پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 10 April , 2020
امروز : جمعه, ۲۲ فروردین , ۱۳۹۹ - 17 شعبان 1441
اخبار ویژه »
شناسه خبر : 33320
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱ | ارسال توسط :

از سرگردانی بیماران گیلانی تا بدهی ۶۹۰ میلیارد تومانی؛ انتقادات زیاد نمایندگان گیلان از وضعیت بهداشت استان در حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان

راه سوم: نشست مشترک مجمع نمایندگان استان با هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان عصر یکشنبه در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد. *لزوم راه‌اندازی مرکز جامع درمان و مرکز علم و فناوری سلامت در گیلان رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجارب و تخصص نمایندگان گیلان و تلاش […]

از سرگردانی بیماران گیلانی تا بدهی ۶۹۰ میلیارد تومانی؛ انتقادات زیاد نمایندگان گیلان از وضعیت بهداشت استان در حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان

راه سوم: نشست مشترک مجمع نمایندگان استان با هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان عصر یکشنبه در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

*لزوم راه‌اندازی مرکز جامع درمان و مرکز علم و فناوری سلامت در گیلان

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجارب و تخصص نمایندگان گیلان و تلاش بی‌وقفه آن‌ها برای اعتلا و پیشرفت استان اظهار کرد: دو دستگاه آموزش‌وپرورش و دانشگاه علوم پزشکی از دستگاه‌هایی هستند که با وسعت خود بیشترین خدمت را به مردم ارائه می‌کنند.

جبار کوچکی نژاد با بیان اینکه داشتن مرکز جامع درمان در گیلان از نیازهای اصلی استان است افزود: علاوه بر درمان، داشتن مرکز علم و فناوری در گیلان از ضروریات است که باید در دستور احداث قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه استان گیلان پیرترین استان کشور است و باید رویکرد استان در حوزه توان‌بخشی بیشتر شود گفت: همه هلال‌احمرهای کشور مرکز توان‌بخشی مجهز دارند اما گیلان از این مزیت برخوردار نیست.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدود بودن تخت‌های بیمارستانی در گیلان بیان کرد: تمام راهروهای بیمارستان‌ها در ایام پرازدحام اشتغال می‌شوند درحالی‌که باید هم تعداد پزشکان و هم مراکز درمان در استان افزایش پیدا کند.

*لزوم راه‌اندازی مرکز کاشت حلزون شمال کشور در گیلان

کوچکی نژاد با تأکید بر لزوم راه‌اندازی کاشت حلزون در گیلان گفت: با توجه به اینکه تمام قطب‌های کشور دارای مرکز جامع کاشت حلزون هستند لازم است در شمال کشور نیز مرکز این درمان احداث و راه‌اندازی شود.

وی با ابراز تأسف از آمار ابتلا به سرطان در گیلان تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی باید توضیح دهد که چرا در این حوزه شمار بیماران بسیار بالا است و هزینه‌های بسیاری را بر مردم و دولت تحمیل می‌کند.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان بر لزوم استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در گیلان تأکید کرد و افزود: طبق رایزنی‌های صورت گرفته ستاد فرمان امام قول مساعدت و همکاری با این شرکت‌ها را داده است.

*سهم ناچیز گیلان از صندوق توسعه ملی

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخصیص اعتبارات تخصیص‌یافته از صندوق توسعه ملی کل کشور بیان کرد: سه هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به‌کل کشور اختصاص‌یافته اما سهم گیلان در بهداشت و درمان بسیار ناچیز است.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تأکید بر توازن درمان در تمام مناطق اظهار کرد: نباید با کوچک‌ترین عطسه‌ای مردم به مرکز استان رهسپار شوند بلکه باید خدمات درمانی در تمامی مراکز مستقر شود.

اسدالله عباسی با اشاره به الزام گیلان در داشتن مرکز جامع درمان افزود: داشتن مرکز جامع درمان در استان از ضروریات است و نمایندگان، حامی دانشگاه در احداث این مرکز هستند.

