پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 6 June , 2020
امروز : شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹ - 15 شوال 1441
شناسه خبر : 34812
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۷:۵۳ | ارسال توسط :

وزیر صنعت بالاخره لیست صد نفر از واردکنندگان متخلف خودرو را منتشر کرد / از مردم بابت تخلف خودرو عذرخواهی می کنم

راه سوم: وزیر صنعت در برنامه حالا خورشید ضمن عذرخواهی از مردم بابت تخلفات صورت گرفته در قاچاق خودرو لیست متخلفان ثبت سفارش غیرقانونی خودرو را در برنامه تلویزیونی حالا خورشید منتشر کرد. وزیر صنعت در برنامه حالا خورشید ضمن عذرخواهی از مردم بابت تخلفات صورت گرفته در قاچاق خودرو در ادامه گفت لیست صد […]

وزیر صنعت بالاخره لیست صد نفر از واردکنندگان متخلف خودرو را منتشر کرد / از مردم بابت تخلف خودرو عذرخواهی می کنم
راه سوم: وزیر صنعت در برنامه حالا خورشید ضمن عذرخواهی از مردم بابت تخلفات صورت گرفته در قاچاق خودرو لیست متخلفان ثبت سفارش غیرقانونی خودرو را در برنامه تلویزیونی حالا خورشید منتشر کرد.

وزیر صنعت در برنامه حالا خورشید ضمن عذرخواهی از مردم بابت تخلفات صورت گرفته در قاچاق خودرو در ادامه گفت لیست صد نفر از واردکنندگان متخلف خودرو را منتشر خواهیم کرد.

محمد شریعتمداری در برنامه حالا خورشید گفت: لیست صدنفر واردکنندگان متخلف را منتشر خواهیم کرد. البته این لیست افرادی است که مجموعا نمایندگی متعلق به آنها بوده است؛ نه اینکه الزاما آنها اقدام به ثبت سفارش کرده باشند؛ بلکه این اقدام به وسیله کاربرانی صورت گرفته است که به آنها اجازه داده شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این اتفاق که به هر دلیلی از سوی کاربران، کارمندان و واردکنندگان صورت گرفته است، این اتفاق خوبی نبوده است، در این دولت یا آن دولت انجام شده باشد، به همین دلیل از محضر شریف مردم ایران عذرخواهی می کنم و امیدوارم با تمهیداتی که اندیشیده شده است، این فساد به صفر میل کند و روش های ما موثر باشد.

لیست کامل منتشرشده از اینجا قابل دسترسی است.

وزیر صنعت بالاخره لیست صد نفر از واردکنندگان متخلف خودرو را منتشر کرد / از مردم بابت تخلف خودرو عذرخواهی می کنم

بخش‌های مهم اظهارات شریعتمداری را در ادامه می‌خوانید:

– در دوره جدید ریاست جمهوری آمریکا با تحت‌تاثیر قرار دادن برجام، رییس‌جمهور آمریکا به دنبال ایجاد عدم قطعیت در بازارهای مالی کشور بود و به همین دلیل بازار ارز دچار نوسان و التهاب شد. در آن دوره عده‌ای اسکناس دلار را از بازار جمع می‌کردند و در سلیمانیه عراق عرضه کرده و بازار فیوچرز دلار شکل گرفته بود.

– ابتدای فروردین سال جاری دولت تصمیم به مداخله در بازار گرفت و یک نرخ واحد برای دلار تعیین شد. در آن زمان همه اقتصاددانان از چپ گرفته تا راست تصمیم دولت را تایید کردند و مصادیق آن نیز موجود است.

– هر تصمیمی در حوزه اقتصاد باید با توجه به ظرف زمان و مکان آن نقد و بررسی شود. در آن زمان ماشین دلار با سرعت در حال برخورد به دیوار بود و با تصمیم دولت جلوی این برخورد گرفته شد.

– تصمیم دلار ۴۲۰۰ تومانی ۲۴ ساعته گرفته نشده است. با ایجاد عدم قطعیت سیاسی از سوی آمریکا و احتمال استفاده از اسنپ‌بک در برجام، استراتژی دولت نیز همزمان طراحی شد تا بازار ارز کشور کنترل شود. مسئولیت طراحی این ماشین با بانک مرکزی بود و پایه و اساس آن تامین حداقل ارز از سوی دولت و حضور پرقدرت ارز بخش خصوصی در بازار ثانویه بود.

