پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 34973
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲ | ارسال توسط :

چرا رئیس جمهور با استعفای رئیس سازمان برنامه و بودجه مخالفت کرد؟

راه سوم: در روزهای گذشته رسانه‌ها و مخالفان حضور دکتر نوبخت در جایگاه رییس سازمان برنامه و بودجه که تلاشهای مستمر و پیگیرانه رسانه ای و ابراز دیدگاهها و انتقادات و بهانه گیری های آنان مبنی بر درخواست تغییر رئیس سازمان برنامه و بودجه، – این عضو مهم و تأثیر گذار کابینه اعتدال- به جایی […]

چرا رئیس جمهور با استعفای رئیس سازمان برنامه و بودجه مخالفت کرد؟

راه سوم: در روزهای گذشته رسانه‌ها و مخالفان حضور دکتر نوبخت در جایگاه رییس سازمان برنامه و بودجه که تلاشهای مستمر و پیگیرانه رسانه ای و ابراز دیدگاهها و انتقادات و بهانه گیری های آنان مبنی بر درخواست تغییر رئیس سازمان برنامه و بودجه، – این عضو مهم و تأثیر گذار کابینه اعتدال- به جایی نرسیده بود، با انتشار خبر نادرست «استعفای نوبخت از همه مسئولیت‌های دولتی» کوشیدند تا اخبار مربوط به تغییرات کابینه و هجمه به دکتر نوبخت را همچنان داغ نگه دارند.
ساعتی پس از جابه‌جایی‌ها در بانک مرکزی، با انتشار متن کامل سخنان محمدباقر نوبخت، و به دنبال آن، تکذیب خبر از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری، نادرستی ادعای کناره گیری نوبخت از خدمات دولتی کاملاً آشکار شد و به قیل و قال ها پایان داد!
دکتر نوبخت که از مخالفت ها و فشارهای مخالفان خود آگاه بود، در پاسخ خبرنگاران که پرسیده بودند: آیا شما هم جزو این تغییرات خواهید بود یا خیر؛ گفت: «این طور فکر کردم که شاید بیرون رفتن من از دولت بتواند کمک بکند. من صمیمانه این را به رئیس جمهوری ارائه دادم.» اما فقط این بخش از سخنان نوبخت، تحت عنوان خبر و تیتر «استعفای نوبخت از مسئولیت‌های دولتی» و مانند آن توسط رسانه ها منعکس شد؛ در حالیکه ایشان پس از توضیحاتی به نکته دیگری نیز اشاره کرد و آن این بود که وی در پاسخ خبرنگار «ایران» که پرسیده بود: پاسخ رئیس جمهوری به مطالب شما چه بود؟ گفت: «من نتوانستم آقای رئیس جمهوری را به این کار (کناره گیری ام) قانع کنم.»
پاسخ روشن و صمیمانه و صادقانه این یار دیرین دکتر روحانی که نشان از دغدغه ها و اهتمام ایشان به مسایل کشور و مشکلات مردم داشت نشان داد که وی نه به دنبال تسویه حساب سیاسی و موضعگیری های تند علیه مخالفان خویش است و نه اصراری به توجیه الزام حضورش در این پست دارد و نه لجاجتی برای ابقای خود در این مسند! و نیز کسی نیست که دولت و مردم را در شرایط کنونی رها کند و چون برخی به کنج عافیت بخزد! نوبخت با این سخنان همراه با طمأنینه و آرامش و رعایت ادب در پاسخ به هجمه های مخالفان خود نشان داد که اگر همچنان در این جایگاه مشغول به خدمت است و تاکنون وارد حاشیه های سیاسی و جناحی و رفتارهای ناهنجار نشده، بخاطر اعتقاد و اعتمادی است که از جانب رییس جمهور و بسیاری از مدیران ارشد نظام و بسیاری از مردم به ایشان وجود دارد. وی در مصاحبه مذکور با تواضع و ادبی مثال زدنی از همه خواهش می‌کند «بیش از هر چیزی باید نگران مردم و نگران وضعیت اقتصادی باشند؛ و با هشیاری و دلسوزی متذکر می شود: «اکنون وقت تسویه حساب‌های سیاسی نیست.»
وی در پاسخ خود به این نکته نیز اشاره می کند: «در زمانی که حضور خود را مفید و راهگشا در دولت نبیند، در صورت صلاحدید رییس جمهور و جهت کمک به بهبود امور توسط ایشان، از دولت کنار خواهد رفت.» نوبخت با این سخنان ماندن یا رفتن خود را منوط به مصالح و منافع ملی و صلاحدید و تدبیر رییس جمهور کرد.
دکتر روحانی نیز در روزهای گذشته با بی اعتنایی به مواضع مخالفان حضور دکتر نوبخت در دولت و وارد نشدن به حواشی و هیاهوهای بی استناد و فاقد استدلال برخی رسانه ها و چهره های سیاسی و در نهایت مخالفت کردن با کناره گیری دکتر نوبخت، پاسخی قاطع و معنادار به مخالفان رییس سازمان برنامه و بودجه داد! این در حالی بود که روحانی حتی از اشاعه خبر استعفای دکتر نوبخت بی خبر بود و بصورت اتفاقی خبر استعفای ایشان را در زیر نویس شبکه خبر دید که البته این مسئله می تواند حاکی از یک شیطنت رسانه‌ای نیز باشد؛ زیرا صدا و سیما فیلم کامل اظهارات دکتر نوبخت را در اختیار داشت! و چنین بود که رییس جمهور پس از مشاهده این خبر، ضمن پرس و جو درباره علت انتشار این خبر و دریافت توضیحات لازم درباره چرایی آن، از رئیس دفتر خود خواست بلافاصله این اخبار را تکذیب کند.
دوستی و همکاری ۳۰ ساله دکتر روحانی و دکتر نوبخت علی القاعده منجر به درک و شناختی جامع و عمیق از سوی هر یک نسبت به دیگری شده است و رییس جمهور با شناختی که از سوابق و تجارب و اشراف آقای نوبخت نسبت به مباحث قانونگذاری، برنامه ریزی، مسایل بودجه و امور نظارتی و نیز توانمندی و سوابق علمی ایشان دارد، مسئولیت مهم و کلیدی ریاست بر این سازمان استراتژیک و مهم را به ایشان سپرده است. بدیهی است که دکتر روحانی با شناخت کاملی که به توانمندی های نوبخت از گذشته دور در امر قانونگذاری در مجلس و نیز آشنایی و تبحّر وی در مسایل سیاستگذاری های استراتژیک و مسایل بودجه دارد و نیز از سابقه عملکرد موفق ایشان در چند سال اخیر در تعامل و همکاری با مجلس و سایر نهادها در امر برنامه و بودجه آگاه است، جایگزینی مناسب تر از ایشان سراغ ندارد و هیچگاه تغییر یا تضعیف انتقاد غیرمنصفانه از دکتر نوبخت را بر نمی تابد.

