پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 9 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 16 شعبان 1441
شناسه خبر : 34859
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵ | ارسال توسط :

تسویه حساب سیاسی / حذف دکتر نوبخت؛ با هدف تضعیف روحانی!

راه سوم: این روزها پروژه انتقاد از یاران کابینه دولت و درخواست تغییر و ترمیم در کابینه دکتر روحانی وارد فازهای جدیدی شده است. پس از آنکه سنگ بنای این بحث توسط کارگزاران گذاشته شد و به دلیل نداشتن راهبرد و راهکار مناسب به حاشیه رانده شد، برخی از محافل و افراد از گرایش های […]

تسویه حساب سیاسی / حذف دکتر نوبخت؛ با هدف تضعیف روحانی!

راه سوم: این روزها پروژه انتقاد از یاران کابینه دولت و درخواست تغییر و ترمیم در کابینه دکتر روحانی وارد فازهای جدیدی شده است. پس از آنکه سنگ بنای این بحث توسط کارگزاران گذاشته شد و به دلیل نداشتن راهبرد و راهکار مناسب به حاشیه رانده شد، برخی از محافل و افراد از گرایش های خاص سیاسی که خود سوابق ناموفقی در عرصه مدیریت های گذشته در پرونده های مسئولیتی خود دارند، به این غائله پر و بال بیشتری دادند و هر روز با طرح بحث جدیدی، بجای پرداختن به آسیب شناسی و ریشه یابی در باره مشکلات سیاسی و اقتصادی کشور، به سراغ مدیران و وزرای دکتر روحانی رفتند و بدون واکاوی و تحلیل عدم کارآیی یا ضعف ها و نقایص شخصیت های مورد انتقاد، به اشکال مختلف خواهان تغییر برخی افراد کابینه یا ترمیم تیم اقتصادی دولت شده اند! این جماعت با درخواست خام و فاقد استناد و استدلال، سراغ مردان شماره یک دولت و بیش از دیگران به سراغ رییس سازمان برنامه و بودجه یعنی دکتر نوبخت رفته اند و با انتقاد و هجمه های تهی از دلالت های کارشناسانه و منطقی خواهان تغییر ایشان شده اند که دامنه آن همچنان ادامه دارد. از مباحث ضد و نقیض و ناکارآمد صادق زیبا کلام گرفته تا یادداشت ها و اظهار نظرهای کسانی چون: عبدالله ناصری،علی تاجرنیا و عباس عبدی و دیگران!

قراین و شواهد مستدل و مستند نشان می دهد که منتقدان و درخواست کنندگان تغییر و ترمیم مدیران کابینه دکتر روحانی قصد همکاری با دولت اعتدال یا دلسوزی و دلواپسی برای سرنوشت کشور و رفع مشکلات مردم را ندارند؛ زیرا همه نخبگان و اندیشمندان حوزه سیاست و اقتصاد و بسیاری از آگاهان و حتی مردم می دانند که مشکلات دولت در اساس و ریشه ها، تنها ناشی از ضعف و ناکارآمدی وزرا و مدیران دولت نیست، بلکه ریشه یابی مشکلات و معضلات کشور و دولت به تحلیل واقعیت های سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی بویژه مشکلات و آسیب های تاریخی و نیز ساختار اقتصادی و اداری یا عدم اجرایی سازی قوانین و برنامه ها و سیاست های کلی نظام و یا عدم التزام به تحقق اهداف سند چشم انداز در برخی دولت های گذشته یا نگرش و رویکرد تک بعدی به مقولات استراتژیک و اجرایی مرتبط است و در بُعد خارجی به مقوله دشمنی و تحریم های آمریکا و متحدانش و مشکلات ناشی از بدعهدی آمریکا در مقوله برجام و وضعیت خاص منطقه خاورمیانه معطوف است. اما از سوی دیگر این ظرفیت و امکان بالقوه و بالفعل در کشور و ساختار حاکمیت وجود دارد که در چنین شرایطی نیز با وفاق و همدلی و همیاری همگان بر همه مشکلات فایق آییم؛ لذا نیات و اغراض افراد و جریانهایی را که به دنبال طرح پرهیاهوی تغییر فلان و بهمان هستند را باید در جهت تسویه حساب های سیاسی، سهم خواهی، نفوذ در بدنه قدرت ارزیابی کرد. این در حالی است که آنان توسط مردم از عرصه مدیریت اجرایی به حاشیه رانده شده اند.

