پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 3 April , 2020
امروز : جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹ - 10 شعبان 1441
شناسه خبر : 34910
  پرینتخانه » آخرین اخبار, پربیننده ها, گیلان تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱ | ارسال توسط :

اندرز ” عقل اندک” به وجدآمدگان استانی از استعفاء دکتر نوبخت!

راه سوم: در تذكره الاولياء شيخ عطار آمده است :… از عارفى پرسيدند كه ” كدام خصلت در آدمى نافع تراست؟” گفت: ” عقلى وافر” . گفتند:” اگر نبود؟” گفت: “حسن ادب” گفتند: ” اگر نبود؟” گفت: برادرى مشفق كه با او مشورت كنى” گفتند: ” اگر نبود؟” گفت :” خاموشى دايم” ……… متاسفانه حال […]

اندرز ” عقل اندک” به وجدآمدگان استانی از استعفاء دکتر نوبخت!

راه سوم: در تذكره الاولياء شيخ عطار آمده است :… از عارفى پرسيدند كه ” كدام خصلت در آدمى نافع تراست؟” گفت: ” عقلى وافر” . گفتند:” اگر نبود؟” گفت: “حسن ادب” گفتند: ” اگر نبود؟” گفت: برادرى مشفق كه با او مشورت كنى” گفتند: ” اگر نبود؟” گفت :” خاموشى دايم” ………

متاسفانه حال و قال بعضى از سیاست پیشگان استان که صاحب تریبون و مدعی فهم سياست ورزی نیز هستند نسبتشان با دكتر نوبخت همان حال و قاليست كه عطار از زبان آن عارف گفت!

اینكه نقش سازمان برنامه و بودجه در اين نوسانات ارزى چيست ، موضوع اين نوشتار نيست و همچنين اينكه اساسا التهابات اقتصادى اخير آيا منطق اقتصادى دارد تا راه حل اقتصادى داشته باشد؟ يا منطق سياسى دارد تا راه حل سياسى؟ باز موضوع اين نوشتار نيست .بلكه موضوع اين است كه بودن دكتر نوبخت به عنوان یک گیلانی _ شمالی در رياست سازمان برنامه و بودجه كشور و جایگاه رفیعی که در دولت مستقر دارند در كنار آورده هاى عينى مشخص ” و برخی ناگفتنی ” كه براى استان وشمال دارد يا ميتواند داشته باشد _ که البته تحقق اين آورده هاى عينى به قابليت هاى مديران عالى استان بستگى دارد تا دكتر نوبخت هم بتواند امكان قانونى و ادارى آن را فراهم كند_ در كنار اين آورده هاى عينى يك آورده ذهنى و روانى نيز براى بسيارى از مديران استانی دارد و آن اينكه بهرحال بسيارى مديران به ديدار با دكترنوبخت و طرح مشكلات خود هم امید و آرامشى پيدا ميكنند و حتی برای برخی ! درمواقع فرار به جلو ، می تواند مهملی باشد تا فرافكنى کنند .

نشانه بى انصافى و حتی دوراز عقل نزدیک بین! است كه بعضى از به اصطلاح سياسيون استان از خبر استعفاء دكتر نوبخت به وجد آيند و شادى كنند. كاش سياسيون قليلى كه چنين مى كنند قدرى نيز از مديران استان مطالبه گر باشند تا در تعامل با دكتر نوبخت براى استفاده از ظرفيت ايشان عمل گرایانه تر ایفای مسئولیت کنند .

دوستان! يا “عقلى وافر “داشته باشيم يا ” حسن ادب” ، يا ” برادرى مشفق كه با او مشورت كنيم” و يا ” خاموشى !”

حتی اگر مارا گوش شنوایی به توصیه های آن عارف عطار نیست . توصیه ” عقل اندک” باید کفایت معنی کند که می گوید : آن زمان که برخی مدیران اجرایی به سبب ناکارآمدیشان و بعضی ائمه جماعات سیاست پیشه استان در مواجه با ناکامیهای سیاسیشان به دنبال کسی می گردند تا فرافکنی کنند ویا به هنگام تغافل آگاهانه در فراموش کردن سوراخ دعاها نیازمند به فراسپاری برای پوشش ضعفها هستند و یا نونهالان و خردسالان عرصه سیاست ورزی که نیازمند دیده شدن هستند و به دنبال نامی بزرگ می گردند تا درصورت نیاز با نیشتر تیز بر یکه درخت تنومند سربرافراشته عرصه سیاست و رجل نامدار استان که سری درمیان سروهای کشور برافراشته است با یادگارنویسی بر تن رنجور از ناسپاسی های متحمل شده نیازمندند تا هم دیده شوند وهم گره از عقده ها و کینه های خود وا کنند ، ابراز خشنودی و شعف از حذف و فقدان چنین درخت ستبری که می تواند در بازار مکاره سیاست بازان سایه افکن باشد نه تنها حذف چنین دیوار مستحکمی در واقع محروم شدن کلوخ اندازانی است که اوصاف تنی چندشان در گفته آمد . ونیز محروم کردن برخی مردم عامی که اگرحتی ستاره خود را درآسمان نتوانند بیابند با انتقاد از دکتر نوبخت اندکی آرام می گیرند شرط انصاف نیست با حذف چنین شخصیت خودساخته ایی نعره مستانه سردهیم. تردید به خود را ندهیم که حتما مورد بازخواست ، شماتت وتمسخر آیندگان و آن ” عقل اندک” نیز قرار خواهیم گرفت .

ستان گیلان چند داشته در حال حاضر بسان دکتر نوبخت دارد ؟ که اينگونه به تنها داشته ی خود می زنيم ! كه هيچ جماعتى از خودزنی به جايى نرسيده است ! ” هراز گاهی مصاحبه با ” عقل محاسبه گر” در خلوت خویش یکی دیگر از توصیه های “عقل اندک ” است .

کریم یونس آبادی

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  1. حمیدرضا جمال زاده :
    ۰۴ مرداد ۹۷

    بسیار عالی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.