پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 34883
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۵:۵۰ | ارسال توسط :

رئیس جمهور پس از مشاهده خبر استعفای نوبخت از شبکه خبر،از رئیس دفتر خود خواست بلافاصله این اخبار را تکذیب کند

راه سوم: درست در پایان نشست هفته پیش هیأت دولت، رئیس دفتر رئیس جمهوری گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات کابینه را تأیید کرد و آن را قریب‌الوقوع دانست. اما کسی گمان نمی‌کرد تغییرات کابینه در جلسه بعدی یعنی دیروز رقم بخورد. محمود واعظی چهارشنبه هفته گذشته گفته بود «شرایط جدید کشور می‌طلبد درباره برخی از اعضای کابینه […]

رئیس جمهور پس از مشاهده خبر استعفای نوبخت از شبکه خبر،از رئیس دفتر خود خواست بلافاصله این اخبار را تکذیب کند

راه سوم: درست در پایان نشست هفته پیش هیأت دولت، رئیس دفتر رئیس جمهوری گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات کابینه را تأیید کرد و آن را قریب‌الوقوع دانست. اما کسی گمان نمی‌کرد تغییرات کابینه در جلسه بعدی یعنی دیروز رقم بخورد. محمود واعظی چهارشنبه هفته گذشته گفته بود «شرایط جدید کشور می‌طلبد درباره برخی از اعضای کابینه که در یک شرایط عادی از سوی رئیس جمهوری انتخاب شدند، تصمیمات دیگری اتخاذ شود، به همین دلیل اکنون رئیس جمهوری درحال مطالعه هستند و اسامی مختلف را بررسی می‌کنند و صحبت می‌شود که ان‌شاءالله در فرصت مناسب تغییرات در کابینه انجام شود.» فرصت مناسب یک هفته بعد فرارسید و با رأی اعتماد روز گذشته هیأت دولت به عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی، تغییرات در کابینه رسماً کلید خورد. البته این اتفاق، بیشتر ترمیم کابینه است تا تغییر کابینه. چه، ولی‌الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی برکنار نشد، بلکه دوره ریاست او بر این بانک به پایان رسید، اما رئیس جمهوری به جای تمدید دوره مأموریت سیف، همتی را که سابقه ریاست بانک ملی و بیمه مرکزی ایران را دارد، به جای وی برگزید.

زمزمه‌های تغییر کابینه

زمزمه‌های تغییر کابینه نخست از بیرون دولت آغاز شد. هنگامی که برخی چالش‌های اقتصادی همچون افزایش نرخ ارز یا قیمت سکه همچنان ادامه یافت، برخی علاج را در تغییر کابینه جست‌وجو کردند. در همین راستا ۶ تیرماه امسال ۱۸۷ نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهوری، خواستار ترمیم تیم اقتصادی کابینه شدند. نویسندگان تأکید کردند «آگاه هستیم که امروز در شرایط اقتصادی با تحریم‌ها و توطئه‌های پیچیده این مرز و بوم و تشکیل اتاق جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران مواجه هستیم. اما برخی ناکارآمدی‌های بخش اقتصادی دولت در این زمینه تأثیر جدی داشته است. ضرورت دارد دولت برنامه‌ریزی دقیق اقتصادی متناسب با شرایط موجود داشته باشد.» پیش و پس از این نامه نیز بسیاری از فعالان اقتصادی و سیاسی خواستار ترمیم کابینه شدند. آنان نیز همصدا با نمایندگان براساس اقتضای شرایط جدید کشور که همان افزایش فشارهای امریکا به اقتصاد ایران بود، تأکید کرده و اعتقاد داشتند مقابله با این فشارها و چالش‌های پیش روی اقتصاد کشور، نیازمند چابک‌سازی دولت است.

پاسخ حسینعلی امیری، معاون امور مجلس رئیس جمهوری به نامه نمایندگان و دیگر درخواست‌ها برای تغییر کابینه همواره این گونه بوده است که «آقای رئیس‌‌‌‌‌ جمهوری از راه‌های مختلف در جریان آنچه در مجلس می‌گذرد، قرار می‌گیرد اما مطابق قانون اساسی هرگونه تصمیم برای ترمیم کابینه مختص تصمیم ایشان است.»

نامزدهای تغییر در کابینه

هرچند هم حسینعلی امیری و هم دیگر اعضای دولت بارها تأکید کردند که مطابق قانون اساسی، تغییر در کابینه از اختیارات رئیس جمهوری است، اما معتقدان به ترمیم کابینه بیش از هرچیز بر ترمیم تیم اقتصادی تأکید داشتند. آنان مشخصاً خواستار تغییر رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر اقتصاد و دارایی بودند. بویژه ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی بیش از دیگر اعضای تیم اقتصادی دولت در معرض انتقاد بود، اما این انتقادها در حالی صورت می‌گرفت که سیف در دوره مدیریت خود، دست‌کم یکی از چالش‌های اصلی اقتصاد ایران را حل کرد؛ چالشی که بیش از ۳ میلیون ایرانی را درگیر خود کرده بود.

