پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 3 June , 2020
امروز : چهارشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۳۹۹ - 12 شوال 1441
شناسه خبر : 32484
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰ | ارسال توسط :

اندیشه ورزی مهمترین وجه اشتراک مسجد و کتابخانه

راه سوم: هادی نوری در نخستین نشست کتابخوان مساجد استان گیلان که در مسجد فاطمیه رشت برگزار شد، با بیان اینکه پیشنهاد برگزاری نشست مذکور از جانب هیئت امنای مسجد مطرح شده است، اظهار کرد: مسیر ما مورد توجه قرار گرفته است و مسئولیت ما سنگین تر شده است. وی برگزاری نشست های کتابخوان را یکی از […]

اندیشه ورزی مهمترین وجه اشتراک مسجد و کتابخانه

راه سوم: هادی نوری در نخستین نشست کتابخوان مساجد استان گیلان که در مسجد فاطمیه رشت برگزار شد، با بیان اینکه پیشنهاد برگزاری نشست مذکور از جانب هیئت امنای مسجد مطرح شده است، اظهار کرد: مسیر ما مورد توجه قرار گرفته است و مسئولیت ما سنگین تر شده است.

وی برگزاری نشست های کتابخوان را یکی از برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و افزود: نشست کتابخوان را از نخبگان جامعه آغاز کردیم و تاکنون نشست کتابخوان مدیران دستگاه ها، شهرداران، فرمانداران، بانوان مدیر و فرماندهان سپاه برگزار شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با اشاره به برگزاری نشست کتابخوان مدیران شهرستانی، تصریح کرد: این نشست در همه شهرستان ها در قالب شورای اداری برگزار خواهد شد. البته تاکنون در شهرستان های انزلی، آستارا و صومعه سرا برگزار کردیم و به زودی شهرستان آستانه اشرفیه میزبان ما خواهد بود.

نوری، با بیان اینکه در حال حاضر کارکنان دستگاه های اجرایی و مساجد را هدف برگزاری نشست کتابخوان قرار دادیم، گفت: شاید این ذهنیت وجود داشته باشد که چه ارتباطی میان کتاب و دستگاه اجرایی وجود دارد و یا چرا مسجد که پایگاه عبادی و معنوی و محل نماز و نیایش است، باید به مکانی برای کتابخوانی و بحث و گفتگو تبدیل شود؟!

وی با اشاره به وجوه مشترک مسجد و کتابخانه، ادامه داد: در مسجد تمایزی میان انسان ها وجود ندارد و جنسیت و قدرت و ثروت و… ملاک نیست لذا در کتابخانه های عمومی ما نیز همین فضا حاکم است و از همه اقشار با همه سلایق و گرایشات سیاسی در کتابخانه حضور دارند.

این مقام مسئول، با بیان اینکه ۱۰۷ کتابخانه عمومی در سراسر استان گیلان داریم، خاطرنشان کرد: کتابخانه های ما دارای تنوع و گستردگی هستند و اگر امکانات بیشتری از حیث نیرو داشتیم، به صورت شبانه روزی پذیرای مردم بودیم. کتابداران ما در کتابخانه های شهرستان رشت با کمترین انتظارات مادی سه شیفته کار می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، مسجد و کتابخانه را محل تجمع و گردهمایی دانست و عنوان کرد: از زمان صدر اسلام تاکنون همه افراد این امکان را دارند که در مسجد حضور پیدا کنند و به بحث و گفتگو بپردازند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۶۰۵ نشست کتابخوان با موضوع نقد و بررسی کتاب در استان برگزار کردیم، متذکر شد: مهمترین وجه اشتراک مسجد و کتابخانه، وجه اندیشه ورزی است. ما باید تصورمان را از هر دو مکان تغییر دهیم، زیرا گاهی مسجد را صرفا یک نمازخانه و کتابخانه را صرفا یک قرائت خانه می دانیم. نمازخانه دیدن مسجد، تقلیل جایگاه والای آن است، زیرا مسجد و کتابخانه محل آمد و شد فکری است.

نوری، با تاکید بر اینکه باید کتابخانه را به مثابه یک پایگاه فرهنگی ببینیم، گفت: امیدواریم که نوجوانان و جوانان به جای رفتن به قلیان سراها، راه به کتابخانه پیدا کنند و برای این مهم برنامه داریم.

photo_2018-04-28_12-24-45

منشور حقوق شهروندی، کتاب پیشنهادی خانم مسئول

در ادامه فاطمه رفیعی، مدیر کل امور خانواده و بانوان استانداری گیلان که از اصحاب مسجد فاطمیه است و خود را بزرگ شده در این مسجد می‌داند به معرفی کتاب پیشنهادی خود پرداخت و گفت: کتاب منشور حقوق شهروندی در سال ۹۵ منتشر شده است.