*باید وزیر بهداشت برای ارزیابی حوزه بهداشت و درمان به گیلان سفر کند

وی با انتقاد از عدم حضور وزیر بهداشت در گیلان گفت: دکتر هاشمی تاکنون به گیلان سفر نکرده و باید دانشگاه این سفر را در اسرع وقت در دستور کار خود قرار دهد تا وزیر بهداشت از نزدیک با مشکلات حوزه بهداشت و درمان گیلان آشنا شود‌.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضعف‌های طرح تحول سلامت افزود: باید مشخص شود با توجه به وجود سه نماینده در کمیسیون بهداشت و درمان باید مشخص شود که سهم گیلان در طرح تحول سلامت چقدر بوده است.

*انتقاد از ارجاع به‌اجبار بیماران به بخش خصوصی

عباسی با انتقاد از ارجاع بیماران به بخش خصوصی در بیمارستان حشمت خاطرنشان کرد: نباید مدیران شما سهام‌دار بخش خصوصی باشند و بیماران به‌اجبار به مراکز خصوصی سوق دهند.

وی با اشاره به خدمات محدود درمانی در حوزه انتخابیه‌اش است گفت: بیمارستان املش به‌هیچ‌وجه در حد بیمارستان نیست و از حداقل مباحث درمانی محروم است و باید تجهیز شود.

*وضعیت نامناسب گیلان در حوزه بهداشت

نماینده مردم رشت نیز در این نشست با اشاره به ضعف‌های حوزه درمان گیلان اظهار کرد: چهار نماینده گیلانی در کمیسیون بهداشت مجلس در کنار شما به‌عنوان یک نخبه حضور دارند اما وضعیت و پیشرفت حوزه بهداشت و درمان بسیار نامتناسب است.

محمدصادق حسنی با تأکید بر احداث مرکز جامع درمان در رشت افزود: باید سایت لاکان به مرکز جامع درمان تبدیل شود و نمایندگان گیلان در تمام شرایط در این خصوص حامی دانشگاه علوم پزشکی خواهد بود.

*رشت تنها مرکز استان در کشور که مرکز جامع درمان ندارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اشاره به اهمیت فعالیت‌ها و خدمات ارائه‌ی شده اظهار کرد: در سال ۹۵ برنامه راهبردی ۱۰ سال آینده برای دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بین دانشگاه‌های نسل سوم تدوین‌شده است.

شاهرخ یوسف زاده چابک با اشاره به بودجه عمومی و اختصاص دانشگاه تصریح کرد: یک هزار و ۴۷۱ میلیارد تومان کل بودجه دانشگاه بوده که در سال ۹۶، ۱۱ درصد افزایش بودجه نسبت به سال ۹۵ ملاحظه می‌شود، در تعهدات منطقه به سال ۹۸، ۱۲۶ میلیارد تومان کسری وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود این کسری به ۲۰۰ میلیارد تومان هم برسد.

وی با بیان اینکه هزینه‌ها در دانشگاه کاهش‌یافته اما بهره‌وری آن سیر صعودی دارد گفت: نسبت بهره‌وری در سال ۹۵ بیش از ۲۹۳ بوده که نسبت به سال ۹۴، افزایش‌یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اعتبارات عمومی دانشگاه بیان کرد: بودجه امسال در مقایسه با سال ۹۴، ۵۳ درصد افزایش‌یافته که بیانگر تلاش نمایندگان مجلس در حوزه بهداشت و درمان است، متأسفانه رشت تنها مرکز استان در سطح کشور است که مرکز جامع درمان ندارد.

یوسف زاده با تأکید بر پیگیری نمایندگان رشت برای اخذ مجوز احداث مرکز جامع درمان در رشت افزود: بیش از یک هزار و ۱۰۰ تخت بیمارستانی در گیلان در ه‍شت بیمارستان رشت پخش‌شده‌اند که هزینه‌های مضاعفی را بر ما تحمیل می‌کند و نیاز بیش‌ازپیش به مرکز جامع درمان در گیلان را تداعی می‌کند.

