پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 6 April , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹ - 13 شعبان 1441
شناسه خبر : 34944
  پرینتخانه » سیاست, گیلان تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۸:۴۱ | ارسال توسط :

مسئوليت جهانگیری در قبال سياست گذاري هاي كلان دولت بيش از بقيه معاونين است

راه سوم: بدون مقدمه بايد بگويم كه خبراستعفاي دكتر محمد باقر نوبخت معاونت محترم رياست جمهوري و رياست سازمان برنامه و بودجه برايم بسيار تاسف انگيز بود. صرف نظر از اراداتي كه در دوره دانش آموزي به عنوان يك معلم نمونه و يك مدير خوب به ايشان داشته ام و بدور از علاقه شخصي ام […]

مسئوليت جهانگیری در قبال سياست گذاري هاي كلان دولت بيش از بقيه معاونين است

راه سوم: بدون مقدمه بايد بگويم كه خبراستعفاي دكتر محمد باقر نوبخت معاونت محترم رياست جمهوري و رياست سازمان برنامه و بودجه برايم بسيار تاسف انگيز بود.

صرف نظر از اراداتي كه در دوره دانش آموزي به عنوان يك معلم نمونه و يك مدير خوب به ايشان داشته ام و بدور از علاقه شخصي ام فكر نميكنم چهره اي تاثيرگذارتر از دكتر نوبخت پس از ميرزا كوچك خان جنگلي و ميرزا كريم خان رشتي براي گيلان و گيلانيان پای به عرصه سیاست نهاده باشد.

گيلانيان از دير باز تاكنون يعني از پيش از پيروزي انقلاب بنا به ادله اي كه در فرصتهاي ديگري ميبايست به بحث تفصيلي درباره آنها پرداخت ،از حضور در عرصه هاي تاثير گذار ملي محروم نگاه داشته شده اند . ميرزا كوچكخان نيز در تقابل با حاكميت استبدادي و استعمار خارجي چنين جايگاهي يافته بود. ميرزاكريم خان رشتي هم تاثير گذاریش در جريان مشروطيت و فتح تهران همواره از پشت پرده بوده است.

اگر به پان گيلانيست بودن متهم نشوم بايد بگويم اصفهاني ها، آذريها ،کرمانيها،يزديها و مازندرانيها همواره خونشان در اين زمينه از گيلانیها رنگين تر بوده است …
اولين اتفاق مثبت در كابينه رييس جمهور اصلاحات ، سيد محمد خاتمي بوقوع پيوست و مهندس علي صوفي به مقام وزارت رسيد البته انهم در يك وزارتخانه كوچك و نه چندان مهم .

دومين و بزرگترين اتفاق حضور دكتر محمد باقر نوبخت بود در كابينه تدبير و اميد اما اينبار در كليدي ترين جايگاه دولت از حيث توزيع اعتبارات و اين براي بسياري گران تمام شد و از همان روز های اول حتي زماني كه براي مدتي طولاني نرخ تورم مهار شد حمله به تيم اقتصادي دولت را آغاز كردند

نقش شخصيتها و خاستگاه جغرافيايي رياست سازمان برنامه و بودجه هماره در توزيع اعتبارات براي استانهاي خاص و توسعه يافته تر از گيلان با اهمیت بوده است و دليل اين ادعا همان است كه شما نمي توانيد توسعه يافتگي مركز استان گيلان را باشهر هايی مثل اصفهان و شيراز و تبريز و.. مقايسه كنيد .

بقول عزيزي محروميتهاي تاريخي گيلان همواره زير پوشش سبز نعمتهاي خداوندی آن پنهان شده بود.

شما توسعه يافتگي و حجم عظيم سرمايه گذاري خاصه در حوزه گردشگري را در مازندران و گيلان مقايسه كنيد! اصلا چنين مقايسه اي نمي توان داشت حضور شخصيتهاي تراز اول كشوري در پيش و پس از انقلاب باعث افزايش چشمگير قيمت زمين و ساخت و سازو حضور سرمايه داراني شده است كه حاضرند براي رفاه خود و نتيجتا توسعه استان مازندران و افزايش درامد سرانه مازني ها هزينه كنند.

