پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 34929
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۸ | ارسال توسط :

“ناسازگاری و تنش در زیر پوست شورا”/ “غیبت معنادار عضو متنفذ شورا در جلسات اخیر!”

راه سوم/ اکبر نوری: اولین نکته مورد بحث در جلسه شورای شهر فومن طرح موضوع برداشت شن از معدن بود که در شورای چهارم تامین آن امری سهل الوصول می نمود و اما در شورای کنونی به مشکلی لاینحل مبدل گشته است که جهت حل آن رئیس شورا متوسل به لشگرکشی و نشست مشترک با معیت […]

“ناسازگاری و تنش در زیر پوست شورا”/  “غیبت معنادار عضو متنفذ شورا در جلسات اخیر!”

راه سوم/ اکبر نوری: اولین نکته مورد بحث در جلسه شورای شهر فومن طرح موضوع برداشت شن از معدن بود که در شورای چهارم تامین آن امری سهل الوصول می نمود و اما در شورای کنونی به مشکلی لاینحل مبدل گشته است که جهت حل آن رئیس شورا متوسل به لشگرکشی و نشست مشترک با معیت فرماندار و روسای ادارات شد! دعوتی که با مخالفت دیگر اعضای شورا مواجه گردید.

در این رابطه شاهین علیزاده صرف حضور فرماندار را البته در صورت امکان کافی دانست! علیرضا علیدوست نیز با اعتراف به اینکه شوراها نتوانسته اند به انتظارات شهروندان جامه عمل بپوشانند با انتقاد ضمنی از فرماندار جدید فومن و عدم تعامل درست با شورا توسط نماینده و فرماندار، با اشاره به سخنان وی به درستی بر این نکته تاکید کرد که با حرف زدن و بیان مسائل، مشکلات حل نخواهد گردید؛ انتقادی که البته بر ارکان شورا، شخص وی و شهردار نیز وارد است!

در بخش دیگری از جلسه نامه ای مبنی بر تغییر نام مجسمه معروف به شکاربانان به محیط بانان در جهت ارتقاء فرهنگ محیط زیست مطرح گشت. اما براستی فلسفه نام گذاری خیابان ها و میادین شهری چیست؟ آیا تغییر صوری عناوین شهری امری منطقی است؟ اسامی میادین و خیابان های هر شهری بر پایه وقایع و مختصات خاص جغرافیایی، تاریخی و اجتماعی که هویت جمعی مردمان آن را معین می سازد، صورت می پذیرد. دخل و تصرف در این عناوین بدون توجه به این زمینه ها نه تنها به هویت جمعی و اصیل بومی خدشه می رساند بلکه تجربه شده که با مواجهه منفی مردم همان نام های پیشین بر زبانها جاری خواهد شد!

در همین رابطه شاهین علیزاده طی سخنانی اظهار کرد: با شعار دادن و ژست گرفتن نمی توان مدعی دوستدار محیط زیست بود! آن هم در حالیکه با استمرار و ازدیاد صدور پروانه شکار و بی تفاوتی از سوی مسئولین محیط زیست شاهد قتل عام پرندگان و نسل کشی ماهیان می باشیم!

علیزاده در انتقاد به رویه های سطحی نگرانه افزود” مسئولین ذیربط در حرف همه میرپنچ اند اما در عمل خودشان تیشه به ریشه محیط زیست می زنند!
…ما هیچگونه حمایت و سیاستگذاری اصولی از آنان نمی بینیم…این مجسمه نماد شکار و به مثابه هویت تاریخی شهر ما می باشد…چنین حرکاتی( تغییر اسامی) تاًثیری در اصل قضیه ندارد!”

جلیل سندی دیگر عضو شورا هم با تاکید بر تصمیمات سلیقه ای و عدم توجه مدیران عالی نسبت به مسائل زیست محیطی به مورد استقرار کارخانه نئوپان در منطقه اشاره کرد که به زعم وی علیرغم ایجاد آلودگی گسترده محیطی، اعتراضات عمومی و تاثیر سوء بر توسعه گردشگری در نقض غرضی آشکار با مجوز خود سازمان محیط زیست تاکنون به حضور خود تداوم بخشیده است.

و اما چندی است که شاهد غیبت معنادار نورالدین نعمتی عضو قانونمند شورا در جلسات علنی آن می باشیم. غیبت عضوی که در دوره قبل تنها یک بار و آن هم به دلایل پزشکی غایب بوده است را بی تردید باید شبهه آور و نشانه چالش های مزمن درونی شورای پنجم دانست.نکته قابل ذکر در این رابطه اینست که ظاهراً شلوغ کاری و پروپاگاندا نمی خواهد دست از سر شورای پنچم بردارد. طرح موضوعات فی البداهه، حاشیه ای و فرعی در طی جلسات شورا تاکنون فقط به قیمت از بین رفتن انرژی و وقت مفید شورا تمام شده است.

بنظر می رسد که مدیریت نازل جلسات، تصمیمات غیر مسئولانه، رفتارها و برنامه های عامه پسند و پیش بینی نشده در بطن شورا و روزمرگی مستولی بر روند آن را باید از علل اصلی نارضایتی و غیبت نعمتی بر شمرد!

در میانه همین جلسه اخیر با درخواست رئیس شورا در اقدامی خودسرانه و با نقض آشکار مقررات جاری شورا قبل از اینکه جلسه علنی به پایان رسیده باشد به یکی از میهمانان در جلسه اجازه صحبت داده شد!

از قرار معلوم اینطور که پیداست در صورت استمرار وضعیت موجود، شوک اولیه، خروج نورالدین نعمتی از شورای شهر فومن خواهد بود!
واقعیت اینست که شورای پنجم باید تغییری اساسی در رویه و ارکان خود ایجاد نماید. اعضای منتقد شورا بایست رودروایسی را کنار گذاشته و جهت تامین مصالح شهر شفاف و قاطع با نواقص مدیریتی برخورد نمایند، در غیر این صورت و با این طی طریق باید بدترین عملکرد مدیریت شهری را به تماشا نشست!

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.