پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 6 April , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹ - 13 شعبان 1441
شناسه خبر : 34773
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳ | ارسال توسط :

مردن و کفن‌و‌دفن چقدر هزینه دارد؟

راه سوم: یکی از خرج‌هایی که برای همه ثابت است، خرج کفن و دفن متوفی است که هر کدام تعرفه‌های مخصوص به خود را دارد. از وظایف شورای شهر تهران تصویب همین تعرفه هاست. مطابق این مصوبه، هزینه حمل اجساد از سطح شهر به پزشکی قانونی ۲۰۰ هزار تومان است.   اما شما می‌توانید از […]

مردن و کفن‌و‌دفن چقدر هزینه دارد؟
راه سوم: یکی از خرج‌هایی که برای همه ثابت است، خرج کفن و دفن متوفی است که هر کدام تعرفه‌های مخصوص به خود را دارد. از وظایف شورای شهر تهران تصویب همین تعرفه هاست. مطابق این مصوبه، هزینه حمل اجساد از سطح شهر به پزشکی قانونی ۲۰۰ هزار تومان است.
 
اما شما می‌توانید از گزینه‌های متفاوت هم استفاده کنید. حمل با آمبولانس خصوصی تک نفره ۲۸۰ هزار تومان، آمبولانس عمومی چهار نفره ۱۸۰ هزار تومان، آمبولانس عمومی کودک ۹۰ هزار تومان، آمبولانس قطع عضو ۷۵ هزار تومان و تعرفه حمل از شهرستان‌ها به بهشت زهرا به ازای هر کیلومتر رفت و برگشت هزار و ۵۰۰ تومان است.
 
براساس تعرفه‌های سازمان بهشت زهرا، هزینه سنگ قبر برای متوفیان ۱۰۰ هزار تومان و خدمات آماده سازی و نصب سنگ قبر مجموعا ۱۰۰ هزار تومان دیگر آب می‌خورد. تابلو سر مزار هم ۱۵ هزار تومان قیمت خورده است. مراسم کفن ودفن برای هر متوفی باید باشکوه باشد.
 
برای همین نصب بلندگو و اکو سر مزار برای تدفین و مراسمات چهلم و سالگرد فوت ۱۰۰ هزار تومان است. هزینه مداحی جدا محاسبه شده و ۸۰ هزار تومان قیمت دارد. خدمات تغسیل و تدفین برای بزرگسالان هر کدام ۷۵ هزار تومان و مجموعا ۱۵۰ هزار تومان و برای کودکان هر کدام ۳۵ هزار تومان و مجموعا ۷۰ هزار تومان محاسبه شده است.
سازمان بهشت زهرا خدمات بسته بندی هم به متوفیان عزیز ارائه می‌کند. به این صورت که تعرفه بسته بندی متوفی بزرگسال به همراه تابوت برای تهران ۱۵۰ هزار تومان و بسته بندی کودکان ۱۰۰ هزار تومان است. بسته بندی متوفی به فرودگاه هم برای بزرگسالان ۲۵۰ هزار تومان و برای کودکان ۱۰۰ هزار تومان آب می‌خورد
 
. قیمت کاور بسته بندی و ترمه روی متوفی هم در این تعرفه‌ها محاسبه شده. به طوری که هزینه کاور بسته بندی ۲۰ هزار تومان و ترمه ۴۰ هزار تومان است. تازه اگر دیر بجنبید و متوفی در سردخانه بماند، به ازای هر روز باید ۲۰ هزار تومان برای نگهداری متوفی بپردازید.
 
قبور رایگان، در اعماق چندین متری زمین
سازمان بهشت زهرا تنها قبور موجود در قطعات ۳۰۰ تا ۳۲۵ را تعرفه گذاری کرده و به صورت رسمی می‌فروشد. با نگاه به این تعرفه‌ها امیدوار می‌شویم که در بهشت زهرا قبر رایگان هم پیدا میشود. تنها قبور رایگانی که در بهشت زهرا وجود دارد مربوط به قطعاتی است که زیر ۷۰ درصد ظرفیت آن‌ها پر شده.
 
به این صورت قبر موجود در طبقه زیرین این قطعات به صورت رایگان ارائه می‌شود و به ازای هر طبقه، یک میلیون تومان روی قبر می‌آید. با این تفسیر طبقه اول رایگان، طبقه دوم یک میلیون و طبقه سوم که نزدیک‌ترین به زمین است دو میلیون تومان تعرفه دارد.
 
