پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 5 April , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹ - 12 شعبان 1441
شناسه خبر : 33944
  پرینتخانه » پربیننده ها, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۰ | ارسال توسط :

از نوبخت چه می خواهیم؟

اختصاصی راه سوم: خواجه نظام الملك در سياستنامه در فصلى (( هركارى و رسمى كه از قاعده و بنياد خويش بيفتاده باشد با قاعده خويش آوردن)) براى القاب چنين مى نويسد”… و ديگر ،(( القاب بسيار شده است ، و هرچه فراوان شود قدرش برود و خطرش نماند…)). ✍️امروزه بواسطه عمومى شدن سياست و از […]

از نوبخت چه می خواهیم؟

اختصاصی راه سوم: خواجه نظام الملك در سياستنامه در فصلى (( هركارى و رسمى كه از قاعده و بنياد خويش بيفتاده باشد با قاعده خويش آوردن)) براى القاب چنين مى نويسد”… و ديگر ،(( القاب بسيار شده است ، و هرچه فراوان شود قدرش برود و خطرش نماند…)).

✍️امروزه بواسطه عمومى شدن سياست و از طرف ديگر دسترسى هاى فراگيرتر به منابع قدرت ، كسانى كه خود را سياستمدار بنامند فراوان تر شده است.
ما همانگونه كه در همه انتخاب هاى اجتماعى مان هميشه بدنبال ((طراز )) يك موضوع هستيم ، چگونه در ساحت سياست بدنبال طراز نباشيم !؟

✍️وقتى براى درمان بیماری جسم مان بدنبال پزشكى با ((طرازهاى ))مطلوب هستیم و يا وقتى براى احداث ساختمان مان بدنبال مهندسى با طراز مطلوب باشيم ، آيا نبايد در عالم سياست و روى آورى يا روى گردانى از سياستمدارى بدنبال طراز مطلوب باشيم !؟

✍️طراز مطلوب براى يك سياستمدار چيست؟

✍️در اين مختصر نمی توان به همه شاخص هاى طراز مطلوب يك سياستمدار پرداخت اما تلاش ميشود به قدر رساندن معناى مورد نظر اشاراتى شود.

✍️از آنجائيكه سياستمدار در فرايند توزيع منابع ، تصميم سازى ، تعامل بين اجزاء قدرت، تعامل بين سطوح ، ميكروقدرت( جامعه) و ماكروقدرت ( قطب هاى حاكميت) نقش موثر ايفاء ميكند بنابر اين طراز مطلوب يك سياستمدار ميتواند بقرار زير باشد:
١- بهره مندى از دانش .
٢-توانايى ذهنى و هوشى مناسب .
٣- دارا بودن ذهن منسجم و سازمان ده .
٤-توانايى برقراى تعامل با سطوح مختلف قدرت.
٥- توانايى كلامى در اقناع گرى .
٦- دارا بودن تجربه هاى مديريتى در سطوح مختلف ساختار ديوان سالارى كشور.
٧-بيشترين برخوردارى از ويژگى هاى كاريزمايى( چهره، نحوه كلام، زبان بدن )
٨- تجربه زيستى و مشاهده گرى در نقاط مختلف كشور .
٩-تجربه زيستى و مشاهده گرى در كشورهاى ديگر .
١٠-پاكدستى و امين بودن نزد مردم و حاكميت .

براين شاخص ها ميتوان افزود ، اما به ناچار به همين اكتفا ميشود.

✍️در ميان مردانى كه از خطه ی گيلان به سطوح مختلف قدرت و مديريت دست يافته اند ، دكتر نوبخت با لحاظ اين شاخص ها بعنوان طراز مطلوبيتِ يك سياستمدار از چه طرازى برخوردار است؟

✍️اساسا در بين دولتمردان در دوره روحانى با لحاظ همين شاخص ها طراز مطلوبيت دكتر نوبخت نسبت به ديگر دولت مردان چگونه است؟

✍️امكان بررسى اين شاخص ها وجود ندارد اما به چند مورد اشاره ميشود.

