پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 21 March , 2019
امروز : پنج شنبه, ۱ فروردین , ۱۳۹۸ - 15 رجب 1440
شناسه خبر : 33008
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷ | ارسال توسط :

رشد ۲۳ درصدی ” امانت” در کتابخانه های عمومی گیلان طی شش ماهه دوم سال ۱۳۹۶

راه سوم: مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به رشد استان در شاخص های کتاب و کتابخوانی نسبت به سال گذشته گفت: گیلان در شش ماهه دوم سال ۹۶، در همه شاخص های کتاب و کتابخوانی رشدی مثبت داشته که این رشد در اعضا ۸درصد، در امانت کتاب ۲۳ درصد، نشست های فرهنگی ۵۴ […]

رشد ۲۳ درصدی ” امانت” در کتابخانه های عمومی گیلان طی شش ماهه دوم سال ۱۳۹۶

راه سوم: مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به رشد استان در شاخص های کتاب و کتابخوانی نسبت به سال گذشته گفت: گیلان در شش ماهه دوم سال ۹۶، در همه شاخص های کتاب و کتابخوانی رشدی مثبت داشته که این رشد در اعضا ۸درصد، در امانت کتاب ۲۳ درصد، نشست های فرهنگی ۵۴ درصد و برگزاری نشستهای کتاب خوان رشد ۷۴ درصدی و در جذب بودجه و منابع مالی کتابخانه ها نیز ۶ برابر افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستا لاهیجان دیروز یکشنبه و با حضور دکتر هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، امیر جانبازی؛ فرماندار شهرستان لاهیجان، مرتضی اکبری؛ رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، مسئود کاظمی؛ شهردار، فرداد جنابی؛ رئیس شورای اسلامی، نگار قادری؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان، اعضای انجمن کتابخانه های عمومی لاهیجان و رودبنه، کتابداران و اصحاب رسانه در فرمانداری لاهیجان برگزار شد.

شهرداری های استان سهم کتابخانه ها را پرداخت کنند تا از حسابشان برداشت نشود

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه با اشاره به لزوم پرداخت سهم حداقل نیم درصد قانونی کتابخانه های عمومی از محل درآمدهای شهرداری های گیلان به کتابخانه ها افزود: نیم درصد درآمد شهرداری ها طبق قانون باید صرف امور کتابخانه ها شود تا با آن بتوانیم هزینه های جاری را پرداخت کنیم ولی تاکنون بسیاری از شهرداری ها در پرداخت این مبلغ کوتاهی هایی داشته اند و به همین دلیل خزانه داری کشور به اجبار حساب های آنها را مسدود و سهم کتابخانه ها را از سرجمع اعتبارات شهرداری ها برداشت و به حساب نهاد کتابخانه های عمومی کشور واریز کرده است.

دکتر هادی نوری همچنین با ارائه گزارشی از وضعیت پرداخت این سهم از سوی شهرداری های استان خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیون تومان از شهرداری های گیلان بابت نیم درصد اخذ شده و شهرداری لاهیجان حدود ۱۵میلیون تومان و شهرداری رشت هم ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت کرده است.

کمبود فضای مطالعه در شهرهای مرکزی استان چالش بزرگ مجموعه کتابخانه هاست

وی در ادامه یکی از مهمترین چالش های حاکم بر مجموعه کتابخانه های عمومی را کمبود فضای مناسب مطالعه در استان و خصوصا شهرهای مرکزی استان دانست و ضمن تاکید بر ساخت کتابخانه و توسعه فضای کتابخوانی اضافه کرد: بر همین اساس عملیات توسعه کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان که مدتهاست به دلیل عدم تخصیص مناسب اعتبارات لازم پیشرفت چندانی نداشته است، در سال جاری و با تخصیص اعتبار لازم از سوی فرمانداری لاهیجان و از منابع اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان به اتمام می رسد.

