پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 33900
  پرینتخانه » دسته‌بندی نشده تاریخ انتشار : ۰۸ تیر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۱ | ارسال توسط :

زیباکلام: روشنفکری با مطامع سیاسی یا در خدمت محافل سیاسی؟

اختصاصی راه سوم: صادق زیباکلام آدم جالبی است. #روشنفکر جالبی هم هست. تقریبا هر یک روز در میان صحبت می کند. درباره همه چیز هم صحبت می کند. یک بار می آید به استان گیلان و به نوبختی تهمت عدم حمایت از روحانی می زند که رفاقت ۳۰ ساله با روحانی دارد و بار دیگر […]

زیباکلام: روشنفکری با مطامع سیاسی یا در خدمت محافل سیاسی؟

اختصاصی راه سوم: صادق زیباکلام آدم جالبی است. #روشنفکر جالبی هم هست. تقریبا هر یک روز در میان صحبت می کند. درباره همه چیز هم صحبت می کند. یک بار می آید به استان گیلان و به نوبختی تهمت عدم حمایت از روحانی می زند که رفاقت ۳۰ ساله با روحانی دارد و بار دیگر وقتی رئیس دانشگاه گیلان به او مکان برای سخنرانی نمی دهد هر چه دلش می خواهد نثار یکی از اصلاح طلبان شناسنامه دار استان گیلان می کند که او علاقه ای به شکوفایی دانشگاه گیلان ندارد و غیره. یعنی زیباکلام شناختش از وضعیت #دانشگاه گیلان بیشتر از استادان و دست اندرکاران دانشگاه گیلان است. چرا؟ چون او زیباکلام است.

از #نوبخت انتقاد می کند و چون او به انتقادش پاسخ نمی دهد دفعه بعد تندش می کند تا نشان دهد که او زیباکلام است و همه باید او را جدی بگیرند. الان هم نوبت روحانی است تا حتما زیباکلام را به دفترش دعوت کند و نظریه های اقتصادی اش را بشنود!

جالب است زیباکلامی مدافع حق شده که وقتی بعد از ۴۰ سال حضور در دانشگاه او را مطابق قانون بازنشسته می کنند فریاد واحقیقتا سر می دهد و تازه طلبکار است که چرا او را بازنشسته کرده اند، آنهم #بازنشسته اجباری! این درست است که وقتی کسی را بازنشسته می کنند باید به او اطلاع بدهند و احترامش را حفظ کنند. اما سوال ما این است که اگر دانشگاه تهران شما را بعد از ۴۰ سال خدمت بازنشسته نمی کرد شما ول کن نبودید و همچنان می خواستید غیر قانونی و اجباری به ملت ایران خدمت کنید؟ شما که مدافع حق هستید و زبان سرخ تان هم تیز تیز است چرا خود را سر موعد قانونی بازنشسته نکردید تا جوانان تحصیلکرده بیکار این مملکت جای شما را بگیرند؟ تازه طلبکار هم هستید که «چون سن من به هفتاد سال و سنوات خدمتم در دانشگاه به چهل سال رسیده، لذا می‌بایستی بازنشسته شوم. من اعتراضی به بازنشستگی اجباری‌ام ندارم». جای تأسف دارد که تازه آن را بازنشستگی اجباری می خوانید!