اما گيلان حتي دريغ از چند هتل بدرد بخور و چند مجتمع عظيم ساحلي مدرن براي جذب غير گيلاني ها !

ساحل قو و جفرود و…كناره مرداب انزلي فقط از منظر هوايي زيبا به نظر ميرسند.

اما در زمین شما جز انباشت بنجل سازی و خرابه و حلبی آباد و زباله چیزی نخواهی دید

آری به گیلان کمترین توجهی نشده است و مسئولان غیربومی تا کنون هیچ عرقی نسبت به گیلان نداشته اند و نخواهند داشت . اینان به گیلان چون پلکانی مینگرند که از انجا بتوانند به وزارت برسند

در این میان حضور نماینده گیلان در کابینه آنهم در حساسترین جایگاه دولت یک استثنا بود تا گیلان بتواند به حقوق عقب مانده خود برسد .

نوبخت اگر هیچ امتیازی به گیلانی ها نداده باشد حداقل باعث ان گردیده که استانهای دیگر نتوانند حقی از ما ضایع کنند و اعتبار مارا به سوی خود بکشانند

از ابتدای انقلاب با وعده مکانیزاسیون کشاورزی ، صنایع و صنعت را از گیلان ربودند و به استانهای دیگر بردند و هم اکنون نیز باقیمانده ی شهرهای صنعتی گیلان همچون فضاهائی متروکه به نظر میرسند!

اگر به اعتبار های تخصص یافته برای راه اهن و اتوبان و چای و…در گیلان در زمان تصدی دکتر نوبخت بر اساس امار و ارقام توجه شود خواهیم دید نه تنها حقی از گیلان ضایع نشده بلکه بخشی از محرومیت های پیشین نیز جبران شده اند.

البته نباید جایگاه ایشان را فقط در راستای منافع ما گیلانیان تعریف کرد . جلوگیری از نرخ تورم در طول چهار سال پس از فجایع دولت احمدی نژاد ،تاسیس دوباره سازمان برنامه بودجه و تغییر اصلاح رویکرد بودجه با روش عملیاتی، ارائه لایحه بودجه در مهلت قانونی به مجلس و استفاده از نظرات دانشگاهیان در تدوین برنامه ششم توسعه،حفظ و صیانت از صندوق توسعه ملی و شفاف سازی در خصوص توزیع اعتبارات در بودجه سال جاری کشور که منجر به حذف جدول ۱۷ و بر آشفتن بسیاری از افراد ذینفوذ در کشور گردید ، از اهم دست آوردهای سازمان برنامه و بودجه در زمان تصدی دکتر محمد باقر نوبخت است.

بر این اساس اگر همه هیاهو گران سیاسی اعم از آنانی که منتفعتشان در خطر افتاده و نیز مسئولانی که عادت کرده اند بودجه را در راستای توسعه استانهای خاص تعریف کنند و نیز اصحاب حلقه های بسته قدرت که حضور دیگران را بر نمی تابند، به ایشان اعتراض کنند و خواهان استعفا و برکناری دکتر نوبخت باشند، حداقل از گیلانیان و خاصه از روشنفکران گیلانی انتظار میرود که قدر این مساعی را بشناسند و با آن نغمه هائی که بیشتر علت دارند تا دلیل همراه نشوند.

گفتم دلیل ندارند چرا که اصلا سیاستهای پولی و مالی کشور در سازمان برنامه و بودجه تعیین نمیگردند تا بحرانهای ناشی از افزایش قیمت دلار را نتیجه آن سیاستگذاریها بدانیم!

نقش اصلی و کلیدی این سازمان در توزیع اعتبارات کشور است و در بقیه امور نقشی بالعرض دارد !

