پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 30 March , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 6 شعبان 1441
شناسه خبر : 35418
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴ | ارسال توسط :
مختار جباری

اگر نان نيست برويد كيك بخوريد!

راه سوم: مختار جباری / دوستى دارم كه پزشك است و در محله دوره كودكى ام يعنى پل عراق طبابت مى كند، همسرشان هم پزشك هستند . دوست پزشكم از وضعيت مالى مناسبى برخوردار است ، روزى رمان ” سهم من” را به ايشان پيشنهاد دادم بخواند پاسى از شب گذشته بود كه برايم پيامك […]

اگر نان نيست برويد كيك بخوريد!

راه سوم: مختار جباری / دوستى دارم كه پزشك است و در محله دوره كودكى ام يعنى پل عراق طبابت مى كند، همسرشان هم پزشك هستند . دوست پزشكم از وضعيت مالى مناسبى برخوردار است ، روزى رمان ” سهم من” را به ايشان پيشنهاد دادم بخواند پاسى از شب گذشته بود كه برايم پيامك فرستاد نقل به اين مضمون”… اين چه رمانى بود كه به من دادى براى خواندن ، امانم را بريده تا حالا چند بار حين خواندن بغض كردم و…” !
دوست پزشكم با اين كه خود به لحاظ طبقه اجتماعى در طبقه نسبتا برخوردار است اما همواره انديشه هاى عدالت خواهانه و برابرى طلبانه دارد و نه تنها اينگونه مى انديشد بلكه در عمل نيز بر همان سياق انديشه خود عمل مي كند . محل طبابت شان به نوعى است كه بسيارى از روستائيان اطراف سنگر نزد او مى آيند ، در طبابت فقط دردشان را نمى فهمد بلكه رنج هاى شان را نيز درك مي كند!
داستان اين دوست پزشكم را گفتم تا به اين سوال برسم…
چه در عالم ذهن وعين طبقه مديران ، مقامات و سياست مداران ما مي گذرد كه دركى از رنج هاى مردم ندارند؟!
و جالب است بدانيد كه اغلب مقامات برآمده پس از انقلاب به لحاظ خاستگاه طبقاتى جزو طبقه متوسط يا پايين بوده اند ولى چه بر آنها رفت كه چنين شدند؟!
اگر چه در نگاه چپ مي توان به سادگى به اين سوال پاسخ داد و آن اين كه ” به من بگو چه مي خورى تا بگويم چگونه فكر مي كنى…” اما من بر اين باورم كه اين متد نمى تواند دقيق و درست راهگشا باشد چرا كه بسيارى افراد متمول هستند كه رنج هاى ديگران آنها را رنج ميدهد و تلاش فراوان مي كنند بر كاهش آلام و درد مردمان!
مي توان پاسخ چپ به سوال ما را اينگونه تصحيح كرد ” …. به من بگو چگونه ميخورى تا به تو بگويم چه فكر ميكنى.. ”
بى ترديد مقاماتى كه از فساد و رانت ثروت اندوخته اند ، انديشه شان نسبت به مردم نيز انديشه فاسد خواهد بود . ثروت هاى اندوخته شده اينچنيى هم ساحت ذهنى و هم ساحت عواطف اينان را فاسد مي كند، طبيعتا آنان در امور مردم نه درست انديشه خواهند كرد و نه حس درستى خواهند داشت!
وقتى به همسر لويى شانزدهم در فرانسه خبر رساندند كه مردم از نبود نان در قحطى و گرسنگى بسر مي برند، مارى آنتوانت با آرامش تمام گفت “… خُب نان نيست بروند كيك بخرند بخورند….”

گیلان تیتر

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  1. حمیدرضا جمال زاده :
    ۱۴ مرداد ۹۷

    عالی و بجا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.