پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 35971
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۷:۱۷ | ارسال توسط :

آیا اصولگرای مردمی از شورا خواهد رفت؟

یادداشت(۵۱) راه سوم: اکبر نوری/ غیبت به هنگامی که حضورت لازم گناهی نابخشودنی محسوب می شود. (پل استر) واقعیت اینست که چه اصولگرایش بخوانیم و چه اصلاح طلبش ندانیم، چه مخالفش باشیم و چه موافق، در یک نکته جای هیچ تردیدی نیست و آن محبوبیت نورالدین نعمتی عضو شورای شهر فومن می باشد. کسی که […]

آیا اصولگرای مردمی از شورا خواهد رفت؟

یادداشت(۵۱)

راه سوم: اکبر نوری/ غیبت به هنگامی که حضورت لازم گناهی نابخشودنی محسوب می شود. (پل استر)

واقعیت اینست که چه اصولگرایش بخوانیم و چه اصلاح طلبش ندانیم، چه مخالفش باشیم و چه موافق، در یک نکته جای هیچ تردیدی نیست و آن محبوبیت نورالدین نعمتی عضو شورای شهر فومن می باشد. کسی که خود را “معصوم و عاری از خطا” نمی پندارد و عملاً پای “اصولش” که صداقت گفتار، صراحت کلام و سلامت اخلاقی در زندگی شخصی و اجتماعی است، می ایستد.

از اینرو وقتی صداقت رفتاری نعمتی طی واکنشی آنی و عصبی از سوی عضو دیگر شورا محل تردید قرار گرفت، انتظار این واکنش می رفت!
اعلام استعفاء نعمتی از شورای شهر در واقع بنوعی نشانه روحیه رهبانیت و نسبتی است که با قدرت و مناسبات دنیوی برقرار می کند.

البته استعفاء و وانهادن مسئولیت چه از منظر ارزش های دینی و چه به لحاظ تعهدات اجتماعی امری چندان قابل قبول و توجیه پذیر نمی باشد، هرچند که اوضاع بر وفق مراد نباشد و وزش باد ناموافق فضای موجود را درنوردد، مخصوصاً اینکه مسئولیت مربوطه منشعب و برخاسته از صندوق انتخابات و آراء مردمی باشد!

گفتنی است که در تجارب سیاسی و مدیریتی کشور بحث استعفاء عمدتاً دامنگیر جریان اصلاح طلب و تحول خواهان می باشد، بطور مثال استعفاء مسئولی همچون شهردار پیشین تهران(نجفی) را به مثابه اصلاح ناپذیر بودن سیستم و مناسبات جاری تعبیر می کنند اما استعفاء شخصی منتسب به اردوگاه اصولگرایی را که به زعم نگارنده علی رغم دارا بودن امتیازات خاص، تمایلی به “حق ویژه خواری” بروز نداده و خصوصاً از رگه های پر رنگ ذهنی و عینی در رابطه با قواعد دموکراتیک و ارزش های اصلاح طلبانه نظیر قانون گرایی، عقلانیت جمعی و منافع عمومی در مدیریت شهری برخوردار می باشد را چگونه باید مراد و تفسیر نمود؟!

واقعیت این است که در وضعیت کنونی که بنابه دلایل معین با بحران های مدیریتی و ناکارآمدی جایگاههای مختلف سیاسی مواجه ایم، خروج اندک شمار نیروهای کارآمد از بطن نهادها و سازمان های تصمیم ساز، امیدهای نیم بند شهروندان را نیز به یاس مطلق و شهرهای مان را به مرز سقوط خواهد راند.

باید پذیرفت که جهت اداره و تمشیت اوضاع و برونرفت از مشکلات جاری چاره ای جز کنشگری و سیاست ورزی در بطن همین قوانین الکن و بهره جستن از سازوکارهای موجود نیست.
شایان ذکر است که در بادی امر هر کنشگر سیاسی و اجتماعی باید قبل از پذیرش مسئولیت و حضور در این وادی، پیه نامرادی ها را به تن خود بمالد و آگاه باشد که سیاست ورزی دولا، دولا نمی شود و نیک بداند که زمانه، زمانه کنار کشیدن نیست!

نتیجتاً اینکه اگر پیامد این استعفاء منتهی به حاشیه های بیش از پیش در شورای پنجم گردد، بی گمان انگشت اتهام بسوی سید نورالدین نعمتی هم گرفته خواهد شد علاوه بر این جلیل سندی نیز در سطح افکار عمومی به آدم بدِ داستان فوق مبدل خواهد گشت!

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.