پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 34724
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷ | ارسال توسط :
در نشست کتابخوان مدیران شهرستان رودسر عنوان شد:

نوری: امر نظارت از مجرای فرهنگ انجام شود

راه سوم: دکتر هادی نوری، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نشست کتاب خوان روسای ادارات رودسر به اهداف برگزاری نشست های کتاب خوان اشاره کرد و گفت: امیدواریم کتاب و کتابخوانی بزودی از یک مقوله صرفا نمایشی و ویترینی به هنجار و ارزش در استان عالم پرور گیلان تبدیل شود. به گزارش […]

نوری: امر نظارت از مجرای فرهنگ انجام شود

راه سوم: دکتر هادی نوری، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نشست کتاب خوان روسای ادارات رودسر به اهداف برگزاری نشست های کتاب خوان اشاره کرد و گفت: امیدواریم کتاب و کتابخوانی بزودی از یک مقوله صرفا نمایشی و ویترینی به هنجار و ارزش در استان عالم پرور گیلان تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، نخستین نشست کتاب خوان مدیران ادارات شهرستان رودسر امروز یکشنبه (۳۱تیر) با حضور دکتر هادی نوری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ علی وارسته، فرماندار شهرستان رودسر؛ محمد حسین موقری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، روسای ادارات، اصحاب رسانه، کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان رودسر، با همکاری انجمن کتابخوانان این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد

*در یک جامعه منسجم سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع رابطه ای ارگانیک و پویا دارند

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست به بیان ویژگی های جوامع منسجم پرداخت و با بیان اینکه در یک جامعه منسجم سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع رابطه ای اورگانیک و پویا دارند گفت: در این جوامع در مرحله ابتدایی اقتصاد محور تولید منابع مالی جامعه است و در گام دوم به عنوان محرک و شتابدهنده برای رسیدن به اهداف است. مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اجتماع را محور اصلی نظم و همبستگی و انسجام دانست و گفت: آخرین حلقه ای که این سه عنصر را تکمیل کرده و موجب دوام و کمال جامعه می شود فرهنگ است.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگ همواره جایگاهی بسیار والا در میان جوامع مترقی داشته و عامل شناسایی یک جامعه پویا هنجارها و ارزش های آن جامعه بوده است.

هادی نوری در پایان برگزاری سلسله نشست های کتاب خوان را با هدف رسیدن به این هدف عنوان کرد و گفت: امیدواریم کتاب و کتابخوانی از یک مقوله صرفا نمایشی و ویترینی به هنجار و ارزش در استان عالم پرور گیلان تبدیل شود.

*رودسر از شهرستانهای پیشرو در مقوله فرهنگ است

نوری در ادامه با بیان اینکه شهرستان رودسر به دلیل وجهه فرهنگی مردمان این منطقه در مقوله فرهنگ از شهرستانهای پیشرو در استان است، گفت: خوشبختانه در مقوله ترویج فرهنگ مطالعه و نیز توسعه کمی و کیفی کتابخانه های عمومی در این شهرستان مشکلی از این حیث نداریم و در حقیقت حس خوبی به مدیران و شهرداران شهرستان رودسر دارم چرا که نوع نگاه آنان به مقوله فرهنگ، ادب و هنر قابل ستایش است.

وی رودسر را جزو معدود و برترین های استان از حیث رتبه و جایگاه کتابخوانی عنوان کرد و افزود: سال گذشته کتابداران شهرستان رودسر به عنوان برگزیدگان استانی معرفی شدند و انتظار داریم امسال گام فراتر این گذاشته و به عنوان برگزیدگان کشوری انتخاب شوند و معتقدم این ظرفیت در آنان وجود دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به ویژگی های منحصر بفرد شهرستان رودسر با بیان اینکه در این شهرستان دو ویژگی طبیعی و فرهنگی را بطور همزمان می توان دید، تلفیق فرهنگ و هنر و طبیعت را بسیار مهم و از آن به عنوان فرصتی ارزشمند و گرانبها برای رشد و شتاب بخشی بیشتر در فرایند توسعه پایدار نام برد.