مسأله مؤسسه‌های مالی و اعتباری، یکی از چالش‌های مهم اقتصاد ایران بود که از دولت گذشته برای دولت روحانی به ارث رسیده بود؛ امری که در نهایت ۱۱ هزار میلیارد تومان روی دست خزانه خرج گذاشت. به همین دلیل بود که روحانی در جلسه روز گذشته هیأت دولت «ایستادگی در برابر مؤسسات مالی، اعتباری غیرمجاز که به ایجاد انضباط بیشتر و قاعده‌مند شدن این مؤسسات منجر شد را از خدمات ارزنده دوره مدیریت آقای سیف دانست.» روحانی نقش دیگری را هم برای سیف برشمرد و آن، تلاش برای کنترل نرخ تورم بود. رئیس جمهوری گفت که سیف «در دولت یازدهم نیز جزو افرادی بود که تلاش کرد تا تورم را کنترل کنیم و اینکه در حدود ۳ سال، تورم تک رقمی داشتیم، آقای سیف در این زمینه سهم و نقش مؤثری داشت.»

روحانی اما حمایت‌های خود از رئیس کل سابق بانک مرکزی را این طور تکمیل کرد که «دکتر سیف با همه توان در مسیر مبارزه با فساد گام برداشت و علت اینکه برخی‌ها از دکتر سیف ناراحتی دارند، به خاطر مقابله ایشان با فساد است.» شاید به همین دلیل بود که روحانی برخلاف خواست منتقدان سیف، او را برکنار نکرد بلکه با پایان یافتن دوره مأموریت او، از تمدید آن خودداری کرد و با معرفی همتی، تلاش کرد فضای تازه‌ای را وارد تیم اقتصادی خود کند.

فضاسازی‌های رسانه‌ای درباره تغییر کابینهروز گذشته پس از آنکه خبر انتصاب همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی منتشر شد، ناگهان خبر یک جابه‌جایی دیگر در تیم اقتصادی دولت بسرعت در فضای رسانه‌ای کشور منتشر و دست به دست شد. رسانه‌ها از قول خود محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه تیتر زدند که «نوبخت از همه مسئولیت‌های خود کناره‌گیری کرد.» این خبر درحالی منتشر شد که نوبخت هنوز در حاشیه نشست هیأت دولت در حال گفت‌وگو با رسانه‌ها بود.

پس ماجرا چه بود؟

واقعیت از این قرار بود که نوبخت در پایان نشست هیأت وزیران به میان خبرنگاران آمد و در پاسخ به پرسشی درباره تغییر خود او گفت که به رئیس جمهوری پیشنهاد داده که آماده است از همه مسئولیت‌های خود در دولت کناره‌گیری کند، اما رئیس جمهوری با این پیشنهاد او موافقت نکرده و همچنان به او ابراز اطمینان کرده است.

اما خبرنگاران پس از شنیدن بخش نخست سخنان نوبخت، بسرعت آن را روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار دادند. تنها ساعتی بعد و پس از آنکه متن کامل سخنان نوبخت منتشر شد، مشخص شد که این خبر کذب بوده و نوبخت در مقام معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنان به کار خود اشتغال دارد.

این خبرسازی‌ها، البته تازگی ندارد. چه مدتی پیش برخی رسانه‌ها مدعی شدند که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نیز در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهوری از آمادگی خود برای استعفا خبرداده و روحانی نیز با سکوت خود، این سخنان را تأیید کرده است. اما مطابق گفته نزدیکان جهانگیری، واقعیت این جلسه این بود که جهانگیری، عنوان کرده بود «هرکس که نمی‌تواند در شرایط فعلی کار کند، می‌تواند از دولت برود، حتی اگر خود من باشم.»

تغییرات ادامه دارد؟

واعظی در حاشیه جلسه چهارشنبه هفته گذشته هیأت دولت گفته بود «رئیس جمهوری درحال مطالعه هستند و اسامی مختلف را بررسی می‌کنند و صحبت می‌شود که ان شاءالله در فرصت مناسب تغییرات در کابینه انجام شود.» از این جملات می‌توان حدس زد که آنچه از تغییرات در کابینه مدنظر است، تنها موقوف به یک عضو نخواهد بود و چه بسا تغییر رئیس کل بانک مرکزی، تنها گام نخست تلاش‌ها برای ترمیم کابینه بوده باشد. از این رو، با توجه به اینکه نوبخت تغییر خود را منتفی دانست و این نفی از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری هم تأیید شد، بنابراین تغییرات آتی کابینه را باید در جایی غیر از سازمان برنامه و بودجه جست و جو کرد اما همان طور که معاون امور مجلس روحانی بارها گفته است، مطابق قانون اساسی تنها رئیس جمهوری است که می‌تواند در این باره تصمیم بگیرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به «ایران»:
نتوانستم آقای رئیس جمهوری را به کناره‌گیری‌ام از دولت قانع کنم
حسن روحانی از شبکه خبر، خبر کذب استعفای نوبخت را شنید و دستور تکذیب داد