این حس خودبزرگ بینی زیباکلام  در #زلزله کرمانشاه  هم گل کرد و ایشان ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون پول کمک های مردمی برای زلزله زدگان سر پل ذهاب جمع کرد و در حالی که مردم زلزله زده به کمک های فوری نیاز داشتند تا از فصل سرما در امان باشند، خبری از ایشان نشد تا با فشار افکار عمومی این چنین پاسخ دادند: «تصمیم گرفتیم یک روستای نمونه به اسم دهکده امید ایجاد کنیم منتها فقط نمی‌خواهیم خانه و آغل و کوچه‌ها را دوباره بسازیم بلکه می‌خواهیم این روستا را برای اولین بار در ایران روستایی بر اساس توسعه پایدار بسازیم. یعنی می‌خواهیم در این روستا سیستم فاضلاب بسازیم تا فاضلاب روستا را به‌جای تخلیه در رودخانه یا آلوده‌کردن خاک، تصفیه کرده و در کشاورزی استفاده کنیم و مواد مغذی آب را تبدیل به کمپوس بکنیم و به‌عنوان کود خاک استفاده کنیم. می‌خواهیم یک مجتمع فرهنگی ایجاد کنیم که زنان روستا و روستاهای اطراف را توانمندسازی کند و زنان بتوانند کسب درآمد کنند، می‌خواهیم یک کتابخانه بسازیم، شاید باور نکنید اگر بگویم در کل آن منطقه کتابخانه وجود ندارد؛ کتابخانه‌ای که هم کتاب قرض بدهد و هم روستاییان در آن کتاب بخوانند و با کامپیوتر آشنا شوند و در سالن کوچک سینمایش فیلم ببینند. تا تئاتر فقط تئاتر شهر نباشد. منطقه دشت ذهاب را که اصل زلزله در آن بوده است، در دانشگاه بررسی کرده‌اند و می‌گویند بیش از ٣٠٠ روز در سال آفتاب وجود دارد و بنابراین برای ایجاد انرژی نوین ایده‌آل است که برای سیستم گرمایشی از سیستم خورشیدی استفاده کنیم. در واقع می‌خواهیم ببینیم آیا می‌شود در ایران کشاورزی مترادف با فقر نباشد؟»

آقای زیباکلام! شما به روحانی می گویید «نباید در دنیای خیالی باشد و وعده های توخالی ندهد». بنظر شما با ۳ میلیارد و نیم می توان چنین دهکده امیدی ساخت؟ این پول برای ساخت فقط همان تک کتابخانه کفایت می کند. مردمان آن منطقه الان به حداقل امکانات نیاز دارند تا تلف نشوند بعد شما می خواهید سالها بعد یک روستای فوق مدرن بسازید؟ الان شما در دنیای #خیالی هستید یا آقای روحانی؟

آقای زیباکلام!

کسی منکر تلاشهای شما برای پیروزی روحانی نیست. همان گونه که خیلی های دیگر تلاش کردند بدون آنکه شوی تبلیغاتی برای خود راه بیاندازند. اکنون یک سوال آشکار داریم که شما باید بدان پاسخ بدهید.

مواضع امروزین و نقدهای آتشین شما بر حسن روحانی در حالی که شما از ساختار قدرت ایران مطلع هستید، ارتباطی به حمایت های شما از #جهانگیری برای ریاست جمهوری پس از روحانی دارد؟ پیشتر به #عارف فرصت #شهردار تهران شدن ندادید با این استدلال که «اگر به عارف چپ نگاه کنند، عارف تا یزد فرار را بر قرار ترجیح می دهد» یا «قطعا عارف اگر شهردار بشوند کارنامه خیلی موفق تری از آنچه که در مجلس از ایشان دیدیم ارائه نخواهند داد و به راحتی در برابر جریان تندرو و مراکز قدرت عقب نشینی می کند».

شما که عارف را ضعیف و اهل عقب نشینی معرفی می کنید چرا از عقب نشینی جهانگیری در ماجرای تلگرام سخن نگفتید؟ او نخستین فرد در این عقب نشینی بود که در حالی که به گفته وزیر ارتباطات از ۴۰ میلیون ایرانی تنها یک میلیون آن از تلگرام خارج شده اند. اینجا آقای جهانگیری پشت مردم را خالی نکرد؟

آقای زیباکلام!  شما باید پاسخ دهید که «روشنفکری دارای مطامع سیاسی هستید یا در خدمت محافل سیاسی؟». اسفند سال گذشته با صراحت عنوان کردید که: «من فکر می‌کنم که آقای جهانگیری نامزد مناسبی در انتخابات آینده برای طیف اصلاح‌طلب است». «آقای اسحاق جهانگیری درمجموع در دولت اول و دولت دوم آقای روحانی نشان داده که ازنظر اجرایی بسیار توانمند است. برخلاف خیلی از مسئولین جمهوری اسلامی ایران که به‌واسطه وابستگی سیاسی خطی و جناحی یک‌مرتبه رئیس و وزیر می‌شوند، اما آقای جهانگیری از بخش‌داری در روستا کار خود را شروع کرد و بعد به معاون فرمانداری رسید و پیشرفت کرد و توانست به پست معاون اول رئیس‌جمهوری برسد».