نوری همچنین به وضعیت مطلوب عملکرد این شهرستان در حوزه فرهنگی نیز اشاره کرد و افزود: مدیران این شهرستان توجه خوبی به موضوع فرهنگی دارند. وی رودسر را جزء برترین های استان گیلان از نظر رتبه و جایگاه کتابخوانی دانست و افزود: سال گذشته کتابداران شهرستان رودسر به عنوان برگزیدگان استانی معرفی شدند و انتظار می رود امسال بتوانیم در سطح کشور رتبه هایی کسب کنیم.

*وارسته: یکی از اشکال فرهنگ، اعمال قانون است

سرپرست فرمانداراری رودسر نیز در این نشست بر ضرورت توجه بیشتر به مقوله فرهنگ را مورد تاکید قرار داد و یکی از اشکال فرهنگ را نه تنها فرهنگ سازی بلکه اعمال قانون دانست. علی وارسته در بخش دیگری از سخنان خود کتابداران را به حوزه مطالعه و کتابخوانی و ارتباط آنان با مبانی مکتوب کتاب فرا خواند و اضافه کرد :اگر در این زمینه مدیران نتواند ارتباط قوی در سه مقوله یاد شده برقرار کنند مطمئنا رشد، ارتقا و بالندگی رخ نخواهد داد.

وی یکی از ارکان مهم امروز جامعه را مبحث آموزش ذکر و اظهار کرد :امروز آموزش جزو الزامات و نیاز اساسی جامعه است و باید بحث کارگاه های امور یادگیری و تفکر و اندیشه در حوزه کتاب نمود عینی بیشتری پیدا کند. وارسته در خاتمه سخنان خود با ابراز نگرانی در حوزه سرانه مطالعه کتاب تصریح کرد: باید همواره به کتاب بها و اهمیت داد و هر قدر در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم کم است.

در این نشست همچنین محمد حسین موقری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رودسر در سخنانی کوتاه گفت: دانستن با یک اعتراف ساده شکل می گیرد و این اعتراف شجاعانه این است که ما هرچیزی را نمیدانیم و باید به کتاب مراجعه کنیم.

*«کتاب شما که غریبه نیستید»، اثر هوشنگ مرادی کرمانی/ اراده دهنده؛ مدینه رضاپور (مسئول کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان)

گفتنی است در این نشست کتاب خوان هفت نفر از روسای ادارات شهرستان رودسر کتاب های خوانده شده خود را با حاضرین به اشتراک گذاشتند. مدینه رضاپور، مسئول کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان، کتاب شما که غریبه نیستید اثر جاودان و خواندنی هوشنگ مرادی کرمانی را برای حاضرین معرفی کرد. وی در معرفی این کتاب با بیان ویژگی های سبک نوشتاری آن گفت: بیشتر آثار مرادی کرمانی به فیلم های سینمایی تبدیل شده است.

*«دا (خاطرات سیده زهرا حسینی)»، نوشته سیده اعظم حسینی/ اراده دهنده؛ رضا راجی (رئیس اداره پست شهرستان رودسر)

