجام کارهای شخصی آنها را نیز به دوش می گیرند به طوری که اجازه نمی دهند حتی دست به سیاه و سفید بزنند!

◽️بدین ترتیب، امثال مرتضوی به سرعت امپراتوری کوچک خود را در بند بنا می کنند و خودشان هم باورشان می شود که هم بیگناه و قربانی اند و هم در بین “مردم” از محبوبیت بالایی برخوردارند!

فرارو

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.