photo_2018-05-21_05-37-10

بخش ویژه گیلان شناسی در کتابخانه ها راه اندازی شده است

نوری در ادامه یکی از مهمترین اقدامات مجموعه کتابخانه های عمومی در سال اخیر را ایجاد بخش های ویژه گیلان شناسی در کتابخانه ها عنوان کرد و گفت: خرید منابع و کتاب های مولفین بومی مستلزم حمایت شهرداران می باشد و در صورت پرداخت بدهی های خود به کتابخانه ها بخش ویژه گیلان شناسی در هر کتابخانه ایجاد خواهد شد. وی نقش خیرین و اهدای کتاب ها با موضوع گیلان از سوی مردمک را نیز در موفقیت این طرح مهم ارزیابی کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به رشد استان در شاخص های کتاب و کتابخوانی نسبت به سال گذشته گفت: گیلان در شش ماهه دوم سال ۹۶، در همه شاخص های کتاب و کتابخوانی رشدی مثبت داشته که این رشد در اعضا ۸درصد، در امانت کتاب ۲۳ درصد، نشست های فرهنگی ۵۴ درصد و برگزاری نشستهای کتاب خوان رشد ۷۴ درصدی و در جذب بودجه و منابع مالی کتابخانه ها نیز ۶ برابر افزایش داشته است.

به گفته دکتر نوری، زیربنای کتابخانه های استان ۲ هزار مترمربع و اعضای آن ۵۹ هزار نفر هستند که تا پایان سال گذشته، بالغ بر ۵۷۷ هزار جلد کتاب از کتابخانه های عمومی استان به امانت داده شده که از لحاظ منابع ، حدود ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار جلد کتاب در کل کتابخانه ها وجود دارد.

مردم لاهیجان اشتیاق فرهنگی و کتابخوانی بالایی دارند

نوری همچنین شهر لاهیجان را پس از رشت از لحاظ رشد امانت کتاب دارای رتبه دوم عنوان و خاطرنشان کرد: مردم این شهرستان، اشتیاق فرهنگی و کتابخوانی بالایی دارند و در نشر کتاب نیز شهرستانی پیشرو به شمار می رود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ادامه گفت: سامانه ای به نام سامان در سراسر ایران راه اندازی شده که همه کتابخانه ها به این سامانه متصل هستند و هرکس که عضو این سامانه باشد، می تواند بصورت آنلاین کتاب ها را مشاهده و از وجود کتاب دلخواه اطمینان حاصل کند. وی ایجاد این، شبکه ای دیجیتالی را بین کتابخانه ها و به منظور دسترسی آسانتر اعضا به منابع موجود عنوان کرد.

photo_2018-05-21_05-37-18

فرماندار لاهیجان: مباحث فرهنگی را باید از خانواده شروع کرد

فرماندار شهرستان لاهیجان نیز در این جلسه گفت: در دنیای فناوری نوین، قشر عظیمی از جامعه درگیر کتاب و کتابخوانی شده اند و دراین شرایط وظیفه همه است که کتاب و کتابخوانی را ترویج دهیم.

امیر جانبازی افزود: مباحث فرهنگی را باید از خانواده شروع کرد و بیشتر از همه در سیستم آموزشی باید دانش آموزان با مقوله کتاب و کتابخوانی آشنا شوند و با اهدای جوایز کتاب و قلم، رویکرد کتابخوانی را در جامعه افزایش داد.

وی یادآور شد: برخی اماکن شهر لاهیجان ظرفیت بالایی برای ایجاد فضای کتابخوانی دارند و باید از این فضاها استفاده کرد و برای کسانی که به تفریح و تفرج به این شهر گردشگری می آیند، شرایط کتابخوانی مهیا باشد. وی در خاتمه سخنانش بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت خیران برای توسعه فضاهای کتابخوانی و ارتقاء سطح فرهنگی شهرستان تاکید کرد.

مرتضی اکبری؛ رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان نیز در ابتدای این جلسه ضمن ارائه گزارش از وضعیت کتابخانه های عمومی این شهرستان و مشکلات موجود، بر ضرورت تکمیل طرح توسعه کتابخانه عمومی شهید باهنر و نیز شاداب سازی و بهسازی کتابخانه عمومی زنده یاد فیض در سال جاری تاکید و آن را از برنامه های اصلی خود عنوان کرد.

گفتنی است بیان دیدگاه ها از سوی دیگر اعضای انجمن کتابخانه های عمومی لاهیجان و ارائه پیشنهادات و انتقادات پایانبخش این نشست بود.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.