پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 35631
  پرینتخانه » آخرین اخبار, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۸ | ارسال توسط :
زهرا نادری

گل به خودی کارگزاران

راه سوم:  این روزها از اتاق فکر کارگزاران سازهای ناکوک و نواهای غیر همنوا با دولت خارج می شود. طراحان و استراتژیست های آنها از جمله محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران و جناب آقای حسین مرعشی رییس کمیته سیاسی حزب که صد البته برای من بسیار قابل احترام هستند با تخریب و حمله […]

گل به خودی کارگزاران

راه سوم:  این روزها از اتاق فکر کارگزاران سازهای ناکوک و نواهای غیر همنوا با دولت خارج می شود. طراحان و استراتژیست های آنها از جمله محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران و جناب آقای حسین مرعشی رییس کمیته سیاسی حزب که صد البته برای من بسیار قابل احترام هستند با تخریب و حمله برنامه ریزی شده به دنبال معرفی محمد باقر نوبخت ، به عنوان عامل عدم توفیق اقتصادی دولت هستند.

کارگزاران در دولت اول حسن روحانی که با دستاوردهایی چون تصویب برجام و ثبات نسبی اقتصادی و… همراه بود خود را منجی دولت و محور اصلی توفیق رییس جمهور معرفی کردند. حال که فضای جامعه آبستن تلاطم داخلی و خارجی است بدون در نظر گرفتن نقش کلیدی خود در فرماندهی اقتصادی دولت با حمله و تهاجم حساب شده و با سیاست یک تیر و دو نشان به دکتر محمد باقر نوبخت که تنها یک عضو از اعضای تیم اقتصادی دولت است به گونه ای به جامعه القا می کنند که تنها عامل اوضاع این روزهای جامعه را او وسازمان متبوعش معرفی می کنند.

حال اینکه به لطف سواد سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی مردم و نقش بی بدیل رسانه ها امروز مردم با شعور ما خوب با سهم هر یک از سازمانها ،نهاد ها و شخصیت های حقیقی و حقوقی در تنظیم سیاست های پولی و ارزی کشور آشنایند و نیک می دانند که برنامه و بودجه هم سازمانی است در کنار تیم و شورایی که متولی موضوع هستند البته با نقشی حتی کمتر از تعدادی از آنها.

اینکه نقش عوامل بیرونی و درونی در وضعیت فعلی اقتصاد ما تا چه حد است نه در حوصله این نوشته است و نه در توان و تخصص حقیر.

لیکن حمله اخیر آقای مرعشی به دکتر محمد باقر نوبخت و قضاوت خلاف انصاف در مورد وی مرا یاد این ضرب المثل انداخت که اول یک سوزن به خودتان بزنید ،بعد یک جوالدوز به دیگران .

به نظر می رسد کارگزاران با این حملات دنبال دو هدف عمده هستند ،اول اینکه با طرح این ادعاهها خود را از مسوولیت وضع موجودتبرئه و از بار مسوولیت حمایت از حسن روحانی مبرا می کنندو دوم اینکه علیرغم پررنگ دیدن نقش خودشان در دولت اول حسن روحانی و کمرنگ دیدن آن در دولت دوم ،خود را عامل توفیق در دولت قبل معرفی کرده و نوبخت را عامل شکست دولت دوم معرفی می کنند و با این سیاست به دنبال این هستند تا نقش اعتدالیون و نماینده حزبشان ( دکتر نوبخت) را در دولت فعلی به حداقل برسانند. این در حالی است که اگر دولت اول توفیقی داشته نوبخت نیز بخشی از این توفیق است و اگر امروز ضعفی هست شما هم سهمی چه بسا بزرگتر از نوبخت دارید.

آنچه مسلم است نکته ای که این روزها همه طالب آنند و از بزرگان و چهره های این نظام انتظارش می رود ،ضرورت همدلی ،همفکری ، هم افزایی و همراهی همه احزاب و اقشار و اصناف و سطوح حاکمیت ،دولت و مردم است. آرزویی که عامه مردم این روزها کمتر آن را در خواص خود می بینند.

به دور از انصاف است اگر در فضای متلاطم امروز به جای فراهم سازی بستر آرامش ، امید و انسجام با حمله به یکی به فکر تبری خود و چهره ماندنمان باشیم و همچنان با تشتت آفرینی ساز را برای دشمنان کوک کنیم.

و باز هم می گویم و تمنا دارم از بزرگان و سیاستمداران و صاحبان فکر و اندیشه که اگر بخواهیم سبب شناسی و آسیب شناسی وضع موجود بکنیم و برنامه و افق و امیدی برای آینده داشته باشیم گریزی نیست جز اینکه اول یک سوزن به خودمان بزنیم و بعد هم یک جوالدوز به دیگری .

 زهرا نادری مدیر مسوول تابناک آنلاین

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.