راه سوم: به گزارش خبرنگار ایرنا، هادی نوری روز دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در فرمانداری آستارا افزود: ساخت کتابخانه های آبکنار انزلی، تنیان صومعه سرا، شلمان لنگرود، باهنر لاهیجان و کیاشهر با اعتبار اختصاص یافته آغاز شده و در بیشتر شهرستان ها توسعه و تجهیز کتابخانه ها در حال اجراست.

وی اظهار داشت: شهرداری ها مطابق مصوبه سال ۸۲ مجلس شورای اسلامی به پرداخت نیم درصد درآمد خود به کتابخانه های عمومی موظف هستند و حقوق کارکنان و هزینه بخش های مختلف کتابخانه ها از آن محل تامین می شود.

وی بیان کرد: کتابخانه های گیلان از نظر دریافت نیم درصد درآمد شهرداری ها نسبت به استان های دیگر وضعیت خوبی ندارند و سال گذشته، حدود هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال توسط شهرداری ها به کتابخانه های گیلان پرداخت شده بود.

نوری با اشاره به این که ۱۰۷ باب کتابخانه عمومی در گیلان دایر است خاطرنشان کرد: از شهرداران انتظار داریم پانزدهم هر ماه، نیم درصد درآمد خود را به حساب کتابخانه ها واریز کنند تا مشکلی در خدمات رسانی کتابخانه ها ایجاد نشود.

او گفت: شهرداری آستارا حدود یک میلیارد ریال و شهرداری لوندویل حدود ۲۲۰ میلیون ریال به کتابخانه های این شهرستان بدهکار هستند.

فرماندار آستارا نیز در این جلسه بیان کرد: مشکلات کتابخانه های این شهرستان باید در قالب طرحی تدوین و به شهرداری های آستارا و لوندویل ارائه شود و از ظرفیت خیران و سازمان های مردم نهاد جهت توسعه این نهادهای عمومی غیردولتی و ترویج کتابخوانی استفاده شود.

یونس رنجکش افزود: تعدادی مدرسه در روستاهای آستارا بدون استفاده است و باید از آنها با همکاری آموزش و پرورش جهت راه اندازی کتابخانه های مشارکتی روستایی استفاده شود.

چهار کتابخانه در آستارا با یک هزار و ۵۰۰ متر مربع مساحت، ۴۵ هزار جلد کتاب با ۳۸ هزار عنوان و ۲ هزار عضو فعال است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.