پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 9 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 16 شعبان 1441
شناسه خبر : 34303
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷ | ارسال توسط :

اختصاص ۴۸ میلیارد تومان اعتبار برای آماده‌سازی ایستگاه‌های راه‌آهن قزوین-رشت

راه سوم: به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به نقل از ایرنا در این جلسه دکتر محمّد‌باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دولت تدبیر و امید زمانی روی کار آمد که منابع محدود بود و توانست از طریق مذاکره، تحریم‌ها را برطرف و رشد منفی را مثبت کند. وی […]

اختصاص ۴۸ میلیارد تومان اعتبار برای آماده‌سازی ایستگاه‌های راه‌آهن قزوین-رشت

راه سوم: به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به نقل از ایرنا در این جلسه دکتر محمّد‌باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دولت تدبیر و امید زمانی روی کار آمد که منابع محدود بود و توانست از طریق مذاکره، تحریم‌ها را برطرف و رشد منفی را مثبت کند.

وی با اشاره به اذعان تمامی منابع معتبر دنیا به اینکه ایران توانست مسیر رشد اقتصادی را بپیماید، ادامه داد: در این هنگام، مانع جدیدی از بیرون مرزها گذاشته شد و با هجوم به بازار ارز، افزایش تقاضا پدید آمد و قیمت‌ها بالا رفت.

 معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: در حال حاضر منابع ارزی ما، نیازهای متعارف کشور را تأمین می‌کند ولی اگر قرار باشد هر کس ریال خود را به دلار تبدیل کند، طبیعی است که قیمت آن افزایش یابد.

وی همچنین به تک رقمی شدن نرخ تورم کشور اشاره و اضافه کرد: سنگ‌اندازی جدیدی که دشمنان با مشاهده پیشرفت ایران اسلامی انجام می دهند؛ شتاب توسعه کشور را نشانه گرفته، اگرچه از این وضعیت نیز عبور خواهیم کرد.

دکتر نوبخت با اشاره به افتتاح پروژه آبرسانی طرح غدیر در استان خوزستان گفت: ۱۳۵ درصد از اعتبارات این آبرسانی از سوی سازمان برنامه و بودجه پرداخت شد و شادگان، خرمشهر و آبادان از این آب استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: دولت برای رفع مشکلات و نیازمندی‌های مردم در همه استان‌ها اهتمام دارد و این برنامه افتتاح، طرحی بود که از قبل اجرا شده وگرنه نمی‌توان طی یک هفته، یک هزار کیلومتر لوله‌گذاری انجام داد.

سخنگوی دولت در ادامه سخنانش به پروژه‌های سفر رئیس جمهوری به استان گیلان اشاره و بیان کرد: اجرای این پروژه‌ها در استان اولویت‌بندی و به همین منظور در مشورت با استاندار، مدیران و نمایندگان استان اولویت‌ها مشخص شده است.

دکتر نوبخت با یادآوری تعهد حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان اعتبار در سفر نخست رئیس جمهوری به گیلان در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ گفت: همه این میزان تعهد را پرداخت کردیم و در حال حاضر، پروژه‌های راه آهن قزوین – رشت و باقیمانده آزادراه این مسیر، از مهمترین پروژه‌های استان است.

وی با اشاره به تأخیر در بهره‌برداری از پروژه راه‌آهن رشت – قزوین از آنچه پیشتر وعده داده شده بود، افزود: منابع لازم برای اتمام پروژه تأمین و پرداخت می‌شود، ولی توجه داشته باشیم که تأخیر در افتتاح این خط ریلی، نه بدلیل عدم صداقت، بلکه بدلیل صعوبت و دشواری های این مسیر است.

معاون رئیس جمهوری از اختصاص ۴۸ میلیارد تومان اعتبار برای آماده‌سازی ایستگاه‌های راه‌آهن مسیر یادشده خبر داد و گفت: این اعتبار نیز اختصاص یافت تا هرچه سریع تر این پروژه تکمیل شود. قابل ذکر است که عمده کارهای مربوط به راه‌آهن قزوین – رشت، طی دو سه سال اخیر انجام شده است.

وی همچنین از بهره‌برداری راه‌آهن ارومیه پیش از راه‌آهن قزوین – رشت خبر داد و افزود: پنج خط ریلی همزمان در کشور کار می‌شد که کرمانشاه و همدان به افتتاح رسید و ارومیه نیز به بهره‌برداری می‌رسد.