در ادامه رضا راجی، رئیس اداره پست شهرستان رودسر، با معرفی کتاب دا نوشته سیده اعظم حسینی گفت: گزارش حسینی از جنگ بی‌نظیر است، و به هیچ یک از کتاب‌های متعددی که ایرانیان و خارجیان درباره جنگ نوشته‌اند، شباهتی ندارد. خواننده ممکن است با اعتقادات حسینی مخالف باشد و حتی او را دختری عامی بداند که طوطی‌وار چیزهایی را باور کرده است و تکرار می‌کند. ولی باید ابله یا مغرض باشد که درباره گزارش او از وقایع تردید کند. این گزارش حقیقی و دست اول از سبعیت از یک طرف و مظلومیت و بی‌پناهی از طرف دیگر است. در آن، چنان صحنه‌هایی از ایثار و شور ایمان به چشم می‌خورد که قلب را می‌لرزاند. وی همچنین گفت: پال اسپراکمن (Paul Sprachman) مترجم انگلیسی کتاب دا این کتاب پرمخاطب در ادبیات دفاع مقدس را پدیده ای فرهنگی نامید و گفت: نگاه مردم اروپا و آمریکا به جنگ متفاوت است لذا سعی کردم با ترجمه این کتاب، گوشه ای از دفاع هشت ساله مردم ایران را از نگاه یک ایرانی به مخاطب غربی نشان دهم. انسان از خواندن این کتاب و اندیشیدن به کسانی که گزارش کارهایشان در آن آمده است ـ انسان‌های معمولی، کم‌سواد یا بی‌سواد، دارا یا ندار اما بی‌ادعا، با‌ایمان و پاکباز ـ به راز ماندگاری ایران پی می‌برد.

*«انسان در جستجوی معنی»، نوشته دکتر ویکتور فرانکل/ اراده دهنده؛ علی محمدپور (رئیس اداره محیط زیست شهرستان رودسر)

علی محمدپور، رئیس اداره محیط زیست شهرستان رودسر با معرفی کتاب انسان در جستجوی معنی نوشته دکتر ویکتور فرانکل گفت: فرانکل روان‌پزشک و نویسنده، مدت زیادی در اردوگاه کار اجباری اسیر بود که تنها وجود برهنه‌اش برای او باقی ماند و بس. پدر، مادر، برادر و همسرش یا در اردوگاه‌ها جان سپردند و یا به کوره‌های آدم سوزی سپرده شدند. کتاب انسان در جستجوی معنی داستان زندگی او است و خواننده، از همین زندگی‌نامه دردناک چیزهای بسیاری می‌آموزد و فرامی‌گیرد که انسان وقتی به ناگهان احساس می‌کند چیزی برای از دست دادن به جز بدن مسخره برهنه‌اش ندارد، چه می‌کند؟ در این کتاب، دکتر فرانکل تجربه‌ای را که منجر به کشف «لوگوتراپی» شد توضیح می‌دهد. او نویسنده‌ای است که خود شاهد همه رنج‌ها و نیروهای شیطانی شکنجه بوده و این‌که چگونه شماری از زندانیان که انسان‌هایی معمولی بودند ثابت کردند که ارزش رنج‌هایشان را دارند و با این کار شایستگی بشر را در برخاستن علیه سرنوشت خود به ثبوت رساندند.

*«زندگی نامه کاشف السلطنه»، نوشته علی اکبر یوسفی قلعه روخانی/ اراده دهنده؛ لیلا رئوف (رئیس اداره صنایع دستی و گردشگری)

لیلا رئوف، رئیس اداره صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست کتاب زندگی نامه کاشف السلطنه نوشته علی اکبر یوسفی قلعه روخانی را معرفی کرد. وی در معرفی این کتاب ارزشمند گفت: نویسنده کتاب «‏ زندگی‌نامه کاشف‌السلطنه (پدر چای ایران و اولین شهردار تهران )‏ » گفت: کتاب حاضر حاصل چهار سال، مطالعه، سند پژوهی و واکاوی علمی مقالات و نشریات معتبر است. کاشف السلطنه پدر چای ایران و عامل توسعه دانش کشت و پرورش آن و بانی زیرساخت های علمی این صنعت در ایران می باشد .تاکنون کتاب هایی در مورد چای و نحوه پرورش آن در کشور به چاپ رسیده است ولی کتابی که به شکل علمی و نظامند به بررسی شخصیت و فراز و فرودهای پیش روی پدر چای ایران از ابتدا تا حصول این دستاورد ارزشمند کشور بپردازد، تدوین نشده بود. تا اینکه به تازگی یکی از پژوهشگران کشورمان با صرف وقت، تحقیق و بررسی های علمی در اسناد کتابخانه ملی ایران، مرکز اسناد وزارت امور خارجه و سایر منابع و مآخد تاریخی، کتابی جامع در ارتباط با کاشف السلطنه و سیر مطالعاتی و اجرایی آغاز کشت و پرورش و توسعه صنعت چای کشور به رشته تحریر درآورده است که برای جامعه دانشگاهی، فرهیختگان و پژوهشگران کشور واجد اهمیت و ارزش علمی و تاریخی فراوانی است.

