پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 34657
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴ | ارسال توسط :

“پیچیدن بوی نامطبوع پروژه آسفالت در صحن علنی شورا !”

یادداشت شورا(۴۵) راه سوم/ اکبر نوری:  اینطور که جلسه چهل و پنجم شورای شهر فومن نشان داد، دیگر باید پذیرفت که نارسایی های مدیریتی و سازمانی با برگزاری جلسات غیر علنی و پشت درهای بسته و دور از چشمان تیزبین رسانه ها رفع و رجوع نمی شود! واقعیت آن است که ساماندهی امور و رتق […]

“پیچیدن بوی نامطبوع پروژه آسفالت در صحن علنی شورا !”

یادداشت شورا(۴۵)

راه سوم/ اکبر نوری:  اینطور که جلسه چهل و پنجم شورای شهر فومن نشان داد، دیگر باید پذیرفت که نارسایی های مدیریتی و سازمانی با برگزاری جلسات غیر علنی و پشت درهای بسته و دور از چشمان تیزبین رسانه ها رفع و رجوع نمی شود! واقعیت آن است که ساماندهی امور و رتق و فتق مسائل مبتلابه یک شهر قواعد و اصول خاص خود را می طلبد.
از جمله موضوعات پر سروصدای شورای پنجم که تاکنون حاشیه های بسیاری را دامن زده است، پروژه مربوط به آسفالت فومن و عوامل پیدا و پنهان آن می باشد که به تمامی خود را در مجادلات اخیر جلسه شورا به نمایش گذاشت.

اولین سیگنالی که با مشاهده مهمان ویژه جلسه شورا(پیمانکار آسفالت) و طرف قرارداد شهرداری فومن به ذهن متبادر شد، جوانی “خانی” بود. اما موضوع وقتی جالبتر گشت که پیمانکار مورد وثوق شهردار بعد از شرح خلاصه قصه پر سوز و گداز خویش با سازمان شهرداری و طرح قول و قرارهای ردوبدل شده با شهردار مبنی بر چگونگی بازپرداخت بدهی ها(در قالب چک، زمین و ملک)، بیکباره با لحنی عتاب آلود رئیس شورای شهر فومن را مورد خطاب قرار داد که “نمی دانم مشکل شما با بنده چیست که نمی گذارید مطالباتم توسط شهردار پرداخت شود و…!”
شگفت آنکه احمدزاده نیز که از ابتدا منتقد پروسه طی شده این پروژه بوده، با کلام ملامت آمیز پیمانکار مزبور غافلگیر گشت و به جای ممانعت از شخصی شدن مسئله با چهره ای برافروخته در صدد رفع تقصیر از خود بر آمد و تصریح کرد که هیچ مشکلی با وی ندارد! هرچند که به درستی هم تاکید نمود” هرآنچه که به شکل مکتوب در قرارداد آمده است مورد قبول شورا است!”

از یاد نبریم که جایگاه ریاست شورا به لحاظ حقوقی دارای منزلت ویژه ای است که شاًنیت خود را از آراء مردمی کسب می نماید. مواجهه تخفیف آمیز و بازخواست گونه رئیس شورای شهر توسط پیمانکار شهرداری آن هم در جلسه علنی شورا چه معنا و پیامی به همراه دارد؟! حفظ حرمت شورا به عنوان نهادی قانونی و مردم سالار بر عهده کیست؟!

چنان که می نماید ظاهراً کاری صورت پذیرفته و اینک همه در آن مانده اند! معامله ای انجام گرفته که پیمانکار خود را در آن مغبون می یابد و ظاهراً کسی هم پاسخگوی واقعه نیست و پذیرش مسئولیت بین شورا و شهردار پاسکاری می شود!
اینگونه که بر می آید شواهد و قرائن بر دلی بودن قرارداد فی مابین دلالت می کند! اما بواقع شرایط عقد قرارداد در بطن سازمانی همانند شهرداری بر چه پایه و اساسی قرار دارد؟چگونه عضو شورا علی رغم آگاهی مردم یک شهر، نسبت به مفاد قرارداد منعقده با پیمانکار شهرداری اظهار بی اطلاعی می نماید و بهانه و توجیه می تراشد که حق ورود در کار اجرایی را ندارد؟! وظیفه شورای شهر در راستای نظارت بر عملکرد شهردار در طی مراحل تعرفه، عقد و تنظیم قراردادها چیست؟ مگر قراردادها به امضای شورا نمی رسد، پس فرافکنی و انداختن توپ به زمین شهردار چه معنایی می دهد؟!

تهیه و تدوین هر قراردادی نیازمند تعیین ضوابط دقیق و روشن میان کارفرما، پیمانکار و مهندسین مشاور و کارشناس و تعیین هزینه ها، تعهدات و الزامات جاری می باشد. وقتی این قواعد نادیده گرفته می شود و قراردادها مجهول و بصورت حرفی، رفاقتی و طی قول و قرارهای غیر شفاف و در پس پستوها بسته می شود، بروز اختلاف و حرف و حدیث و فساد و بن بست در پایان کار امری طبیعی است!
هرگاه سازمانی غیر شفاف و غیر قانونمند عمل نماید، باید انتظار منت گذاری شبیه کاراکتر سریال پایتخت را هم داشته باشد که” آقای شهردار اگر دوست ندارید، عذرم را بخواهید، من بِرم!”
و اما یک سوال..‌. آیا هیچ گربه ای محض رضای خدا موش می گیرد؟!

اکبر نوری

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.