پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 3 April , 2020
امروز : جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹ - 10 شعبان 1441
شناسه خبر : 33895
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۷ تیر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۲ | ارسال توسط :

طرح غیر محترمانه مطالبات از سوی شهروندان… نظارت عملی شورا کجا و چه وقت؟!

راه سوم: اکبر نوری/ جلسه شورای شهر فومن در روزی برگزار شد که اعضای آن در صبح همان روز به ملاقات فرماندار جدید شتافته بودند؛ از این ملاقات های کلیشه ای دیپلماتیک که برای خالی نبودن عریضه تنظیم می شود و متاسفانه تا کنون به دلیل ضوابط موجود قانونی و رفتارهای سنتی، خروجی مثبتی برای […]

طرح غیر محترمانه مطالبات از سوی شهروندان… نظارت عملی شورا کجا و چه وقت؟!

راه سوم: اکبر نوری/ جلسه شورای شهر فومن در روزی برگزار شد که اعضای آن در صبح همان روز به ملاقات فرماندار جدید شتافته بودند؛ از این ملاقات های کلیشه ای دیپلماتیک که برای خالی نبودن عریضه تنظیم می شود و متاسفانه تا کنون به دلیل ضوابط موجود قانونی و رفتارهای سنتی، خروجی مثبتی برای شهروندان نداشته است!

از این موضوع گذشته، باید به درگیری ذهنی نگارنده هم اشاره نمایم و آن اینکه در فضایی بشدت غیر مسئولانه و منفعت جویانه که عواید رانتی اش در سبد معدودی قرار می گیرد و اما وضعیت خطیری را برای کشور رقم زده و مردم را با دشواری طاقت فرسا مواجه ساخته است، چه نقشی را باید ایفاء نمود؟ آیا باید در قامت یک میرزابنویس خنثی و متملق جایگاه داران قد علم کرد یا اینکه دغدغه مندی منتقدانه را برغم همه ناملایمتی ها و کم لطفی ها پی گرفت و هزینه اش را هم پرداخت؟!

بگذریم! شورای پنجم فومن همچنان به حرکت لاک پشتی خود ادامه داده و می رود که شکل و شمایل و ویژگی خاص خود را تثبیت نماید. در جلسه دیروز هم اعضای شورا به گلایه های خود از نحوه مدیریت شهر تداوم بخشیدند، البته با تغییر لحنی متمایز از جلسات قبلی و کمتر صریح و بیشتر سرپوشیده و ضمنی و محافظه کارانه!

شکل “دورهمی” برگزاری جلسات شورا نیز تقریباً نهادینه شده است و دیگر کمتر نشانی از فرم قاعده مند شورای چهارم در آن مشاهده می گردد!
اعضای شورای پنجم دیگر به آشفتگی و آنارشی در جلسه، بی نظمی در قرائت نطق، شکل گپ و گفتگوی خودمانی، طرح موضوعات پراکنده، مجادلات و محاورات دوطرفه و گروهی، دردودل کردن، تاخیر مکرر در طی جلسات و از رسمیت انداختن آن و.‌..رنگ عادی بخشیده اند!

در چنین متنی عضو متنفذ شورا به درستی یادآور احیای ” وظیفه ذاتی شورا” می گردد و با انتقاد از نامه ها و درخواست های غیر ضروری که طرح و قرائت آن وقت گیر بوده و فقط زمان مفید شورا را تلف می نماید، وظایف و اختیارات شورا را متذکر می شود و در رابطه با تشخیص دقیق هزینه ها و درآمدها خواستار ارائه “بودجه محقق شده و تخصیص یافته سه ماه اخیر” می گردد و…
اما پرسش اساسی اینجا است که شورا چگونه و چه زمانی باید وظیفه ذاتی خود را اعمال کند؟!
تا چه وقت باید اشکالات شکلی و محتوایی جلسات شورا و شیوه و کیفیت مدیریت شهری توسط(بعضی از) اعضای آن صرفاً واگویه گردد؟!

آیا باید مسامحه و مماشات کار را به جایی برساند که زمینه را برای ایجاد حق غیر قانونی شهروندان(اختصاص دکه) و بروز غیر محترمانه آن در جلسه شورا فراهم سازد؟!
آیا محافظه کاری و مسئولیت گریزی در قبال سوء مدیریت شهری و رفتارهای بعضاً تبعیض آمیز باید کار را به جایی برساند که شاهد رفتار توهین آمیز، عتاب آلود و پرخاشگرانه مردم با نمایندگان شهری شان باشیم؟!
پاسکاری تقصیرات و انداختن قصورات به گردن یکدیگر از سوی شورا و شهردار تا کی می تواند تداوم یابد؟!
آیا وظیفه نظارتی شورا صرفا بر پایه توصیه و تذکر کلامی تحقق می یابد؟!
موعد رسیدگی و چاره جویی عملی چه زمانی است؟ این که توسط اعضای شورا صرفاً تاکید گردد ما موارد را به شهردار یادآوری کرده ایم از بار مسئولیت آنان در قبال رای شهروندان و عملکرد مدیر می کاهد؟!

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.