وی با اشاره به اجرای پروژه غربالگری تایپ یک سرطان گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به دنبال آن است تا پیش از اینکه بیماری در فرد بروز و ظهور کند، بیمار را درمان کند و از تحمیل هزینه گزاف خودداری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سند سایت لاکان طبق توافق بخش حقوقی ریاست جمهوری گرفته‌شده گفت: چون سند این سایت بخشی از منابع طبیعی را شامل می‌شود نیاز است مجمع نمایندگان گیلان مابقی اراضی را که در محدوده منابع طبیعی است برای این سایت آزاد کنند.

یوسف زاده از پیشنهاد و پیگیری ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری سپیدرود در گیلان خبر داد و گفت: تاکنون این طرح از سوی سه استان به دلیل دوری از مرکز شکست‌خورده اما گیلان استعداد استقرار آن را دارد و لازم است مجمع نمایندگان این مورد را پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سطح شناسی بیماری در سطح خوبی قرار دارد افزود: در حوزه درمان مشکلاتی راداریم که باید بااتصال بخش سطح شناسایی و درمان توسعه درمان را در استان شاهد باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به بدهکاری‌های دانشگاه بیان کرد: ۳۸۵ میلیارد تومان بدهی داشتیم که ۱۲۰ میلیارد تومان آن با تراز منفی روبرو است و هرچقدر هم تلاش کنیم باید ابتدا در راستای جبران تراز منفی باشد.

یوسف زاده با بیان اینکه میزان تشخیص سرطان در استان بهتر شده گفت: در بیمارستان رازی مرکز درمان درجه سه در حال راه‌اندازی است و امیدواریم شاهد تحول در پیشگیری و درمان سرطان باشیم.

* باید اعتبارات بخش بهداشت و درمان عادلانه توزیع شود/انتقاد از ارجاع بیماران به بخش خصوصی برای درمان

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با مقایسه اعتبارات حوزه بهداشت درمان کشور با کشورهای توسعه‌یافته اظهار کرد: اعتبارات در نظر گرفته‌شده بخش درمان و بهداشت کافی نیست و از اکثر کشورها عقب هستیم.

منوچهر جمالی با تأکید برافزایش اعتبارات حوزه درمان افزود: باید اعتبارات ضمن افزایش، ساماندهی شوند و از پرت هزینه جلوگیری شود تا روند بهداشت و درمان بهبود پیدا کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر اینکه باید اعتبارات بخش بهداشت و درمان عادلانه توزیع شود گفت: باید مسئولان حوزه بهداشت و درمان به شهرستان‌ها سر بزنند چون نشستن در ستاد، اطلاعات و دانش کافی را در اختیارشان برای درست مدیریت کردن نمی‌گذارد.

نماینده مردم رودبار با تأکید برافزایش تخت‌های بیمارستانی در استان گفت: باید جمعیت گیلان به‌اضافه جمعیتی که ما در ایام تعطیلات افزوده می‌شوند در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه بیمارستان‌ها از هدف اصلی درمان دور شده‌اند گفت: در بیمارستان‌ها به درمان، آموزش و پژوهش افزوده‌شده درحالی‌که از اهداف دور شده‌ایم و به بیمار کمتر توجه می‌شود.

جمالی با انتقاد از ارجاع بیماران به بخش خصوصی برای درمان گفت: بیماران اکنون به بخش‌های خصوصی ارجاع می‌شوند و مجبورند تمام دارایی خود را بفروشند تا در بخش خصوصی خود را درمان ‌کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر لزوم پیگیری و جدیت در احداث و راه‌اندازی مرکز کاشت حلزون در گیلان تأکید کرد و گفت: گیلان با توجه به امکانات و استعدادهای دانشگاهی می‌تواند تنها قطب شمال کشور در داشتن مرکز کاشت حلزون در شمال کشور باشد.