دکتر نوبخت در ادامه سخنانش به باقی‌مانده مسیر آزادراه قزوین – رشت در محدوده رودبار و منجیل اشاره و خاطرنشان کرد: سه کیلومتر تونل انجام شده و ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر برای تکمیل این مسیر نیاز است که قرار شد ۲۰۰ میلیارد تومان از سوی دولت و ۲۰۰ میلیارد تومان تعهد بانک تجارت باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ساماندهی وضعیت رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود رشت طبق مصوبات سفر رئیس جمهوری را نیز مورد تأکید قرار داد و افزود: تاکنون برای این ۲ رودخانه ۶۵ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته ضمن اینکه برای ساماندهی تالاب بین المللی انزلی نیز هرچه نیاز باشد، انجام می‌دهیم.

 

تولید انرژی از پسماند در شمال کشور جدا شود/ محیط زیست را نباید مقابل توسعه بگذاریم

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز در این جلسه در سخنانی گفت: لازم است تولید انرژی از پسماند در شمال کشور را جدا کنیم.

عیسی کلانتری افزود: در شمال کشور اجازه دهید پسماند سوزانده شود چراکه تولید انرژی از آن، گران تمام می‌شود.
وی با تاکید بر مهار پسماندها ادامه داد: پسماند را در شمال کشور به تولید انرژی وصل کردند درحالیکه فرصت مورد نیاز و سرعت عمل لازم برای رفع ریشه‌ای معضل زباله را با کندی مواجه می‌کند.

کلانتری با اشاره به اینکه ظاهر زیبای گیلان، سیمای نازیبای آن را پوشانده، یادآور شد: در حال حاضر شیرابه‌های این پسماندها به رودخانه‌ها می‌ریزد و زندگی در آنها را از بین بردهاست.

معاون رئیس جمهوری در ادامه سخنانش با اشاره به میانگین ۹۰۰ میلیمتر بارش سالانه در گیلان گفت: استانی با این میزان بارش نمی‌تواند آب مصرفی خود را تامین کند.

وی افزود: سدسازی کوچک و بزرگ در گیلان و مازندران با رعایت ملاحظات زیست محیطی هیچ مانعی ندارد.

کلانتری با بیان اینکه برای رفع هر مشکلی می توان راهکاری صحیح اتخاذ کرد، ادامه داد: محیط زیست را نباید مقابل توسعه بگذاریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضرورت احیای تالاب انزلی افزود: راهکارهایی وجود دارد که می‌توان با هزینه کمتر و در مدت کوتاه‌تر، تالاب انزلی را از رسوبات خالی و آن را احیاء کرد.

 

حل مشکلات زیست محیطی استان، دیدی علمی و جامع‌‌ و عزمی عمومی می‌طلبد

استاندار گیلان هم در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با بیان اینکه یکی از محورهای این نشست، حل مشکلات زیستی محیطی استان است، گفت: حل مشکلات زیست محیطی استان دیدی علمی و جامع و عزمی عمومی می‌طلبد.

مصطفی سالاری به کسب رتبه یک استان در حوزه اعطاء تسهیلات اشتغال روستایی و رونق تولید به مردم و رتبه ۴ استان در حوزه تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: امید داریم با تحقق منابع مالی سال ۹۷ بتوانیم‌ بهره لازم از طرح های اشتغال زای استان را ببریم.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزی، گردشگری و تجارت به عنوان ظرفیت های بالفعل و توسعه‌زا و صنعت به عنوان ظرفیت بالقوه و درحال شکوفایی استان، از محورهای توسعه ساز استان هستند که باید جهت تقویت این محورها تلاش جدی کنیم.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت احیاء رودخانه‌های گوهر رود و زرجوب رشت اشاره و تصریح کرد: در صورتی که علاوه بر اعتبارات تزریقی ملی، اعتبارات دستگاه های اجرایی نیز به سمت این پروژه جهت دهی شود، می توانیم نتیجه ی بهتر و سریع تری بگیریم.

نماینده عالی دولت در استان در پایان سخنانش به لزوم‌ تعجیل در تکمیل پروژه سدهای در حال ساخت استان اشاره کرد و با بیان اینکه اگر سدهای درحال ساخت تکمیل شوند، به هیچ وجه مشکل کم آبی در استان نخواهیم داشت، اضافه کرد: آب بندان‌ها نیز پیوست های تکمیلی پروژه‌های سدسازی در گیلان هستند که در صدد اجرایی شدن آن ها هستیم.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.