پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 33605
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۱ | ارسال توسط :

آیا شهردار رشت در سراشیبی استیضاح قرار دارد؟

راه سوم: قسمت اول/ هر اندازه هم که رسانه‌های مخالف به انتقاد از شهردار بپردازند و موافقان در وصف سجایای مدیرتی نصرتی قلم‌فرسایی کنند، این شورانشینان هستند که تصمیم نهایی را در خصوص ماندن یا نماندن نصرتی اتخاذ می‌کنند. اگرچه مواضع بعضی از آنان را می‌توان از رسانه‌های وابسته به آنان به‌خوبی درک کرد اما […]

آیا شهردار رشت در سراشیبی استیضاح قرار دارد؟

راه سوم: قسمت اول/ هر اندازه هم که رسانه‌های مخالف به انتقاد از شهردار بپردازند و موافقان در وصف سجایای مدیرتی نصرتی قلم‌فرسایی کنند، این شورانشینان هستند که تصمیم نهایی را در خصوص ماندن یا نماندن نصرتی اتخاذ می‌کنند. اگرچه مواضع بعضی از آنان را می‌توان از رسانه‌های وابسته به آنان به‌خوبی درک کرد اما تصمیم برخی دیگر را در بزنگاه حساس استیضاح شهردار رشت، تنها می‌توان پیش‌بینی کرد.

به گزارش خزر، اتفاق قول اعضای شورا در رأی حداکثری به نصرتی خیلی زود در هم شکست. علیپور با توسل به مکتب باقریسم! مهم‌ترین مخالف شهردار رشت لقب گرفت و شیرزاد هم همان روال همیشگی مخالفت با خواست حداکثری را به‌مانند شورای چهارم در پیش گرفت. نتیجه ظهور دسته‌ای جدید در بین اعضای شورا بود. دسته‌ای کم تعداد که البته به‌شدت استعداد افزایش عضو دارد!

از دگر سو رسانه‌های مخالف و موافق هم در برابر هم به‌صف آرایی پرداختند. اگرچه انگیزه موافقان در حمایت از نصرتی نیازی به موشکافی ندارد اما رسانه‌های مخالف نصرتی معمولاً به دلایل گوناگون به شهردار رشت هجمه وارد می‌کنند. بعضی در زیر بیرق شورانشینان سینه می‌زنند و برخی دیگر تلاش می‌کنند تا با برکناری نصرتی، گزینه موردنظر خود را به‌عنوان شهردار بعدی رشت تعرفه کنند. شاید اگر روزی نصرتی کنار برود، جنگ غنائم، تفرقه را در میان گروه مخالفان نصرتی به‌خوبی هویدا سازد!
اما هراندازه هم که رسانه‌های مخالف به انتقاد از شهردار بپردازند و موافقان در وصف سجایای مدیرتی نصرتی قلم‌فرسایی کنند، این شورانشینان هستند که تصمیم نهایی را در خصوص ماندن یا نماندن نصرتی اتخاذ می‌کنند. اگرچه مواضع بعضی از آنان را می‌توان از رسانه‌های وابسته به آنان به‌خوبی درک کرد اما تصمیم برخی دیگر را در بزنگاه حساس استیضاح شهردار رشت، تنها می‌توان پیش‌بینی کرد.

امیرحسین علوی: حضور در دو دوره متوالی شورای شهر رشت و البته تصدی بر کرسی ریاست شورا در نخستین سال آغاز به فعالیت شورای پنجم از او چهره‌ای تاثیرگزار در شورا به نمایش گذاشته است. در ایفای وظایف خود به‌عنوان رئیس شورای شهر رشت موفق بوده و معمولاً در مناقشات درون شورایی از جایگاهی بالاتر به مسائل نگریسته است. بااین‌حال حضور چهره‌های ریش‌سفید فراوان در شورا، تهدیدی بر ادامه تصدی علوی جوان بر کرسی ریاست شورا است. به‌خصوص اینکه انتخاب رئیس بعدی شورا نزدیک است و مدعیان فراوان!