*خدمات اورژانس بیمارستان لاهیجان ضعیف است/طرح سؤال از وزیر بهداشت در مجلس

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به ضعف‌های حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: شهرستان لاهیجان ۱۶۷ هزار نفر جمعیت دارد اما خدمات اورژانس آن ضعیف است و باید مصوبات لازم در جهت تجهیز آن صورت بگیرد.

ذبیح‌الله نیکفر با بیان اینکه در شهرستان سیاهکل اتفاقات عجیب‌وغریبی در حال رقم خوردن است افزود: زمان که بگذرد متوجه می‌شویم که برخی‌ها در حال ذبح شدن هستند درحالی‌که باید کمک کنیم همه به سعادت و عزت برسند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیمارستان پیروز در گذشته هیچ فضایی برای توسعه نداشت گفت: در حال حاضر دو هزار متر زمین از سوی بخش خصوصی آماده واگذاری است و می‌تواند دانشگاه در این راستا اقدام کند.

نیکفر با تأکید بر اینکه باید نظارت در بیمارستان‌ها بیشتر شود تا شاهد شکوفایی حوزه سلامت شویم گفت: اوج دغدغه‌ها در بیمارستان حشمت است و اتفاقات خاصی در آن بیمارستان خصوصاً در حوزه آموزش رقم می‌خورد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آموزش پزشکی در گیلان رهاشده گفت: نباید جذب غیرقانونی در دانشگاه رقم بخورد.

وی با بیان اینکه جذب‌های غیرقانونی آینده سلامت گیلان را به مخاطره خواهد انداخت افزود: جذب غیرقانونی در دانشگاه در حالی رقم می‌خورد که نفر اول برد متخصص قلب در دانشگاه پذیرفته نشد درحالی‌که رئیس دانشگاه هم از این موضوع حمایت کرد.

نیکفر از طرح سؤال از وزیر بهداشت در مجلس در خصوص مسائلی آموزشی بیمارستان حشمت خبر داد و گفت: تا پایان دوره نمایندگی‌ام دو سال مانده و در طول این دوره تا نتیجه دادن کامل پیگیری‌ها مشکات حشمت را دنبال می‌کنم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به پشت پرده‌های بیمارستان حشمت تصریح کرد: متأسفانه خانمی در آن بیمارستان مسئول است و در مطب یک دکتری نیز به‌عنوان منشی خدمت می‌کند و تمام بیماران را با ترس و نگرانی به بخش خصوصی ارجاع می‌دهند.

نیکفر با تأکید بر اینکه نباید از اقلیتی که زیاده‌خواه و خارج از عرف و شرع کار می‌کنند موردحمایت قرار گیرند خاطرنشان کرد: حشمت تنها بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی قلب استان است و نباید مدیریت و نظارت در آن رها شود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل با بیان اینکه بیان حساسیت‌ها بیانگر خصومت شخصی با کسی نیست گفت: درست نیست که هشت متخصص ۵۲ میلیارد بگیرند و تنها یک متخصص ۵۰ میلیارد تومان در طول یک سال از یک بیمه دریافت کند.

* لزوم هیئت‌امنایی کردن بیمارستان‌ها

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی داشتن برنامه بلندمدت در علوم پزشکی گیلان را مثمر ثمر برشمرد و اظهار کرد: اگر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها برنامه داشته باشند و حتی به همه اهداف خود نرسند به بخشی از هدف خواهند رسید‌.

مهرداد بائوچ لاهوتی با اشاره به آمار بالای سرطان در کشور و گیلان افزود: سرطان در استان رتبه سوم را دارد درحالی‌که به دولت مکلف شده در سموم و مواد غذایی نظارت بیشتری شود و از اشاعه بیماری‌ها بین مردم جلوگیری شود‌.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با بیان اینکه اعزام بیمار از شهرستان‌ها به مرکز استان و از رشت به تهران بسیار زیاد است گفت: این معضل به دلیل ضعف زیرساخت‌های درمان است و تحمیل هزینه بر مردم را به دنبال دارد.