چنانچه در گزارشهای تحلیلی پیشین اشاره کردیم، مخالفت ها با حضور دکتر نوبخت در سمت ریاست سازمان برنامه و بودجه نه مستند به سوء عملکردی در سوابق کاری ایشان بود و نه مستدل به دلایل منطقی و مبتی بر واقعیت های عملکرد ایشان در بخش برنامه و بودجه! آنچه دستمایه و بهانه عده ای برای انتقاد و مخالفت با ایشان شد، بروز نوسانات در بازار سکه و ارز بود که اساساً ربطی به این سازمان نداشته و افراد و عوامل دیگری نقش اصلی در این زمینه عهده دارند که عامدانه به این وضعیت دامن زده اند. از سوی دیگر مشکلات اقتصادی کشور ریشه در برخی نگرشها و سیاست های نادرست از گذشته و معایب ساختاری در اقتصاد کشور و نیز عوامل خارجی چون تحریم ها و تحرکات برخی دستهای پشت پرده داخلی و دیگر عوامل دارد. از این رو طرح مسئله ای چون ضرورت تغییر مدیر موفقی چون دکتر نوبخت دلیلی غیر از برخی اغراض سیاسی و جناحی فرصت طلبانه و منفعت طلبانه یا ایجاد فشار بر دولت روحانی ندارد. اینگونه هیاهوها و هوچی گری گاه با قصدانحراف اذهان عمومی از توجه به مشکلات و موانع اصلی نیز صورت می گیرد.
اقدام هوشمندانه و خیرخواهانه دکتر نوبخت حاوی این پیام برای همه مسئولان بود که هرگاه حضور خود را مانع و مشکلی برای بهبود و پیشبرد کارهای دولت یا سازمان و نهاد متبوع خود دیدند، خود برای کناره گیری پیشقدم شوند و مصالح دولت و کشور بر منافع شخصی و جناحی ترجیح دهند.
دکتر محمدباقر نوبخت، مدیری اخلاق گرا و حرفه ای و خوش سابقه و موفق است که در تمام دوران مسئولیت های خود در سالهای پس از انقلاب همواره جز تلاش و پشتکار صادقانه و پرهیز از سیاست زدگی و باندبازی های مرسوم و نیز حواشی خارج از اخلاق و منطق از او دیده نشده است. او توانست در طی ریاست خود بر سازمان برنامه و بودجه علی رغم مشکلات متعدد مالی و فقدان برخی امکانات و شرایط لازم بخوبی در مقوله برنامه و بودجه و رابطه و تعامل با کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق و سایر وظایف خود، با تلاشهای مضاعف و تسلط، توانمندی، و بهره مندی از ادبیات مناسب، پاسخگوی بخش های مختلف مجلس و دولت در این زمینه باشد و این سازمان را که توسط اصولگرایان به رکود و تعطیلی کشیده شده بود احیاء نماید و به نظام برنامه ای و بودجه ای کشور سامان بخشد.
دکتر نوبخت برای احیا و ساماندهی این سازمان و انجام وظایف محوله از اعتبار و سابقه علمی و مدیریتی خود مایه گذاشت و همچنان به آرمانها و رویکردهای اعتدالی وفادار ماند. ایشان با پرهیز از تعصبات و جانبداری های حزبی و جناحی با همه نمایندگان و مسئولان از طیف‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی تعامل و ارتباط مطلوب و مناسبی برقرار کرده است و از این جهات مسئولی منحصر بفرد و مثال زدنی است.
مجموعه این ویژگیها و عملکردها است که سبب شده بدیل و جایگزینی برای دکتر نوبخت در تصدی مسئولیت سازمان مهم برنامه و بودجه وجود نداشته باشد. این نکته ای است که همگان، حتی مخالفان و منتقدان دکتر نوبخت به آن واقفند و دکتر روحانی با برخورد و تصمیمی آگاهانه، به همه مخالفان حضور نوبخت در دولت پاسخی قاطع و معنادار داد.
لذا انتظار می رود که رسانه ها و شخصیت های مخالف و منتقد نسبت به دکتر نوبخت، به این هیاهو و جنجال بیهوده و آسیب زا پایان دهند و با تعامل و همکاری و نقد سازنده، سازمان برنامه و بودجه را در انجام مأموریت ها و وظایفش یاری نمایند.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.