تعریف های شما از جهانگیری همواره با کوفتن چماق بر سر مردان #اعتدال همراه بوده است: «یکی از پاک دست‌ترین و امین‌ترین مسئولین جمهوری اسلامی در طی این سی‌وچند سال گذشته بوده است…. نشان داده که آدم متعصبی نیست و آدمی نیست که به خاطر مسائل سیاسی حقیقت را فدای مسائل سیاسی کند… متأسفانه جای نفوذ آقای جهانگیری را آقای واعظی و آقای نهاوندیان گرفته‌اند. کسانی آمده‌اند جای اقتدار او را گرفته‌اند که متأسفانه به‌هیچ‌روی توانمندی‌های آقای جهانگیری را ندارند و خیلی زیاد اهل زد و بند و اهل کنار آمدن هستند…. نارضایتی در دولت آقای روحانی طی هشت ماه گذشته واقعاً حیرت‌انگیز بوده است و همه این نارضایتی نمی‌تواند به‌واسطه مسائل سیاسی باشد بلکه بخشی از آن به‌واسطه این است که دست آقای جهانگیری مقدار زیادی از دولت دوم آقای روحانی کوتاه شده است…». (انتخاب/ ۱۷ اسفند ۱۳۹۶).

واقعا فکر می کنید یک خواننده با مرور بر این نظرات و مواضع قبل و بعد شما چه برداشتی می کند؟ دولت روحانی تضعیف شده چون دست آقای جهانگیری در دولت کوتاه شده! چون جهانگیری پاک پاک است و دیگر دولتمردان اعتدال همه اهل زد و بند! جهانگیری سلسله مراتب را طی کرده و مابقی بواسطه وابستگی های خطی و جناحی یک مرتبه وزیر و رئیس شده اند! شما   به مردم پاسخ دهید تعرفه آقای جهانگیری بعنوان معاون اول روحانی بر چه اساسی بود و توسط چه کسی صورت گرفت؟ و بر چه اساسی آقای جهانگیری یهو آمد شد رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران؟ اصلا تا آن زمان کسی تصویری غیر از یک وزیر بوروکرات از ایشان سراغ داشت؟

نکته دیگر، این که شما دم به ساعت می روید سراغ «آقای نوبخت، واعظی، نهاوندیان و آشنا» و حلقه مردان اعتدال روحانی را زیر سوال می برید و آنها را مسئول وضعیت فعلی اقتصاد کشور می دانید به مردم ایران پاسخ بدهید که عملکرد جناب جهانگیری در این وضعیت اقتصادی چیست؟ مگر آقای جهانگیری ریاست ستاد تنظیم بازار و ستاد اقتصاد مقاومتی را برعهده ندارند؟ چرا جلسات «ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی» به ریاست آقای جهانگیری منظم برگزار نمی شود؟ آیا این سه ستاد به ریاست آقای جهانگیری سهمی در وضعیت کنونی اقتصاد ایران ندارند؟

آقای زیباکلام! خیلی غیر منصفانه است که منافع مردم را فدای ملاحظات جناحی مان کنیم. شما می دانید مسأله کنونی اقتصاد ایران چیست بعد فرصت برای #تصفیه حساب های سیاسی مهیا می کنید؟! همه گزینه های اطراف رئیس جمهور یا ۱۴۰۰ باید کنار بروند تا گزینه شما سالم بماند؟ آنهم به قیمت ذبح منافع ملی مصالح مردم؟ سواستفاده از وجهه اجتماعی (مرهون اعتماد مردم ایران) در خدمت منافع جناحی و محافل گروهی آتش بر خرمن اصل اعتماد می زند. اگر روشنفکر هستید از محافل سیاسی دوری کنید تا عقل نقادتان همچون چتری بر روی همه ابعاد مسایل اجتماعی بچرخد و اگرنه، رسما ردای #سیاست بر تن کنید تا تکلیف بر مردم مشخص شود.

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.