وی بر لزوم هیئت‌امنایی کردن بیمارستان‌ها تأکید کرد و گفت: بسیاری از بیمارستان‌ها توانایی اداره خود را دارند درحالی‌که در حال حاضر درآمدها به خزانه واریز و پس از کسر درصد قابل‌توجهی به بیمارستان‌ها برمی‌گردد.

نماینده مردم لنگرود با بیان اینکه بیمارستان‌ها باید به بخش خصوصی تبدیل و سوق داده شوند و دولت باید بیشتر با هدایت مراکز درمانی آن‌ها را از تصدی‌گری خارج کند خاطرنشان کرد: بخش خصوصی از استقبال بیشتری برخوردار است و مردم از آن‌ها بیشتر استفاده می‌کنند.

*طرح تحول سلامت در بخش‌هایی دچار ضعف شده است

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به دغدغه‌های حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: اقدامات بخش بهداشت و درمان در حال تنزل است درحالی‌که انتظارات مردم بیش‌ازپیش بوده و در مقابل طرح تحول سلامت در بخش‌هایی دچار ضعف شده و روزبه‌روز در حال افزایش است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد محمدی افتخاری با بیان اینکه در حوزه بهداشت درمان مشکلات اخلاق وجود دارد و کادر پزشکی با بداخلاقی پاسخ مردم را می‌دهند گفت: برخوردهای بسیار بد با بیماران و همراهان بیمار منجر به مشکلات شده است.

*بدهی ۶۹۰ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی بسیار بحرانی است

عضو کمیسیون عمران مجلس با اذعان به اینکه نارضایتی‌های مردم روزبه‌روز در حال افزایش است گفت: خانه‌های بهداشت در برخی روستاها بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند اما بلاتکلیف مانده‌اند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به بدهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد: بدهی ۶۹۰ میلیارد تومان دانشگاه علوم پزشکی بسیار بحرانی است و باید نسبت به آن توجه شود.

حسن خسته بند با انتقاد از انتقال بدون ضابطه بیماران به مرکز استان افزود: هنر مدیران در شهرستان‌ها باید عدم انتقال بیمار از بیمارستان‌های شهرستان به مرکز استان باشد.

وی با اذعان به اینکه پشت بیشتر انتقال بیماران به مراکز درمانی مرکز استان در بخش خصوصی وجود دلال‌ها است گفت: برخی از پزشکان شهرستان‌ها کم‌کم در حال سوق دادن بیماران به بخش خصوصی هستند و دلیل آن تعویق حقوق و اختلاف در میزان پرداخت‌ها و دستمزدها است‌.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با اشاره به مشکلات بیمارستان حشمت رشت گفت: مافیا بازی در بیمارستان موجب شده تا بیماران به بیمارستان‌های خصوصی هدایت شوند.

* سرگردانی بیماران گیلانی به علت فقر امکانات در تهران

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار کرد: باید امکانات و کمبود امکانات حوزه بهداشت و درمان گیلان در مقایسه با سایر استان‌ها احصا شود.

محمود شکری با اشاره به وضعیت حوزه درمان در گیلان افزود: باید جایگاه گیلان در برنامه ششم توسعه مشخص شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بیماران خاص سرگردان هستند که باید متولی آن‌ها مشخص شود گفت: اکنون در بیمارستان‌های استان هیچ‌گونه امکاناتی به بیماران خاص تعلق نمی‌گیرد.

شکری افزود: بیماران گیلانی به علت فقر امکانات در تهران سرگردان هستند و در هیچ جا جواب قانع‌کننده‌ای نمی‌گیرند.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس با بیان اینکه بیمارستان تالش ۲۵۰ میلیارد تومان از بیمه‌ها طلب دارد گفت: اورژانس‌های سه شهرستان در یک مرکز تجمیع شده و اوضاع نا به سامانی را سپری می‌کند و باید تکلیف این مراکز مشخص شود.

گفتنی است در این جلسه هدایایی از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی به نمایندگان مجلس اهدا شد.

فارس

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.