شاخص برخوردارى از دانش:

در شاخص برخورداى از دانش بى ترديد دكتر نوبخت در كنار دكترظريف و دكتر هاشمى ( وزيربهداشت و درمان) و چند تن دیگر جزو چند وزير و دولتمرد با برخوردارى از اعتبار بالاى علمى هستند. بسيارى از سياستمداران، عناوين دكترا را دارند ولى همه ميدانيم كه اين عزيزان چگونه دكترا گرفته اند !

جزو فيزيك دكتر نوبخت در دهه ٦٠ براى بسيارى از دانش آموزان رشتى بهترين جزو و كتاب بود كه دست بدست مى چرخيد .و اینک نیز نظریه های اقتصادی دکترنوبخت که به رشته تحریر درآمده است از منابع و ریفرنس های دانشجویان در ارائه پایان نامه مقاطع تحصیلی عالی دانشگاهی است.

✍️ دكتر نوبخت دانش آموخته گى را خود، كلاس به كلاس و استاد به استاد تجربه كرده است ، او هرگز بسان بعضى از سياستمداران در زمان دانش آموختگى فقط در پايان ترم (( برای گرفتن نمره )) به كلاس و دانشگاه نرفت و …

✍️توانايى تعامل با سطوح مختلف قدرت:

دكتر نوبخت اساسا بواسطه كاريزماى شخصى و ويژگى هاى رفتارى مورد وثوق قطب هاى قدرت در كشور است . اين مورد وثوق بودن ظرفيت سياست ورزى او را در مقايسه با خيلى از سياستمداران منحصر بفرد كرده است

✍️تجربه هاى مختلف مديريتى:

دكتر نوبخت شايد از جمله سياستمداران معدودى باشد كه تجربه مديريتى از يك شهر تا مديركلى استان تا چند دوره نمايندگى مجلس را دارا ميباشد . اين تجربه هاى مختلف درسطوح گوناگون موجب شده هم واقع بين در سياست باشد و هم ذائقه سياست مداران در جريانات مختلف سياسى را خوب درك كند.

✍️كاريزماى شخصى:

دكتر نوبخت در برخوردارى از مهارت كلامى و اقناع گرى و چهره عموم پسند، زبان بدن و آداب دانى از او شخصيتى كاريزما ساخته است .شايد با اين معيار فقط دكتر ظريف در كنار دكتر نوبخت قرار ميگيرد.

✍️نويسنده اين سطور در نگارش اين متن بدنبال قهرمان سازى نيست اما به واقع از اين موضوع در عجب است كه چه اصرارى وجود دارد ، عده اى به جای استفاده از اين ظرفيت ملى براى منافعِ کشور و (حتما استانى) فقط و فقط بدنبال نابودى فرصت هستند ، فرصتى كه براى گيلان پس از چهار دهه فراهم شد.

✍️ به صواب و دوراندیشی نزدیکتر است كه خُرده گیرانی چنين ناروايى ها با دكتر نوبخت مى كنند. اینان يك بار هم شده كلاه خود را قاضى كنند و از خود بپرسند با شاخص هاى ده گانه ايى كه ذكر شد چند سياستمدار در طراز دكتر نوبخت در سطح ملى داريم!؟

شايد خواجه نظام الملك بیراه نگفته باشد كه… هرچه فراوان شود قدرش برود و خطرش نماند….

✍️منتقدان دردمند و نگران به حال و روز امروز کشور خوب است توجه داشته باشند ، دكتر و سياستمدار در اين زمانه فراوان است اما طراز سياستمداران مطلوب ِ گفته شده را نبايد فراموش كنيم كه اگر فراموش كرديم تاريخ به تلخی به ما خواهد آموخت كه چه مردمانى بودند و چرا چنين كردند !

مختاری .ج 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.