در مورد قطعاتی که ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت آن‌ها پر شده، قیمت هر طبقه به دو میلیون تومان می‌رسد. قطعات با ظرفیت ۸۰ تا ۹۰ درصد، سه میلیون تومان و قطعات با ظرفیت ۹۰ تا ۱۰۰ درصد، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر طبقه قیمت دارند.
 
بر این اساس سازمان بهشت زهرا هر قبر سه طبقه را حداکثر حدود ۱۵ میلیون تومان قیمت گذاری کرده است. البته این ارقام مربوط به سایت بهشت زهرا و قطعات ۳۰۰ تا ۳۲۵ است.
 
کم نیستند آرامگاه‌هایی که برای قشر متمول ساخته شده اند و پولدار‌های تهرانی با خرید این اتاق‌ها آرامگاه‌های خانوادگی خریداری کرده اند. هزینه نگهداری سالیانه این آرامگاه‌ها برای صاحبانشان ۶۵۰ هزار تومان خرج دارد.
 
بهشت زهرا آمار رسمی‌ای در مورد تعرفه فروش این آرامگاه‌های خصوصی مشخص نکرده است. همچنین در صورتی که متوفی خود را در اماکنی خارج از بهشت زهرا دفن کنید هم باید به این سازمان پول بدهید.
 
هرچند تدفین در سایر آرامستان ها، مساجد و امام زاده‌ها و بقاع متبرکه ممنوع است، در صورت دفن مجاز در خارج از بهشت زهرا باید بابت هر متوفی حداکثر پنج درصد مبلغ دریافتی و یا معادل یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به این سازمان بپردازید.
 
شرایط دریافت مجوز دفن در خارج از بهشت زهرا هم مشخص نیست که نشان از یک تناقض در مصوبه‌های شورای شهر دارد.
 
فروش سالانه بهشت زهرا با یک حساب سرانگشتی
طبق آمار همین سازمان روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر برای تدفین پذیرش می‌شوند و این رقم به طور سالانه به ۵۰ هزار متوفی می‌رسد. اگر میانگین قیمت را برای این ۵۰ هزار نفر در نظر بگیرید و هر کدام سه میلیون تومان پول قبر دهند، سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان خاک بیابان‌های جنوب تهران به شهروندان تهرانی فروخته می‌شود که البته رقم بالایی هم نیست.
 
چرا که اخیرا با انتشار خبری مشخص شد فقط نگهداری سرویس‌های بهداشتی در ناحیه حرم امام، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خرج روی دست سازمان بهشت زهرا گذاشته است.
 
خرید و فروش قبر غیر قانونی است! اما…
مسئولین بهشت زهرا چند بار گفته اند که خرید و فروش قبور غیرقانونی است و قبر‌های رزرو شده واگذار نمی‌شوند. این مسئولین هربار که بر غیرقانونی بودن معامله بر سر قبر تاکید کرده اند، مخاطبان را به ارائه گزارش
خرید و فروش‌های اینچنینی دعوت کرده اند.
 
یکی از نکات مثبت بازار‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌هایی مثل دیوار و شیپور در همین است که معاملات غیر قانونی و زیر پوستی شهر را رو کرده و دلالان به صورت آشکار در این اپلیکیشن‌ها بازار گرمی می‌کنند. حالا خواه فروش دارو باشد تا تقاضای هم خانه و آگهی‌های جور و واجور قبر. چنددقیقه بالا پایین کردن این اپلیکیشن‌ها و مشاهده آگهی‌های فروش قبر نشان میدهد انجام این معاملات خیلی هم دردسر ندارد. اتفاقا حق انتخاب به مشتریان می‌دهد تا از بین آپشن‌های مختلف قبور، خانه ابدی دلخواهشان را انتخاب و خریداری کنند.
 
نزدیک ایستگاه مترو و اتوبوس و پارکینگ
از آپشن‌های قبر‌هایی که به فروش گذاشته شده اند، نزدیک بودن به ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و خیابان‌های اصلی بهشت زهرا است. این‌ها معقول‌ترین آپشن‌های یک قبر برای فروش به حساب می‌آیند چرا که بعد از مردن، شما از بازماندگان و خانواده تان انتظار دارید سالی به دوازده ماه سری به شما بزنند و از روز‌های زنده بودنتان به خوشی یاد کنند.
 
