پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 34577
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۲۸ | ارسال توسط :

سرای تجاری ایرانیان یا سرای تجاری رفقا؟!

راه سوم: طبق آمارهایی که ما دراختیار داریم طی هشت ماه اول ۲۰۱۷ میزان صادرات آستاراخان به ایران حدود ۹۵ میلیون دلار بوده اما صادرات از ایران به آستاراخان حدود ۱۷ میلیون دلار بوده است. حال اگر به رقم واردات و صادرات ایران و روسیه در مدت مشابه امسال توجه داشته باشید در می یابید […]

سرای تجاری ایرانیان یا سرای تجاری رفقا؟!

راه سوم: طبق آمارهایی که ما دراختیار داریم طی هشت ماه اول ۲۰۱۷ میزان صادرات آستاراخان به ایران حدود ۹۵ میلیون دلار بوده اما صادرات از ایران به آستاراخان حدود ۱۷ میلیون دلار بوده است. حال اگر به رقم واردات و صادرات ایران و روسیه در مدت مشابه امسال توجه داشته باشید در می یابید توفیق چندانی بدست نیاورده ایم در حالی که در این مدت سرای تجاری ایرانیان دایر بوده و باید رشد قابل توجهی می کردیم.

به گزارش خزرآنلاین، فرهاد دلق پوش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان که به مناسبت هفته صنعت، معدن و تجارت، در یک نشست خبرى سخن می گفت با اشاره به اهم اقداماتى که در دولت دوازدهم در استان گیلان در حوزه سازمان صنعت و معدن انجام گرفته، گفت: در سال گذشته در حوزه تجارت خارجى، سراى تجاری ایرانیان آستاراخان روسیه با محوریت استان گیلان و هدف تجارت با ایران تاسیس شد. تجارت با قفقاز و روسیه و در نهایت رسیدن به اروپا از اهداف این طرح است که در حال حاضر استان گیلان دروازه ورود این مرز تجاری بوده و از سه جهت زمینى، ابى و ریلى در حال فعالیت هستیم.

اگرچه در ظاهر امر همه چیز خوب و عالی به نظر می رسد و چنین برداشت می شود که گیلان قرار است دوباره به روزهایی که از آن به عنوان دروازه اروپا یاد می شد، بازگردد اما هر چه جستجو کردیم تا فعالیت های این مرکز را ببینیم کمتر نتیجه گرفتیم، با تماسی که با برخی فعالین حوزه واردات و صادرات داشتیم، دریافتیم سرای تجاری ایرانیان در روسیه مختص عده ای خاص از تجار است و آنطور که رییس سازمان صنعت، معدن تجارت استان گیلان می گوید چندان دستاورد بزرگی برای گیلان در دولت تدبیر و امید نبوده است!

سال ۱۳۹۱ یک تفاهمنامه میان استانداری گیلان و استانداری آستاراخان در روسیه با هدف تاسیس سرای تجاری به امضاء رسید. سال ۱۳۹۴ با هماهنگیهای صورت گرفته اتاق بازرگانی گیلان از چندین قطعه زمین در آستاراخان بازدید نمود و در نهایت زمینی با مساحت ۱۵۰۰ در مرکز این شهر خریداری گردید. بنای ساخته شده در این محدوده حدود ۱۱۵۰ متر با هدف مسکونی ساخته شده بود که با مشارکت و حمایت اتاق ایران این ساختمان بازسازی شد و به ساختمانی با کاربری اداری تغییر یافت و در نهایت دوم آبان سال ۱۳۹۶ تحت عنوان «سرای تجاری ایرانیان» افتتاح شد و بزرگ‌ترین مرکز تجارت ایران در آستاراخان روسیه نام گرفت.

با این حال علی محمدی سرکنسول ایران در آستاراخان در روز افتتاحیه انگار به آینده این سرا چندان خوشبین نبود و از همین رو اظهار امیدواری کرد که چنین مراکزی کارکرد خوبی داشته باشند و به سرنوشت برخی مراکز تجاری که در روسیه وجود دارد دچار نگردد. وی همچنین گفت که یکی از عمده مشکلات چنین مراکزی در روسیه بحث زبان است، متاسفانه اغلب شرکتهای ایرانی به زبان روسی تسلط ندارند و زبان غیر روسی نیز در این کشور خیلی رایج نیست در نتیجه ایجاد تفاهم و فهم کامل در فضای تجاری اندکی مشکل می شود.

این درحالی است که زبان اول هر تجارت بین المللی یعنی ارز نیز در شرایط مناسبی در کشورمان قرار ندارد و در این وانفسا معلوم نیست عملکرد این سرا دقیقا چیست؟

محمدی می افزاید: طبق آمارهایی که ما دراختیار داریم طی هشت ماه اول ۲۰۱۷ میزان صادرات آستاراخان به ایران حدود ۹۵ میلیون دلار بوده اما صادرات از ایران به آستاراخان حدود ۱۷ میلیون دلار بوده است. حال اگر به رقم واردات و صادرات ایران و روسیه در مدت مشابه امسال توجه داشته باشید در می یابید توفیق چندانی بدست نیاورده ایم در حالی که در این مدت سرای تجاری ایرانیان دایر بوده و باید رشد قابل توجهی می کردیم.

عدم توفیق در این روابط را شاید به این مهم می توان مربوط دانست که برخلاف آنچه رییس سازمان صنعت معدن تجارت گیلان می گوید سرای تجاری ایرانیان در روسیه به سرای تجاری رفقا در روسیه تبدیل شده باشد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.