پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 22 March , 2019
امروز : جمعه, ۲ فروردین , ۱۳۹۸ - 16 رجب 1440
شناسه خبر : 33237
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸ | ارسال توسط :

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان عنوان کرد: رویکرد نهاد کتابخانه ها توسعه گراست

  راه سوم:  نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت با حضور دکتر هادی نوری و با خبر خوش احداث کتابخانه عمومی شهر شفت در محل پارک قدیمی این شهر برگزار شد.  جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت عصر دیروز(سه شنبه۸خرداد) با حضور دکتر هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، محمدرضا […]

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان عنوان کرد:  رویکرد نهاد کتابخانه ها توسعه گراست
 

راه سوم:  نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت با حضور دکتر هادی نوری و با خبر خوش احداث کتابخانه عمومی شهر شفت در محل پارک قدیمی این شهر برگزار شد.

 جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت عصر دیروز(سه شنبه۸خرداد) با حضور دکتر هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، محمدرضا محسنی؛ فرماندارشهرستان شفت، زینب عزیزپور؛ رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، حامدی معاون سپاه ناحیه شفت، یاسر شادفر شهردار و جنتی رئیس شورای شهر شفت، بخشدارانو  اعضای انجمن و برخی از معتمدین در سالن میرزای شفتی فرمانداری شفت برگزارشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه با اشاره به اینکه در بحث امانت کتابخانه عمومی شهرستان شفت وضعیت خوبی ندارد گفت: این کاهش شاخص های کتاب و کتابخوانی در شفت ماحصل کمبود فضاهای کتابخانه مناسب و مستقل در این شهر است.

ما بر اساس امکانات حرکت نمی کنیم

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان به رشد استان در شاخص های کتاب و کتابخوانی نسبت به سال گذشته نیز اشاره کرد و گفت: گیلان در شش ماهه دوم سال ۹۶، در همه شاخص های کتاب و کتابخوانی رشدی مثبت داشته که این رشد در اعضا ۸درصد، در امانت کتاب ۲۳ درصد، نشست های فرهنگی ۵۴ درصد و برگزاری نشستهای کتاب خوان رشد ۷۴ درصدی و در جذب بودجه و منابع مالی کتابخانه ها نیز ۶ برابر افزایش داشته است.

وی رویکرد نهاد کتابخانه ها را  رویکرد توسعه گرا خواند و گفت: زیرا اگر با این تفکر پیش رویم باید فقط دنبال حفظ وضعیت موجود باشیم.

احداث ۲کتابخانه عمومی در گیلان به مساحت۲۰۰۰متر مربع

نوری از رشد شش درصدی بودجه ای در سال ۹۶ خبر داد و گفت: ما در سال ۹۶ مجوز احداث دو کتابخانه را در  گیلان را دریافت کردیم که در مسکن مهر رشت و روستای اردجان رضوانشهر ساخته می شوند.

مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان ۵ شهرستان گیلان را فاقد کتابخانه مستقل اعلام نمود و اظهار کرد؛ یکی از این شهرستانها ،شهرستان شفت است.

وی قرارگیری کتابخانه عمومی و فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر شفت در یک فضا و نبود امکانات کافی برای هر دو مجموعه آسیب جدی برای علاقمندان به کتاب و کتابخوانی دانست و تصریح کرد؛ این همجواری هم به اداره ارشاد اسلامی شهرستان و هم به کتابخانه عمومی شهر آسیب می زند.

نگاه ما به کتابخانه های گیلان نگاه با برنامه است

دکتر نوری نگاه خود را به کتابخانه های گیلان نگاه خاص و با برنامه خواند و افزود: نگاه بنده به شهرستان شفت هم افزایش شاخص ها و رشد کتاب خوانان و ایجاد مکان مستقل مرکزی است زیرا مکان مستقل در کیفیت کار اثر می گذارد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان فلسفه وجودی کتابخانه را منفعت رسانی به عامه مردم خواند و گفت: کتابخانه باید در دل شهر و مستقل باشد و هم مکان و هم فضای کتابخانه مهم است.

