پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 21 February , 2019
امروز : پنج شنبه, ۲ اسفند , ۱۳۹۷ - 16 جماد ثاني 1440
شناسه خبر : 33121
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۹:۲۴ | ارسال توسط :

۳۵ درصد دختران تجربه مصرف قلیان را دارند/ سن مصرف دخانیات به ۱۳ سال رسیده / ایرانی‌ها روزانه سی میلیارد تومان دود می‌کنند

  راه سوم: دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: آمارها نشان می‌دهد که ۳۰ الی ۳۵ درصد دختران دبیرستانی و دانشجویان تجربه مصرف قلیان دارند که این رقم در پسرها به ۵۵ درصد می‌رسد.   به گزارش فارس، محمد رضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در حاشیه همایش پیشگیری استعمال دخانیات […]

۳۵ درصد دختران تجربه مصرف قلیان را دارند/ سن مصرف دخانیات به ۱۳ سال رسیده / ایرانی‌ها روزانه سی میلیارد تومان دود می‌کنند
 
راه سوم: دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: آمارها نشان می‌دهد که ۳۰ الی ۳۵ درصد دختران دبیرستانی و دانشجویان تجربه مصرف قلیان دارند که این رقم در پسرها به ۵۵ درصد می‌رسد.
 

به گزارش فارس، محمد رضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در حاشیه همایش پیشگیری استعمال دخانیات در جمع خبرنگاران گفت: متاسفانه صنایع دخانیات به هر شیوه ای به دنبال به دست آوردن سود هستند و هر اقدامی برای مبارزه با این صنایع صورت گیرد آن ها به کار خود ادامه می دهند.

وی افزود: در درجه اول برنامه های پیشگیری از استعمال سیگار در سطح کشور در حال انجام شدن است اما وقتی این شرکت ها می بینند که درخصوص سیگار اقدامات پیشگیری از مصرف انجام می شود روی به تبلیفات و عرضه قلیان آورد اند.

مسجدی تصریح کرد: وقتی این شرکت ها مشاهده می کنند که در زمینه پیشگیری از مصرف قلیان نیز برنامه هایی تدوین می شود نوع جویدنی و آدامس مواد دخانی را وارد بازار می کنند و با هر ترفندی به دنبال نگه داشتن بازار خود و کشاندن جوانان به دام مواد دخانی هستند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات تصریح کرد: این شرکت ها همیشه به دنبال سود آوری هستند، تمام افراد جامعه باید احساس مسئولیت کنند به دلیل اینکه جوانان از طریق مصرف سیگار و قلیان به دام سایر اعتیادها می افتند.

مسجدی یادآور شد: آمار مختلفی در این زمینه وجود دارد اما نکته قابل تامل این است که سن مصرف دخانیات در دانش آموزان به سیزده سال رسیده است که این موضوع خطرناک است؛ آمارها نشان می دهد که ۳۰ الی ۳۵ درصد دختران دبیرستانی و دانشجویان تجربه مصرف قلیان دارند که این رقم در پسرها به ۵۵ درصد می رسد اما باید توجه داشته باشیم که این افراد معتاد نیستند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران ادامه داد: باید گفت ۱۵ درصد این افراد به دام اعتیاد گرفتار می شوند؛ باید قانون در این زمینه اجرایی شود و مجازات هایی نیز برای فروشنده ها درنظر گرفته شود.

وی گفت: براساس پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی و بانک جهانی باید حداقل ۷۰درصد قیمت پاکت سیگار مالیات باشد که در کشور ما این رقم به ۲۰ درصد هم نمی رسد؛ مطالعات نشان داده است هرقدر سیکل مالیات پیچیده شود دریافت مالیات سخت تر می شود.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران خاطرنشان کرد: آمارها نشان می دهد که ۱۵ درصد افراد جامعه سیگار مصرف میکنند و روزانه مبلغی حدود ۱۰ میلیارد تومان صرف خرید سیگار و ۲۰ میلیارد تومان صرف مصرف قلیان می شود.

وی در پایان تاکید کرد: این رقم بسیار زیاد است که دو برابر این رقم توسط دولت برای درمان بیماری های ناشیاز مصرف دخانیات صرف می شود؛ بزرگترین تهدید کننده توسعه کشورهای جهان سوم از نظر بانک جهانی دخانیات است؛ کشورهای پیشرفته بیشترین ممنوعیت و محدودیت را در نظر گرفته اند و بازار را فروش را به سمت کشور ما می کشانند.

گفتنی است همایش پیشگیری از استعمال دخانیات روز گذشته در محل دانشگاه آزاد شهرستان ورامین با حضور جمعی از مسئولان برگزار شد.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: آمارها نشان می‌دهد که ۳۰ الی ۳۵ درصد دختران دبیرستانی و دانشجویان تجربه مصرف قلیان دارند که این رقم در پسرها به ۵۵ درصد می‌رسد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.