با این‌ حال نگاهی به رسانه‌های نزدیک به رئیس شورای شهر رشت از یک‌سو و انتقادات اخیر او از شهردار رشت حول محور عدم فعالیت‌های عمرانی از سوی دیگر، نشان می‌دهد نصرتی نباید برای ابقا در سمت فعلی‌اش، به کمک‌های علوی دل‌خوش کند. حضور علوی در بین اقلیت (مخالفان شهردار رشت) پالس مثبتی را برای ادامه روند تصدی‌اش بر ریاست شورای شهر رشت ارسال نمی‌کند. چاره کار هم یا تغییر نصرتی است که عملاً مخالفانش در اقلیت و موافقانش در اکثریت قرارگرفته‌اند یا حضور در جبهه موافقان شهردار در فرصت باقیمانده، که البته بعید است ریش‌سفیدان این گروه برای رئیس جوان شورای شهر رشت فرش قرمزی پهن کرده باشند. شاید در شرایطی که فرصت کم است و استیضاح شهردار غیرمحتمل، بهترین گزینه برای سید علوی، انصراف خودخواسته نصرتی از ادامه حضور بر مسند شهرداری باشد. هدفی که جز با فشارهای رسانه‌ای فراوان میسر نمی‌شود.

با این‌ وجود نباید از هوشمندی علوی غافل شد. او می‌تواند سخت‌ترین مخالفان را در فرصتی کوتاه به جرگه موافقان خود بیفزاید و برنامه‌های از پیش تعیین‌شده را به هم بریزد. اگر نصرتی بخواهد روزهای بدون چالشی را در شهرداری رشت سپری کند، می بایت با علوی به توافق برسد.

محمدحسن عاقل منش: تحلیل رفتارهای سیاسی این عضو شورا مشکل است. نه از باب پیچیدگی سیاسی عاقل منش بلکه از بابت برچسب فرهنگی که بر عملکرد او خورده است. عاقل منش بیشتر از آن‌که سیاسی‌کار باشد، فرهنگی مسلک است و معمولاً در مسائل سیاسی وارد نمی‌شود مگر آن‌که واردش کنند! به نظر می‌رسد ارتباط او این روزها با شهردار رشت حسنه باشد و خصوصیات اخلاقی‌اش اجازه ندهد پشت شهردار رشت را به مدد لابی‌های شبانه خالی کند.

عاقل منش یکی از گزینه‌های تصدی بر ریاست شوراست و هیچ‌چیز همانند قرار گرفتن در یک منازعه دوبه‌دو با علیپور، نمی‌تواند تهدیدی برای کسوت فرهنگی و عاقل منشانه او قلمداد شود. شاید به همین علت است که باید نسبت به اتفاقات شب ارتحال امام خمینی در میدان شهرداری رشت (اینجا را بخوانید) با دیده شک نگریست! در این فرصت باقیمانده تا انتخاب رئیس بعدی شورا، اگر این عضو پا به سن گذاشته با صبر و بزرگ‌منشی موفق به مدیریت چالش‌هایی شود که ممکن است در آینده حول محور او و برخی چهره‌های نزدیک به او رخ دهد، باید او را یکی از محتمل‌ترین گزینه‌های تصدی بر ریاست شورای شهر رشت قلمداد کرد.

محمدحسن علیپور: حمایت رسانه‌های مخالف نصرتی از او، اتفاقی نیست! علیپور این روزها یکی از مهم‌ترین مخالفان نصرتی قلمداد می‌شود و پیوستنش به جبهه موافقان شهردار به‌اندازه شنیدن سوت قطار در رشت، بعید به نظر می‌رسد! بااین‌حال، رفتارهای این عضو کمیسیون بهداشت شورا در روا داشتن انتقادات بی‌مهابا به شهردار رشت، بی‌شباهت به عملکرد محمود باقری در شورای چهارم نیست! البته با این تفاوت که باقری اسناد اظهاراتش را منتشر می‌کرد و علیپور هنوز گزارش سفرش به ماکائو را هم منتشر نکرده است! علیپور در میان شورانشینان پرمدعا نمی تواند به لیدر جریان مخالفان تبدیل شود و بعید است نقشی بیشتر از یک مخالف را ایفا کند. پدیده انتخابات رشت و استان، شاید این روزها بیشتر جاده‌صاف‌کن جبهه مخالفان باشد

