راه سوم: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی موسوم به پالرمو یکی از پرسر و صداترین لایحه‌هایی است که در مجلس دهم مطرح شده است.

به گزارش خزر، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی موسوم به پالرمو یکی از پرسر و صداترین لایحه‌هایی است که در مجلس دهم مطرح شده است. الحاق به کنوانسیون پالرمو و تأمین مالی تروریسم بعضی از ۴۰ الزامی است که گروه FATF برای ایران ایجاد کرده‌اند که در قالب اجرای آنها ایران را از لیست سیاه خارج کنند. در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۰ خرداد) قوه مقننه و در جریان بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تروریسم، جمعی از نمایندگان به نشانه اعتراض با قراردادن طوماری مقابل جایگاه هیئت‌رئیسه و صحن پارلمان خواستار از دستورکار خارج شدن این لایحه شدند. سرانجام هم نمایندگان با تدوین نامه‌ای و امضای آن به تعویق افتادن دو ماهه بررسی این لایحه در صحن علنی مجلس رای دادند.

 

اصولگرایان بخش کثیری از نمایندگان مخالف FATF را تشکیل می دهند. اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی، جبار کوچکی نماینده اصولگرای مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، محمود شکری نماینده تالش و ولی داداشی نماینده آستارا، چهار نماینده ای هستند که بنا به لیست منتشر شده در خبرگزاری فارس، مخالف FATF محسوب می شوند. البته نام نیکفر، نماینده اصولگرای لاهیجان و خسته بند، نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی در این لیست و در بین مخالفان به چشم نمی خورد!