– تنها ۳٫۶ میلیون دلار برای واردات موز در نظر گرفته شده که این کالا به مصرف ۸۰ میلیون ایرانی می‌رسد و عمدتا طبقات پایین و متوسط جامعه از آن استفاده می‌کنند و در واقع ۳٫۶ میلیون دلار سهم بسیار کمی از انبوه کالاهای تامین شده مورد نیاز مردم با ارز دولتی دارد.

– تامین داروی بیماران خاص روی چشم دولت جای دارد. مقایسه تامین ارز موز و دارو تنها احساسات مردم را جریحه‌دار می‌کند و گرهی از اقتصاد باز نمی‌کند. باید ارز مورد نیاز تمام بیماران تامین شود و بانک مرکزی تمهید لازم را برای این موضوع داشته است.

– در دی‌ماه سال ۹۵ به دنبال احساس تقاضای مازاد ارز واردات خودرو از سوی اشخاص ممنوع اعلام شد. دو گروه امکان واردات خودرو داشتند. دسته اول شرکت‌هایی که نماینده کمپانی خارجی بوده و دسته دوم اشخاص حقیقی و شرکت‌های غیرنمایندگی با تصمیم دولت در آن زمان تنها واردکنندگان خاص که نمایندگی کمپانی خارجی را داشتند در آن سال مجاز به واردات خودرو شدند.

– توقف ثبت سفارش در تیرماه سال گذشته توسط وزیر وقت صنعت ( نعمت زاده ) آن هم به صورت دست خط غیرقانونی روی داد. آقای نعمت‌زاده در قالب نامه‌ای در ۲۴ تیرماه ۹۶ به خسروتاج نوشته است «با توجه به تصمیم گیری کمیسیون زیر بنایی هیات وزیران، شیوه واردات خودرو به صورت سی‌بی‌یو در شرف نهایی شدن است که ممکن است طول بکشد و این ممکن است منشا مسائلی شود که برخی به اطلاعات دسترسی پیدا کنند، از امروز ثبت سفارش انواع خودروهای سورای به طور موقت متوقف شود.» توقف ثبت سفارش مجوز مراجع بالاتر را می خواهد. به اعتقاد من اگر تمهیداتی برای نحوه باز پس گرفتن این درآمدها به کارگرفته نشود، قطعا این امر منجر به سودجویی عده‌ای خاص خواهد شد. حتی نعمت زاده در نامه اخیر خود این تصمیم خود را درست دانسته و گفته است این کار را باید می کردم و کار خوبی بود.

– باید هر فردی که خودرو وارد می‌کند، دارای خدمات پس از فروش باشد. تصمیم ممنوعیت واردات خودرو از سوی اشخاص در سال ۹۵ در دوران وزارت آقای نعمت‌زاده و با امضای معاون اول رییس‌جمهور اتخاذ شده است.

– در آن برهه واردات توسط شرکت‌های غیرنمایندگی ممنوع شد. از همانجا برخی فسادها شکل گرفت و تعداد زیادی از وارد کنندگان ضرر کردند و این التهابات منجر به وارد شدن خسارات به مردم نیز شد.

– مجموعه واردکنندگان براساس قانون و برای تعدیل قیمت خودروها نامه مذکور تهیه شد. ضمنا اگر رانتی به وجود می‌آید، سازمان امور مالیاتی حقوق برحق دولت را استیفا می‌کند. منظور از رسانه‌ای کردن نامه‌هایی که مهر آنی دارد، عدم تعامل بین دستگاه‌های دولتی نیست. تحفظ در عدم انتشار به معنای عدم شفافیت نیست و در وزارت صنعت تا زمانی که بنده حضور دارم، فساد را تحمل نخواهم کرد.

– زمانی که به وزارت صنعت آمدم، از حراست خواستم تا تخلفات ثبت‌سفارش را پیگیری کند. برای دریافت اطلاعات اولیه از فسادهای رخ داده حتی جایزه نیز تعیین کردیم تا روند مبارزه با فساد به سرعت انجام شود.

– من با آقای آذری جهرمی رفیق هستم و بین ما دعوا ایجاد نمی‌شود. اما لیست تامین ارز با تخصیص ارز تفاوت دارد و اگر مقداری تحمل می‌کردند، به ایشان می‌گفتم «جواد جان لیست تخصیص با لیست تامین ارز تفاوت دارد.» ممکن است لیست تامین ارز با لیست تخصیص ارز تفاوت داشته باشد و وزیر ارتباطات باید لیست تامین ارز واردات موبایل را منتشر می‌کرد.

وزیر صنعت بالاخره لیست صد نفر از واردکنندگان متخلف خودرو را منتشر کرد / از مردم بابت تخلف خودرو عذرخواهی می کنم

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.