متاسفانه بخشی از جریان اصلاحات نیز که بیشتر کارگزاران دولت آقای هاشمی بوده اند و همواره این منتصب را ملک طلق خود دانسته ، بر خرمن این آتش می دمند و مدام ویژه نامه های هدفمند تولید میکنند.

اما ایراد کار کجاست و چرا به این میزان سازمان برنامه و بودجه در مظان اتهام قرار گرفته است؟

به نظر میرسد علت این امر جدای از مخالفتهای برنامه ریزی شده پیش گفته که توسط عوامل و حلقه های موروثی قدرت سازماندهی میشود ، ناشی از خلط مقام سخنگوئی دولت و ریاست این سازمان است . زیرا مردم کف خیابان چندان با وظایف و عملکرد سازمان برنامه و بودجه آشنائی نداشته و ندارند.

صرف نظر از تعارضي كه منطقاً ميان مقام سخنگوي دولت و رياست سازمان برنامه و بودجه به چشم مي خورد ( زيرا از يك سو سخنگوي دولت مي بايست از منويات و برنامه هاي وزارت خانه هاي مختلف دفاع كند و از سوي ديگر رياست سازمان برنامه و بودجه با توجه به محدوديت اعتبارات بايد روبروي سهم خواهي بيشتر وزارت خانه ها از خزانه ي دولت بايستد) بايد اذعان نمود: به دليل آنكه دكتر نوبخت به عنوان سخنگوي دولت همواره از سياست هاي دولت به صورت كلي و سياست گذاري هاي اقتصادي به طور خاص دفاع مي كنند براي عوام الناس اين شبهه پيش آمده كه هرچه ايشان بگويند ناشي از برنامه ريزي هايي است كه به درستي يا به اشتباه در سازمان برنامه و بودجه اتفاق مي افتد، در صورتي كه ٩٠ درصد برنامه هاي اعلامي توسط سخنگوي دولت به حوزه ي مستقيم اعمالي و عملكردي ايشان مرتبط نمي گردد و براي ناكامي ها و همچنين نقاط مثبت موجود بايد ساير وزارت خانه ها و يا معاونين رئيس جمهور مورد تنبيه و يا تشويق قرار گيرند. به اعتقاد من مسئوليت معاون اول رياست جمهوري كه اتفاقاً با منتقدين نيز روابط تنگاتنگي دارند در قبال سياست گذاري هاي كلان دولت بيش از بقيه معاونين است و در شرايط كنوني كشور ايشان بيش از همه بايد پاسخگو باشند. اين كه تمام تقصيرات را به گردن يك فرد بيندازيم و توفيقات را به خود و كژي ها و كاستي ها را به او نسبت دهيم دور از حقيقت و جوانمردي است.

و این اتفاقی است که در خصوص نماینده سخت کوش و مودب گیلانیان در کابینه افتاده است.

اگر دکتر محمد باقر نوبخت از کابینه استعفا دهند هم گیلان ضرر خواهد کرد و هم کشور !

در چنین شرایطی وظیفه گیلانیان بطور خاص آنست که با تشکیل کمپینی به حمایت از این سرمایه ملی و استانی بپردازند.

در انتها خاطر نشان میکنم دفاع از دکتر نوبخت به هیچ روی به معنای پوشاندن عیوب دولت و اشتباهات فاحشی که ناشی از بکار گیری نیروهای ناکارآمد و معامله گران حرفه ای است، نمیباشد.

نیروهائی که حضورشان هیچ ثمری جز آسیب زدن به پایگاه اجتماعی اصلاحطلبان و حامیان دولت ندارد.

براستی دولت بزرگترین ضرر را از آنجا دیده است که بدون توجه به مشاوره های نیروهای ستادی خود در زمان انتخابات ، عناصر خنثی و حرفه ای را برای تصدی امور کلیدی برگزیده و این اشتباهی جبران ناپذیر است. البته متاسفانه معامله های زیادی نیز برای تصاحب این تصدیها صورت پذیرفته که :

شرح این هجران و این سوز جگر
این زمان بگذار تا وقت دگر…

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.