پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 32311
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲ | ارسال توسط :

۳ سناريوي ايران در صورت خروج آمريکا از «برجام»

  راه سوم: وزير امور خارجه ايران از سه انتخاب ايران در مواجهه با اقدام آمريکا در خروج از برجام سخن گفت: « اگر ترامپ از توافق خارج شود، ايران سه انتخاب دارد؛ اول اينکه مي‌تواند توافق را کنار بگذارد، از پايبندي دست بکشد و غني‌سازي اورانيوم خود را از سر بگيرد يا حتي آن […]

۳ سناريوي ايران در صورت خروج آمريکا از «برجام»

 

راه سوم: وزير امور خارجه ايران از سه انتخاب ايران در مواجهه با اقدام آمريکا در خروج از برجام سخن گفت: « اگر ترامپ از توافق خارج شود، ايران سه انتخاب دارد؛ اول اينکه مي‌تواند توافق را کنار بگذارد، از پايبندي دست بکشد و غني‌سازي اورانيوم خود را از سر بگيرد يا حتي آن را افزايش دهد، گزينه دوم ايران اين است که از سازوکار موجود در توافق استفاده کند که به هريک از طرف‌ها اجازه مي‌دهد يک شکايت رسمي در کميسيوني که براي رسيدگي به نقض توافق ايجاد شده است، مطرح کند، انتخاب سوم ايران اين است که اين کشور مي‌تواند تصميم به خروج از معاهده منع گسترش تسليحات هسته‌اي بگيرد؛ اما تهران هنوز تصميمي درباره اينکه بايد کدام‌يک از گزينه‌ها را انتخاب کند، نگرفته است».
محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه که در نيويورک به سر مي‌برد، در گفت‌وگو با نشريه نيويورکر گفت: ايران تاکنون ۱۱ شکايت را نزد فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا که رياست اين کميسيون را بر عهده دارد، مطرح کرده است. هدف از اين رويه، آن است که آمريکا به توافق پايبند باشد.
ظريف تأکيد کرد: «اگر آمريکا قصد دارد از توافق هسته‌اي خارج شود، بايد با پيامدهاي آن نيز روبه‌رو شود. مغروربودن بسيار خطرناک است. ترامپ در ۱۵ ماه گذشته تلاش کرد با مانع‌تراشي در مسير عادي‌سازي روابط تجاري با ايران، اين توافق را از بين ببرد. براي ايران بسيار مهم است که از منافع اقتصادي اين توافق بهره ببرد».
روز ۲۲ ارديبهشت قرار است ترامپ بار ديگر تعليق تحريم‌هاي هسته‌اي ايران را تمديد کند. او گفته اين کار را نمي‌کند و به اروپا هشدار داده که نواقص برجام را رفع کند.
ظريف با اشاره به بي‌اعتمادي به آمريکا گفته: اين پيامي بسيار بد است که به مردم ايران و همچنين مردم جهان مي‌فرستند؛ اينکه شما نبايد هيچ‌وقت با ايالات متحده توافق کنيد؛ چراکه در نهايت اصل آمريکا اين است؛ آنچه از آن من است، از آن من است و آنچه از آن شماست، قابل‌مذاکره است.
رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان در پاسخ به اين پرسش که در صورت مرگ توافق هسته‌اي آيا ايران ممکن است بار ديگر با آمريکا مذاکره کند، اظهار كرد: ديپلماسي هرگز نمي‌ميرد؛ اما اين به آن معني نيست که تنها يک مسير براي ديپلماسي وجود دارد و آن‌هم آمريکاست. تصميم نهايي ايران هرچه باشد، براي آمريکايي‌ها چندان خوشايند نخواهد بود. دراين‌باره اتفاق‌نظر وجود دارد.
او همچنين درباره تلاش‌هاي اروپا براي توافق با آمريکا براي اعمال محدوديت‌هاي بيشتر بر ايران به‌منظور ماندن آمريکا در توافق هسته‌اي،‌ بيان کرد: به هر سازشي که منجر به شروط جديد شود، پايبند نخواهيم بود و باور نداريم براي اجراي بهتر برجام مفيد، ثمربخش يا سازنده است. آنها موضع ما را مي‌دانند. تنها سناريويي که ما مي‌توانيم با آن کنار بياييم، اين است که اروپايي‌ها با دولت ترامپ گفت‌وگو کنند تا آنها يک بار و براي هميشه، شروع به پايبندي به توافق کنند. در همین حال، ظریف که برای سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا به نیویورک سفر کرده است، در توییتر خود نوشت: «این گفته امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه که هیچ طرح جایگزینی برای برجام وجود ندارد، صحیح است. بهتر است همه توافق باشد یا نباشد. رهبران اروپایی نه‌تنها باید ترامپ را به ماندن در برجام بلکه باید او را به آغاز اجرای همراه با حسن‌نیت آن بخش از برجام که به وی مربوط می‌شود نیز تشویق کنند».