مسئله اصلی نوازندگان ساز مخالفت علیه برخی مدیران دولت، با هدف کاهش یا حذف نقش جریان اعتدال و وفاداران به مشی دکتر روحانی است. گویا مسئله آنان صرفاً دکتر نوبخت نیست و پس از ایشان به سراغ واعظی، ظریف و دیگران خواهند رفت تا در نهایت به هدف اصلی یعنی دکتر حسن روحانی برسند و وی را فردی فاقد یارانی توانمند و وفادار نشان داده و در نتیجه ناکارآمد و ناموفق در سکانداری قوه مجریه معرفی کرده و از گردونه قدرت خارج کنند.

دلیل دیگر بر عدم صداقت و حسن نیت منتقدان این است که هیچکدام آنان تا کنون نه تحلیلی کارشناسانه و جامع و نه پیشنهاد و راهبردهای قابل اجرا برای گشایش در امور دولت در رسانه ها و تریبونهای خود ارائه نکرده اند و نه حتی برای کمک به دولت، جایگزین های مناسبی بجای مدیران مورد انتقاد معرفی کردند! مثلاً در باره سازمان مهمی چون برنامه و بودجه چه کسی را سراغ دارند که تجارب قانونگذاری، سیاستگذاری، برنامه ریزی و آشنایی به مسائل بودجه و مالی وی همسنگ یا افزون از دکتر نوبخت باشد؟ با چه دلایل و مستنداتی می توانند مدیریت قدرتمند و موفق دکتر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه را زیر سوال ببرند یا خللی در عملکرد او نشان دهند؟ شاید در هیچ دوره ای شاهد این نبوده ایم که چنین انضباط و انسجامی در مسئله تدوین برنامه، بودجه ریزی، ارائه بموقع لایحه بودجه به مجلس، تخصیص معقول و منطقی بودجه برای بخش های مختلف و استانها، پرداخت به موقع یارانه ها، شفاف سازی بودجه برای اولین بار در کشور و نگرش راهبردی و مبنایی به اسناد فرادستی نظام و اهتمام جدی به رویکرد اقتصاد مقاومتی در برنامه ها و مانند آن بر قوه مجریه حاکم باشد! آیا مخالفان دکتر نوبخت گزینه و جایگزین مناسب تر و تواناتری نسبت به ایشان سراغ دارند که چنین بر تغییر ایشان پای می فشارند؟ یا اساساً مسئله چیز دیگری است؟!

از سوی دیگر در هفته های اخیر با توجه به مشکلات پیش آمده در مسایل اقتصادی بویژه ماجرای افزایش قیمت ارز و دلار و برخی گرانی ها که ریشه های آن را باید در سازمان و عوامل دیگری جست و برای آنها تدابیری اندیشید، انگشت اتهام و انتقاد متوجه ریاست سازمان برنامه و بودجه شده است و در حداقل قضیه در تغییرات احتمالی، تنزل جایگاه دکتر نوبخت را انتظار دارند؟ اما چرا دکتر نوبخت تا این حد در معرض انتقادات و مخالفت ها قرار دارد؟پاسخ این سوال با توجه به سوابق دکتر نوبخت و التزام او به افکار و رویکردهای اعتدالی و در اختیار داشتن مهمترین سازمان دولت که در واقع اتاق فکر اصلی و مغز متفکر اقتصادی و برنامه ای دولت محسوب می شود، چندان دشوار نیست! برای تضعیف و ناکارامد نشان دادن روحانی ابتدا باید اتاق فکر و مغز متفکر دولت را مورد هدف قرار داد و از کار انداخت! تضعیف یا قطع ارتباط تیم اقتصادی دولت با سازمان برنامه و بودجه بمنزله خلع سلاح کردن دکتر روحانی در مقابله با مشکلات و تهدیدهای اقتصادی کشور و در نهایت وادار کردن روحانی به پذیرش شکست در مدیریت اجرایی کشور خواهد بود!

نکته اصلی و کلیدی مخالفت ها با حضور دکتر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه در همین نکته نهفته است. تسویه حساب سیاسی.

خط اعتدال

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.