*«فرمول رهبری»، اثر دکتر بهزاد ابوالعلایی/ اراده دهنده؛ فلاح رنجبر (رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رودسر)

در ادامه این نشست فلاح رنجبر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رودسر نیز کتاب فرمول رهبری اثر دکتر بهزاد ابوالعلایی را با این توضیحات معرفی کرد: فرمول رهبری عنوان کتابی است از بهزاد ابوالعلایی که در ۲۱۶ صفحه و توسط انتشارات سازمان مدیریت صنعتی در سال ۱۳۹۶ به چاپ رسیده است. موضوع اصلی این کتاب رهبری است و در آن از آموزه های چهره های نامی و شناخته شده تاریخ جهان چون حضرت امیر المومنین علی (ع)، نلسون ماندلا، کاتر، سعدی، کالین پاول، کارلو انجلوتی و الکس فرگوسن بهره بده شده است.

*«خانواده متعادل و نامتعادل»، نوشته احمد صافی/ اراده دهنده؛ قربان احمدی (رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان رودسر)

قربان احمدی، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان رودسر بعنوان ششمین کتاب خوان این نشست کتاب خانواده متعادل و نامتعادل نوشته احمد صافی را برای حضار معرفی کرد. وی در معرفی این کتاب گفت: مخاطبان این کتاب، جدیدترین، کاربردی ترین و مناسب ترین مباحث مربوط به (خانواده متعادل و نامتعادل) و به عبارت دیگر (خانواده های به سامان و نابه سامان) را در این مجموعه مطالعه خواهند کرد. خانواده، ازدواج، حقوق و وظایف، طبقه بندی خانواده ها و خانواده متعادل، خانواده نامتعادل، آسیب شناسی خانواده و( ۴۸پیشنهاد برای توفیق خانواده ها و رفتار مناسب همسران با هم ) و(۱۷نکته مورد توجه والدین در تربیت فرزندان) و… سرفصل های کتاب می باشد.

*«پرسش و پاسخ شورای اسلامی روستا به اضافه بخش»، نوشته؛ انوشیروان مباشر امینی/ اراده دهنده؛ انوشیروان مباشر امینی (بخشدار شهر چابکسر)

در پایان این نشست انوشیروان مباشر امینی، بخشدار شهر چابکسر نیز به معرفی کتاب پرسش و پاسخ شورای اسلامی روستا به اضافه بخش را برای حاضرین معرفی کرد. کتاب “پرسش و پاسخ: شورای اسلامی روستا” که به همت انوشیروان مباشر امینی و توسط انتشارات دهسرا منتشر شده حاصل بیش از هفت سال تجربه کاری وی در حوزه شوراهای شهر و روستاست. وی با اشاره به آسیب‌شناسی صورت گرفته درخصوص عملکرد شوراها می گوید: متأسفانه یکی از مشکلاتی که همواره شوراها در عمل با آن مواجه هستند، بحث ضعف آموزش و عدم آشنایی کافی با قوانین است که باعث ناکارآمدی شوراها، به‌ویژه در حوزه روستایی شده است که این کتاب مب تواند در حل بسیاری از این مشکلات اعضای شوراها را یاری دهد.

گفتنی است ششمین نشست کتاب خوان روسای ادارات شهرستان رودسر با تقدیر از کتابخوانان پایان یافت.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.