مرتضی گل پور
خبرنگار دولت

روز گذشته وقتی جابه‌جایی‌ها در بانک مرکزی تأیید شد، برخی بر آن شدند تا با انتشار خبر نادرست «استعفای نوبخت از همه مسئولیت‌های دولتی» اخبار مربوط به تغییرات کابینه را داغ نگه دارند. اما ساعتی پس از انتشار این خبر، انتشار متن کامل سخنان محمدباقر نوبخت، نادرستی این ادعا را نشان داد. دقایقی بعد هم، تکذیب خبر از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری به بحث‌ها در این باره کاملاً پایان داد.
از روزهای گذشته برخی رسانه‌ها خواستار تغییر رئیس سازمان برنامه و بودجه بودند. از این رو، وقتی دیروز خبر تغییر رئیس کل بانک مرکزی منتشر شد، خبرنگاران از نوبخت که در پایان جلسه هیأت وزیران به میان خبرنگاران آمده بود، پرسیدند آیا شما هم جزو این تغییرات خواهید بود یا خیر؟
رئیس سازمان برنامه و بودجه به خبرنگاران گفت این طور فکر کردم که «شاید بیرون رفتن من از دولت بتواند کمک بکند. من صمیمانه این را به رئیس جمهوری ارائه دادم.» وی با بیان اینکه از همه خواهش می‌کنم بیش از هر چیزی باید نگران مردم و نگران وضعیت اقتصادی باشیم، ادامه داد: «اکنون وقت تسویه حساب‌های سیاسی نیست، با صمیمیت عرض کنم لحظه شماری می‌کنم تا بتوانم همه مسئولیت خود را (کنار بگذارم) و به عنوان یک معلم در کلاس، در دانشگاه در خدمت دانشجویان باشم. از باب اینکه دست آقای رئیس جمهوری باز باشد، با تمام وجود آمادگی دارم هرچه سریع تر از دولت کنار بروم و هیچ وابستگی به حضور در دولت ندارم جز اینکه بار سنگینی را بر دوش خود احساس می‌کنم. من مرتب به آقای رئیس جمهوری گفتم، البته امیدوارم آنچه تصمیم مقتضی است گرفته شود.»

پس از پایان این بخش از سخنان نوبخت، خبر و تیتر «استعفای نوبخت از مسئولیت‌های دولتی» یا «کناره گیری نوبخت از ریاست سازمان برنامه» روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. این درحالی است که سخنان نوبخت، بخش دومی هم داشت. پس از پایان بخش نخست سخنان نوبخت خبرنگار «ایران» پرسید پاسخ رئیس جمهوری به مطالب شما چه بود؟ وی گفت: «من نتوانستم آقای رئیس جمهوری را به این کار (کناره گیری ام) قانع کنم.» وی افزود: «آقای رئیس جمهوری هر زمان که درباره من اظهارنظر کردند- چه در غیاب حقیر و چه در حضور من- نشان از درک عمیق و محبت‌هایی است که ایشان به من دارند. ایشان بیش از ۳۰ سال است که مرا می‌شناسد و از قلب من و روحیات و سلوک اجتماعی من باخبر است.» وی اضافه کرد: «از این رو احساس کردم شاید اصرار و فشار برای ترک این مسئولیت‌ها یک نوع فرصت‌طلبی و در این شرایط سخت نوعی عافیت‌طلبی تلقی شود.»باوجود این توضیحات، درشرایطی که نوبخت هنوز در حیاط دولت و در جمع خبرنگاران حضور داشت، اخبار و تیترها مبنی بر «استعفای نوبخت از مسئولیت‌های دولتی» روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. این رسانه‌ها تنها پس از انتشار متن کامل سخنان نوبخت، خبر را تصحیح کردند. سرانجام تکذیب خبر استعفای نوبخت از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری خط پایانی بر این فضاسازی‌های رسانه‌ای بود. محمود واعظی اعلام کرد: «استعفای دکتر نوبخت از سازمان برنامه و بودجه را تکذیب می‌کنم و آنچه رسانه‌ها از قول ایشان نقل کرده‌اند به هیچ وجه صحت ندارد.»

اما یک منبع آگاه در دولت، روایت جالبی از تکذیب دفتر رئیس جمهوری ارائه کرد. او به «ایران» گفت پس از آنکه رئیس جمهوری از هیأت دولت به دفتر خود بازگشت، دید که شبکه خبر به عنوان زیرنویس، از قول یک خبرگزاری داخلی مدعی شده بود که نوبخت استعفا داده است. به گفته این منبع آگاه، این اقدام شبکه خبر درحالی بود که خبرنگاران صدا و سیما در حیاط دولت حاضر بودند و فیلم کامل اظهارات دکتر نوبخت را در اختیار داشتند، اما در یک شیطنت رسانه‌ای، ترجیح دادند خبر استعفای نوبخت را از قول یک رسانه دیگر بازنشر کنند. این منبع آگاه افزود، رئیس جمهوری پس از مشاهده این خبر از شبکه خبر، ضمن پرس و جو درباره علت انتشار این خبر و دریافت توضیحات لازم درباره چرایی آن، از رئیس دفتر خود خواست بلافاصله این اخبار را تکذیب کند

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.