پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 34927
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴ | ارسال توسط :

آقای قربانی ! شمردن گردوهای از درخت افتاده کار شاق و سختی نیست برادر

راه سوم: پیامی برای آقای قربانی نماینده مردم شریف آستانه اشرفیه در پی مصاحبه اخیر در اعتراض به نحوه دخالت ورود دولت در خصوص تک نرخی کردن ارز و قیمت ارز و سکه . متناسب سازی عرضه و تقاضا در همه مناسبات بازار کالا از توصیه های اولیه و بدیهی علم اقتصاد است که نهاد […]

آقای قربانی ! شمردن گردوهای از درخت افتاده کار شاق و سختی نیست برادر

راه سوم: پیامی برای آقای قربانی نماینده مردم شریف آستانه اشرفیه در پی مصاحبه اخیر در اعتراض به نحوه دخالت ورود دولت در خصوص تک نرخی کردن ارز و قیمت ارز و سکه .

متناسب سازی عرضه و تقاضا در همه مناسبات بازار کالا از توصیه های اولیه و بدیهی علم اقتصاد است که نهاد تنظیم کننده مناسبات مذکور با توجه به ايدئولوژي حاکم بر کشورها مبتنی بر نقش دولتها و یا اقتصاد لیبرال است . به عبارت دیگر مسئولیت تنظیم عرضه و تقاضا یا برعهده دولتهاست و یا مناسبات اقتصاد آزاد. معتقدان به اقتصاد لیبرال و آزاد هرگونه دخالت دولت در امور بازار و اقتصاد را سمی مهلک برای اقتصاد یک کشور می دانند و معتقدند این خود بازار و عرصه چرخ تولید و مصرف است که عرضه و تقاضا را تنظیم می کند. اما در اقتصادهای وابسته به دولت و حاکمیت در گذار از مرحله توسعه یافتگی ، متولی تنظیم عرضه و تقاضا دولت ها هستند. با توجه به پارادایم فوق، تصمیم و کاری که دولت در تنظیم سکه و ارز از خود بروز داد مغایر و متنافر با نسخه های علم اقتصاد نبوده است .

جنابعالی نیک می دانید که مشکلات و مضایق به وجود آمده گرچه رخت اقتصادی برتن کرده است لیکن از آبشخور مولفه های اثرگذار سیاسی ارتزاق می کند و به جنگ نسخه های اقتصادی آمده تا آن را ناکارآمد سازد. با این باور، درد ناشی از چالشهای ظاهر نمای اقتصادی، ریشه اقتصادی ندارد تا نسخه های درمان اقتصادی برایش پیچده شود .

فراموش نکرده ایم همزمان با رخ نمودن التهاب در بازار ارز و سکه، برخی اقتصاددانان و جمع کثیری از مجلس نشینان برای برون رفت از التهاب ارز به دولت فشار می آوردند که چرا ارز را تک نرخی نمی کند و یا چرا برای تنظیم قیمت ارز با تزریق ارز مداخله نمی کند و در مورد سکه نیز قص علیهذا! گرچه امروزه همه از سر گشاد دیگر شیپور می نوازند و خود مدعی شده اند بماند برای مجالی دیگر که از بهره مندی های بی هزینه و پرسود مجلس نشینی است .

امروز که نسخه ورود دولت با تزریق ارز و سکه که نسخه علم اقتصاد در شرایط طبیعی غیر مداخلات بازیهای سیاسی است جواب لازم را نداده است امثال جنابعالی بدون آنکه راه حلی علمی و واقعگرایانه بدهید بر طبل واحسینا می کوبید .

اگر جنابعالی که امروز بر نسخه های تک نرخی کردن ارز و تنظیم ارز و سکه دولت ایراد می گیرید اعلام بفرمائید کی و در کجا، قبل و یا در حین اجرای سیاست دولت در تنظیم ارز و سکه نسبت به ناکارآمدی تصمیم دولت انتقاد و یا پیش داوری کرده اید و یا نسخه دیگری را ارائه کرده اید ؟ تحسین ما را نیز همراه خود خواهید داشت و بر ذکاوت نماینده هم استانی خود درود خواهیم فرستاد .

اینگونه افاضات ، مصداق پشت گود نشستن و لنگش کن و فرار به جلو در هنگامیکه هوا بس ناجوانمردانه سرد است را در ذهن هر انسان آگاهی متبادر می سازد .

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.