طبعا اگر قبر شما جایی دور از دسترس باشد و بازماندگان با تحمل ترافیک و پیاده روی به قبر شما برسند احتمال سرحال بودنشان برای فرستادن فاتحه کم است. به همین خاطر قطعات ۸۲ تا ۱۰۸ به خاطر نزدیک‌تر بودن به ایستگاه مترو کهریزک از این آپشن برجسته برخوردارند. همینطور قطعات ۵۹ تا ۶۱ و ۷۰ تا ۷۵ هم از نظر نزدیکی به ایستگاه مترو امام خمینی این امتیاز را دارند.
 
اما امتیاز طلایی قطعات ۷۰ تا ۷۵ نزدیکی و همجواری آن با پارکینگ‌های حرم مطهر است. به خصوص که این قطعات از قطعات قدیمی بهشت زهرا بوده، درختان بلند و پربرگی دارند. طوری که زیر سایه آن‌ها و بدون مزاحمت آفتاب می‌توانید به خواب ابدی خود بپردازید.
 
همچنین با توجه به اینکه همسایه هایتان خیلی وقت است که مرده اند، اغلب فراموش شده و کمتر کسی برای فاتحه خواندن سر قبرشان می‌آید و سنگ قبر شما کمتر زیر پای بچه‌های فامیل همسایه که بهشت زهرا را با زمین بازی اشتباه گرفته اند، له می‌شود.
 
خود مشجر بودن قطعه به تنهایی می‌تواند چندین میلیون روی قیمت قبر بکشد. به طوری که قبر یک طبقه در قطعه ۱۳
بهشت زهرا که از نظر دسترسی شرایط مناسبی ندارد ۴۵۰ میلیون تومان قیمت خورده است. یک قبر دیگر هم با همین شرایط دسترسی در قطعه ۱۰، ۴۵۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.
 
اما چرا به آپشن نزدیکی به ایستگاه مترو و اتوبوس گفتیم معقول‌ترین آپشن؟
نزدیک دستشویی، کنار اون گل فروشه
دیگر آپشن‌ها برای فروش قبر نزدیک بودن محل قبر به اماکنی مثل دستشویی، آبخوری، گل فروشی و یا حتی غسال خانه است. بالاخره وقتی بازماندگان به سر مزار شما می‌آیند باید آسایش و رفاه داشته باشند. تعرق زیاد از گرمای بهشت زهرا باعث میشود تشنگی بیش از بقیه زمان‌ها به آدم غلبه کند و نزدیک بودن قبر به آبخوری باعث شادی بازماندگان و به تبع آن شادی روح متوفی می‌شود.
 
نزدیک بودن به سالن‌های فروش گل هم که تکلیفش مشخص است. فاکتور نزدیک بودن به غسال خانه و سالن‌های تطهیر هم از جهت اینکه متوفی بعد از شست و شو زودتر به محل دفن می‌رسد برای قبر مورد معامله امتیاز محسوب می‌شود.
 
نزدیکی به قطعات شهدا، هنرمندان و نام آوران به خاطر رسیدگی‌ای که به این قطعات می‌شود سودی برای دلالان قبر‌های قطعات مجاور هم دارد. به همین خاطر قطعات ۴۶، ۴۹، ۴۱ تا ۴۳، ۱۷ تا ۲۳ به واسطه مجاورت با قطعات شهدا قیمت‌های بالایی دارند. به طوری که طبق بررسی‌ها، قبر سه طبقه در قطعه ۱۹ که نزدیک‌ترین قطعه عمومی به قطعات شهداست قیمتی حول وحوش ۴۰۰ میلیون تومان دارد.
 
خود قطعه شهدا قیمتش نجومی‌تر است. یک قطعه قبر که هنوز مجوز سه طبقه شدن را نگرفته، در قطعه ۲۳ که مربوط به شهدای انقلاب اسلامی است، ۶۰۰ میلیون تومان قیمت دارد. قبر‌هایی که این آپشن‌ها را ندارند هم در بازار سیاه قبر قیمت‌های نجومی گرفته اند. به طوری که یک قبر دو طبقه که یکی از آن‌ها هم پر است، در قطعه ۲۱۹ بهشت زهرا ۲۰۰ میلیون تومان قیمت خورده است.
 
البته شایعه‌هایی درباره وجود قبر‌هایی با قیمت یک میلیارد تومان هم در گوشه و کنار بهشت زهرا به گوش می‌رسد که در صورت صحت داشتن این قبر‌های چند ۱۰۰ میلیونی در برابر آن‌ها هیچ است. دقیقا هیچ!
 
منبع: روزنامه هفت صبح

 

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.