پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 35303
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۷:۰۵ | ارسال توسط :

چرا مخالفان برجام ساکت اند؟!!

راه سوم: در زمان بحث بر سر معاهده برجام و در فرآیند تصویب و امضای آن، بسیاری از تندروها و مخالفان دولت با هجمه ها و انتقادات تند و با انتساب اقسام اتهام و توهین به تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی تمام تلاش و توان خود را بکار گرفتند تا برجام تصویب و اجرایی نشود. […]

چرا مخالفان برجام ساکت اند؟!!

راه سوم: در زمان بحث بر سر معاهده برجام و در فرآیند تصویب و امضای آن، بسیاری از تندروها و مخالفان دولت با هجمه ها و انتقادات تند و با انتساب اقسام اتهام و توهین به تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی تمام تلاش و توان خود را بکار گرفتند تا برجام تصویب و اجرایی نشود. اما علی رغم میل آنان برجام با توافق و عزم ملی و با مدیریت و اشراف مقام مقام معظم رهبری و دولت و مدیران ارشد نظام بین ایران و ۱+۵ منعقد شد. پس از آن آرامش و ثبات نسبی خوبی بر فضای سیاسی و اقتصادی کشور حاکم شد؛ اما با کارشنکی ها و مخالفت های برخی از مخالفان داخلی و عهد شکنی دولت آمریکا، برجام عملاً از مدار اجرا خارج شد. هر چند اتحادیه اروپا همچنان در تلاش است تا همه طرفها از جمله آمریکا را به التزام به این معاهده بازگرداند و یا حداقل از تشدید تحریم ها پیشگیری کند و یا تحریمهای صادر شده علیه ایران را منتفی نماید. اما فرض را بر این می گذاریم که این معاهده کاملاً نقض و لغو شده است؛ آنگاه این پرسش از مخالفان برجام خود مطرح
می شود که اینک آنان چه طرح ها و گزینه هایی برای برون رفت کشور از مشکلات و بحران های سیاسی و اقتصادی دارند؟ بعبارت دیگر بدیل و گزینه جایگزین آنان بجای برجام چیست و اکنون چه باید کرد؟

نکته تأسف آور و عمق فاجعه این است که مخالفان برجام بجای پرداختن به ارائه راهکارها و برنامه های خود برای رفع مشکلات عدیده و پیچیده سیاسی و اقتصادی کشور، با فرافکنی و تغافل عامدانه، اینک به دنبال داستان و ماجرا و حاشیه سازی های دیگری هستند تا با فشار بر دولت، در واقع به تشدید مشکلات معیشتی و اجتماعی مردم بیفزایند!! روزی به دنبال ضرورت ترمیم و تغییر در کابینه و بی کفایتی وزرا و مدیران دولتی هستند و روز دیگر در پی طرح سوال از رییس جمهور و مسئله عدم کفایت وی!! در حالی که عامل و مسئول وضع امروز کشور خود آنان هستند که با سنگ اندازی در مسیر اجرای برجام، وضعیت ناهنجاری را بر کشور تحمیل کردند!

باید از این دوست نمایان پرسید که آیا اکنون وقت طرح مسایلی اینچنین است و تغییر و ترمیم در کابینه یا طرح سوال از رییس جمهور یا فلان بهانه و ایرادهای بنی اسرائیلی مشکلی را حل می کند؟! اصولاً آیا مشکلات کشور منوط و وابسته به افراد است؛ یا مرتبط با ساختار اقتصادی و رویکردهای کلان و مهمتر از همه برخی از تندروی ها و سوء نگرش ها و مدیریت های برخی جناح ها و گروههای سیاسی؟ آیا اگر همه عوامل و شخصیت های نظام و تمام جریانهای سیاسی در اجرای برجام با دولت وفاق و همدلی و همیاری داشتند و تلاش می کردند که برجام درست اجرا شود و با جلب اعتماد سرمایه گذاران داخلی و خارجی و ایجاد فضایی امن و آرام زمینه حضور و فعالیت شرکت های اروپایی و آمریکایی را در ایران ایجاد
می کردند، ترامپ می توانست به آسانی از برجام خارج شود؟! آیا بهانه ای برای دشمنان ایران باقی می ماند تا ترامپ را تشویق و ترغیب به نقض برجام و تشدید تحریم ها علیه ایران کنند؟ با چه دلیل و توجیهی تمام تقصیرها و ضعف ها را به گردن دولت می اندازند؟ وضعیت کنونی کشور محصول اجرایی نشدن کدام راهبرد و برنامه این حضرات است؟ برای رفع مشکلات مردم چه تدبیر و برنامه ای دارند و چرا حداقل پاسخگوی مردم نیستند؟!

آن همه ادا و اصول های دلواپسی و نگرانی چه حاصلی داشت؟ آیا تجربه مراحل مختلف در طول چهل سال پس از انقلاب اسلامی چنین نبود که (به تعبیر دکتر حسن روحانی) «هرجا موفق شدیم جایی بود که کنار هم بودیم، متحد بودیم. آنجایی توانستیم از برجام استفاده کنیم که متحد بودیم. [اما] آنجایی که خواستیم برجام را به هم بزنیم، دیدید چه کار کردند.» (؟!)

با نقض برجام اکنون ترامپ گزینه تحقیرآمیز مذاکره ایران با دولت آمریکا را پیشنهاد می دهد! آیا پذیرش این ذلت و خواری برای ما دشوارتر و سنگین تر از پذیرش برجام نیست؟ یا حتی مذاکره با آمریکا پس از پذیرش برجام و اجرایی شدن آن برای ما عزتمندانه تر از مذاکره بعد از نقض آن توسط ترامپ نبود؟

آیا مذاکرات با آمریکا در زمان اوباما برای ما بهتر نبود که می توانست با حفظ عزت ایران اسلامی همراه با نرمشی قهرمانانه باشد و منافع و حقوق ملت ما را در تعامل با اروپا و آمریکا تأمین کند و ما امروز در چنین شرایطی قرار نمی گرفتیم؟!

چرا مخالفان برجام سکوت کرده اند و بجای پاسخگویی به مردم و اعتراف به اشتباهات خود، در تدارک حملات و هجمه هایی جدید به دولت هستند؟ این جماعت بظاهر دلواپس آب به آسیاب چه کسانی می ریزند و تا کی می خواهند با رفتارهای افراطی و خام و نیز منفعت طلبی ها و تمامیت خواهی های جناحی خود، هزینه های سنگینی را بر کشور و مردم تحمیل کنند؟!

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.