 

 وی اظهار داشت: هر کسی این کتاب را بخواند از حقوق خود در هر جامعه اسلامی و انسانی که زندگی می کند مطلع شده و می‌تواند مطالبه گر حقوق خود باشد.

 

رفیعی در ادامه با اشاره به بیانی از رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه در نظام اسلام همه از حقوق شهروندی برخورداند، گفت: در هر بند از متون کتاب منشور حقوق شهروندی، تطابق آن با قانون اساسی و قوانین اسلامی بیان شده است.

 IMG_20180429_172518_092

 وی اذعان کرد: علت انتخاب این کتاب آن بوده که در زمینه حقوق کودکان، زنان، جوانان و مردان آگاهی کافی در جامعه وجود ندارد و  به همین علت حقوق افراد در برخی وارد نقض می‌شود.

 

مدیر کل امور خانواده و بانوان استانداری گیلان یادآور شد: ساز و کار دستری به حقوق شهروندی در این کتاب مشخص و بیان شده است.

کورت فريشلر آلمانی و حکایت کربلا

طهماسبی، مسئول شورای فرهنگی مسجد فاطمیه رشت هم به معرفی کتابی تاریخی از زندگی امام حسین پرداخت و گفت: کتاب امام حسین(علیه السلام) و ایران نوشته کورت فریشلر، تاریخدان آلمانی است.

 

 وی افزود: این کتاب در ۶۰۰ صفحه نوشته شده و مترجم آن آقای ذبیح الله منصوری بوده است.

 IMG_20180429_172522_324

مسئول شورای فرهنگی مسجد فاطمیه رشت اعلام کرد: این کتاب نوعی تاریخ نگاری واقعه عاشوراست و در آن به نقش ایرانیان در کمک به امام حسین( علیه السلام) و واقعه عاشورا پرداخته شده است.

طهماسبی اظهار داشت: این کتاب با نقد و تحقیق همراه بوده و از این نظر برجسته است.

 

 انسان در مسیر زندگی

سید رسول زحمتکار، فعال فرهنگی، سومین کسی بود که به معرفی کتاب پرداخت.

 این فعال فرهنگی با معرفی کتاب انسان در مسیر زندگی گفت: این کتاب با موضوع روانشناسی کودکان است.

وی اظهار داشت: این کتاب در سال ۷۹ به همت انتشارات برگ چاب شده و شامل سلسله سخنرانی های دکتر سید محمد مجد روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی است.

 IMG_20180429_172530_852

زحمتکار اعلام کرد: از ديدگاه اين كتاب، خانواده دانشگاه بزرگی است كه در سه دوره اصلی تولد تا يک سالگی، يک تا سه سالگی و سه تا شش سالگی، موضوعات متعدد و اساسی را به كودک می‌آموزد.

وی ادامه داد: دوره‌های بعدی دوره پيش از بلوغ يا مدرسه ابتدايی، دوره بلوغ جسمی، روانی و اجتماعی است كه كتاب در شرح تفصيلی آنها بسيار كوشيده است.

این فعال فرهنگی یادآور شد: در این کتاب سعی شده تا رفتارهای ناپخته انسانی به سجایای اخلاقی درست تبدیل شود و برخلاف دیگر کتاب های روانشناسی مطالب خود را به صورت داستان و به دور از اصطلاحات سنگین علمی بیان می‌کند.

نمایش رنج اندیشیدن بشر در کتاب وجدان بیدار

جواد یوسفی، مسول کتابخانه کوثر مسجد فاطمیه هم با معرفی کتاب وجدان بیدار گفت: این کتاب نوشته اشتفان تسوایگ، نویسنده اتریشی است.

 IMG_20180429_172535_061

 وی این کتاب را نمایش رنج بشر برای اندیشیدن توصیف کرد و گفت: رنج اندیشین در این این کتاب به شکلی شکوهمند و با عزت به صورت یک داستان برای مخاطب به تصویر درآمده است.

مسول کتابخانه کوثر مسجد فاطمیه رشت اظهار کرد: این کتاب توسط عبدالله توکلی ترجمه شده که به مذاق من زیاد خوش نیامده اما سیروس آریان پور آن را به شکلی شکوهمند ترجمه کرده است.

IMG_20180429_172505_767

IMG_20180429_172349_249

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.