عراقچی: چرا باید در قراردادی بمانیم که سودی برای ما ندارد؟
معاون سیاسی وزیر خارجه ایران که به دعوت همتای نروژی خود در اسلو به سر می‌برد، در مصاحبه با «آفتن‌پوستن»، پرتیراژترین روزنامه این کشور، گفت: ایران آماده است تا برنامه هسته‌ای خود را دوباره از سر بگیرد. به گزارش «ایسنا» سیدعباس عراقچی در بخشی از این مصاحبه که در جریان سفیر اخیرش به نروژ صورت گرفته است، درباره برجام گفت: این توافق بر دو پایه استوار است؛ یکی اینکه ایران باید تعهدات خود در قبال برنامه هسته‌ای را انجام دهد و دیگر اینکه تحریم‌های ایران باید برداشته شوند. اگر آمریکا از برجام خارج شود، یکی از این ستون‌ها از بین می‌رود و سپس کل توافق نابود خواهد شد. عراقچی همچنین در این گفت‌وگو از آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی که برای خوشایند ترامپ موضع خود را درباره امتناع از هرگونه تحریم جدید علیه ایران به امید حفظ توافق هسته‌ای تغییر داده‌اند، ابراز ناراحتی کرده و گفته است: این عادلانه نیست؛ آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در ۱۰ گزارش به این نتیجه رسیده که ایران بخش مربوط به خود را در توافق‌نامه هسته‌ای کاملا اجرا کرده است. این در حالی است که ترامپ تهدید کرده این قرارداد را نقض می‌کند و از سوی اروپایی‌ها پاداش می‌گیرد. اکنون ما داریم مجازات می‌شویم. این منطقی نیست و عملی نخواهد نشد. عراقچی تأکید کرد: برجام قابل‌مذاکره مجدد نیست. برای اینکه این توافق کارایی داشته باشد، باید پایدار و قابل پیش‌بینی باشد. این موضوع برای نروژی‌ها و سایر شرکت‌های خارجی که تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران دارند، ضروری است. متأسفانه آمریکا جو ناپایداری و تردید را ایجاد کرده است که بر تمایل شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران تأثیر می‌گذارد و در نتیجه ما کمتر از آنچه در ازای رفع تحریم‌ها باید می‌داشتیم، به دست آورده‌ایم. او در ادامه سؤالی را مطرح کرد؛ چرا باید در قراردادی بمانیم که سودی برای ما ندارد؟ معاون وزیر خارجه همچنین در پاسخ به این سؤال که چگونه خسارات ناشی از خروج از برجام در برابر مزایای حفظ توافق موازنه می‌شود، گفت: ما همه محاسبات خود را انجام داده‌ایم. جنبه اقتصادی برجام مهم است؛ اما جنبه امنیتی برجام نیز اهمیت زیادی دارد و لازم است به آن توجه شود. ایران در ارزیابی مزایای اقتصادی، سیاسی و امنیتی برجام بسیار دقیق و خردمندانه عمل خواهد کرد. 
تأکيد پوتين و مکرون بر ادامه اجراي برجام
بنا بر اعلام کرملين، رؤساي‌جمهور روسيه و فرانسه درباره لزوم اجراي برجام گفت‌وگو کردند. به گزارش ايسنا، به نقل از اينترفاکس، کاخ کرملين اعلام کرده است ولاديمیر پوتين و امانوئل مکرون، رؤساي‌جمهور روسيه و فرانسه، روز دوشنبه درباره لزوم ادامه اجراي برجام به‌عنوان يک عنصر امنيت بين‌المللي گفت‌وگو کردند.
قرار است امروز امانوئل مکرون براي گفت‌وگو با ترامپ به واشنگتن سفر کند. گفته مي‌شود توافق هسته‌اي يکي از موضوعات اين گفت‌وگو است.
ديميتري پسکوف، سخنگوي کاخ رياست‌جمهوري روسيه (کرملين)، روز دوشنبه گفت: ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه، هيچ برنامه‌اي براي تماس با آمريکا درباره توافق هسته‌اي ايران و قدرت‌هاي جهاني ندارد. او در ادامه تأکيد کرد: جايگزيني براي توافق هسته‌اي وجود ندارد.
در مسکو، لاوروف با همتاي چيني خود مذاکره کرده و گفته است: «مسکو و پکن توافق کرده‌اند که مانع از هرگونه تلاش‌ آمريکا براي کارشکني در توافق هسته‌اي با ايران شوند». به گزارش خبرگزاري تاس، سرگئي لاوروف تأکيد کرد: مسکو مخالف بازنگري در توافق هسته‌اي با ايران است و ما هر تلاشي را براي بي‌نتيجه‌کردن اين کار بين‌المللي که از طريق مذاکرات ميان قدرت‌هاي جهاني و ايران حاصل شد، بسيار غيرسازنده مي‌دانيم. لاوروف پس از ديدار با وانگ يي، همتاي چيني خود، تصريح کرد: مسکو و پکن توافق کرده‌اند با هر تلاشي براي نابودکردن توافق هسته‌اي که در يک قطع‌نامه شوراي امنيت سازمان ملل نيز به تأييد رسيده است، مقابله کنند.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.