هزینه های جاری کتابخانه ها متکی به پرداخت سهم نیم درصدی شهرداری هاست

دکتر هادی نوری هزینه های جاری کتابخانه ها را از درامد شهرداری ها دانست و گفت: حقوق کتاب داران ما از همین نیم درصد شهرداری ها تامین می شود.

وی با بیان اینکه ۳۳۰۰ کتابخانه در کشور با بیش از ۷ هزار کتابدار به عامه مردم خدمات می دهند گفت: ما تنها از کمک دولت بهره مند می شویم و پرسنل ما در برخی کتابخانه ها از ساعت ۷ صبح تا ۱۱ شب به خدمات دهی مشغولند.

وی پذیرایی خوب کتابداران را در کتابخانه ها  از کودکان و جوانان  مترادف با آینده خوب برای کشور رقم زدن دانست و گفت: این جوانان آینده داران کشورند که در کتابخانه ها مطالعه می کنند.

پنج شنبه های  فیروزه ای با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان  گزارشی از عملکرد این مجموعه در شهرستان ارائه کرد.

زینب عزیزپور از تعامل و همکاری اعضای شورای شهر و شهردار شفت در واگذاری زمین در پارک قدیمی این شهر تقدیر کرد و گفت: ما همچنین تابلوی جهت نما را به طرف کتابخانه مصوب و شهردار شفت و احمد سر گوراب نسبت به پرداخت نیم درصدی خود تعامل خوبی داشتند.

وی از اجرای برنامه های متعدد در کتابخانه عمومی شهرستان شفت خبر دادو گفت: ما برنامه های توصیفی و نمایشگاه عکس کتاب و نقاشی  و نیز پنج شنبه های  فیروزه ای که عادت به مطالعه را ترویج می دهد در کتابخانه عمومی شفت را داریم.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شفت از برگزاری هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی و دیگر مسابقات کتابخوانی خبر داد و گفت: ارسال کوله کتاب به دهستانها و روستا ها برای استفاده علاقمندان مطالعه در این مناطق از مهمتریتن اقدامات کتابخانه های عمومی شفت در سال جاری بوده است و امسال به خاطر استقبال خوب کودکان روستاها به ویژه در دهستان جیرده طرح کوله کتاب مجددا به انجا ارسال شد.

رئیس شورای اسلامی شفت: تصویب واگذاری۳۰۰متر مربع زمین برای احداث کتابخانه بزرگ شفت

جنتی  رئیس شورای شهر شفت نیز در این جلسه از واگذاری ۳۰۰ متر زمین در پارک گلها به نهاد کتابخانه های استان برای احداث کتابخانه مرکزی در شهرستان شفت خبر داد و گفت: امیدوارم در شهر عالم پرور شفت فرهنگ کتابخوانی به درستی نهادینه شود و در مشاغل شلوغ نیز قفسه های کتاب در شهرستان ترویج شود.

حلقات صالحین بهترین فضای بسیج در ترویج فرهنگ کتابخوانی

حامدی جانشین فرمانده سپاه شفت نیز استفاده از ظرفیتهای بسیج را در کتابخوانی موثر خواند و گفت: حلقات صالحین و پایگاهای مقاومت بسیج  از ظرفیتهای خوب بسیج است که می توان در آن فرهنگ کتابخوانی را ترویج داد.

گفتنی است در پایان این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان از زمین واگذاری شده شهرداری شفت در پارک قدیمی این شهر به مساحت ۳۰۰ متر مربع بازدید و از آغاز مطالعات و عملیات احداث کتابخانه مرکزی در این فضا خبر داد و گفت: با استفاده از کمک های مسئولان شهرستان از جمله فرماندار فرهنگ دوست، شهردار و اعضای شورا و کمک های نهاد کتابخانه های عمومی به زودی مردم شهرستان شفت به ویژه نوجوانان و جوانان از کتابخانه مستقل شفت بهره خواهند برد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.