البته عدم اشاره به اینکه فعالیت‌های علیپور بیشتر از آنکه ریشه در منافع شخصی داشته باشد، برخواسته از اعتقادات مصلحت گرایانه وی است، ظلمی است که در حق این عضو شورا روا داشته‌ایم. بی‌تردید علیپور به دنبال احقاق حقوق افرادی است که خود از میان آنان سر برآورده است؛ با این وصف که ممکن است راه مطالبه این نیت مقدس را اشتباه انتخاب کرده باشد.

فرهام زاهد: این روزها در روسیه به سر می‌برد و توأمان علاقه‌اش به فوتبال و جهانگردی را به نمایش می گذارد. بعید است این عضو شورای شهر رشت اختلاف‌نظر اساسی با نصرتی داشته باشد، اگرچه اختلافش با عملکرد برخی افراد همچون فاطمه قدیمی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری رشت، آشکارشده است.

شاید انتصاب رضاطب به‌عنوان مسئول ارتباط با رسانه‌های حوزه شهردار، چاره‌ای بوده که شهردار رشت برای جلب رضایت زاهد اندیشیده است. در فضایی که هر یک از مدیران شهرداری منسوب به یکی از اعضای شورا هستند، تغییر در چینش مدیران می‌تواند برای شهردار به‌عنوان گناهی نابخشودنی تلقی شود. استیضاح خلیلی، شهردار اسبق رشت که مدتی پس از انتصابات گسترده‌اش در شهرداری به وقوع پیوست، گواهی بر این ادعاست.

زاهد را در چنین شرایطی نمی‌توان در زمره مخالفان نصرتی دسته‌بندی کرد. شاید تا زمانی که نصرتی به خواسته‌های زاهد به‌عنوان عضوی ورزش دوست و البته حساس در حوضه رسانه شورا احترام بگذارد، زاهد روی خوشی به استیضاح‌کنندگان نصرتی نشان ندهد.

احمد رمضانپور نرگسی: عضوی که حضورش در دسته موافقان نصرتی شاید در آینده‌ای نزدیک بیشتر از آنکه به سود شهردار رشت باشد، به ضرر نصرتی تمام شود! شایعات در خصوص نقش پررنگش در انتصاب یکی از معاونین پرحاشیه شهرداری رشت، در روزهای اخیر نام رمضانپور را به تیتر اول رسانه‌ها کشانده بود. مضافاً بر اینکه هر از چند گاهی اخبار مختلف از او با رویکرد انتقادی در هر دو گروه موافقان و مخالفان شهردار رشت منتشر می‌شود که حکایت از شکل نگرفتن تعامل مناسب رمضانپور با رسانه‌ها دارد.

شکستش در انتخابات ریاست شورای شهر رشت از علوی جوان به اذعان برخی رسانه‌ها معلول تصمیمات اشتباهی بود که در چینش لیست امید برای انتخابات شورای شهر رشت گرفته شد. پیروزی در انتخابات شورا برای رمضانپوری که نامش روزگاری هم‌ردیف با استانداران ذکر می‌شد، آغاز شکستی بود که گویا هنوز هم ادامه دارد. پدرخوانده اصلاحات در گیلان، این روزها در حد یک عضو شورای شهر رشت افول کرده است و می‌بایست در جلسه‌ای بنشیند که ریاستش را علوی جوان بر عهده دارد.

از طرف دیگر شاید حضور رمضانپور در زمره موافقان نصرتی، فضا را برای اسماعیل حاجی پور، دیگر عضو باسابقه شورا تنگ کند چراکه رقابتی نانوشته در خصوص رهبری جریان اصلاحات در شورای شهر رشت در بین این دو در جریان است و پذیرش حضور زیر سایه رمضانپور در جبهه موافقان نصرتی برای حاجی پور، سخت است و گران!

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.