پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 9 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 16 شعبان 1441
شناسه خبر : 35991
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اقتصاد تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹ | ارسال توسط :

یونان چگونه از بحران اقتصادی نجات یافت؟

راه سوم: اقتصاد یونان از زمان ضربه بحران مالی جهانی در دهه گذشته شاهد تلاطم‌های پیوسته بوده است. به گزارش آفتاب‎نیوز؛ در حالی‌که این کشور اکنون با موفقیت از طرح هشت‌ ساله نجات مالی‌اش خارج شده است، یورونیوز نگاهی آماری انداخته است به اقتصاد یونان در سال ۲۰۱۰، زمانی که اولین بسته کمک مالی را […]

یونان چگونه از بحران اقتصادی نجات یافت؟
راه سوم: اقتصاد یونان از زمان ضربه بحران مالی جهانی در دهه گذشته شاهد تلاطم‌های پیوسته بوده است.
به گزارش آفتاب‎نیوز؛ در حالی‌که این کشور اکنون با موفقیت از طرح هشت‌ ساله نجات مالی‌اش خارج شده است، یورونیوز نگاهی آماری انداخته است به اقتصاد یونان در سال ۲۰۱۰، زمانی که اولین بسته کمک مالی را در چارچوب طرح نجات مالی دریافت کرد.
تولید ناخالص داخلی
تولید ناخالص داخلی نمایی است سلامت اقتصاد و معرف توانایی کشور در تولید محصول و خدمات در یک بازه مشخص زمانی.
بر طبق آمار بانک جهانی در سال ۲۰۱۰ تولید ناخالص داخلی یونان ۲۹۹.۳۶ میلیارد دلار بود. سال گذشته این رقم به ۲۰۰.۲۸ میلیارد دلار رسید.
یونان چگونه از بحران اقتصادی نجات یافت؟
میزان رشد تولید ناخالص ملی
میزان رشد تولید ناخالص داخلی معیاری است که نشان می‌دهد اقتصاد با چه سرعتی در حال ترقی است. اگر این نرخ مثبت باشد به این معنی است که اقتصاد در حال رشد است و اگر منفی باشد اقتصاد در حال پس‌رفت است. اگر در کشوری میزان رشد تولید ناخالص داخلی در دو بازه سه‌ماهه متوالی منفی باشد، اقتصاد آن کشور انقباضی خواهد بود.
در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۰ اقتصاد یونان با رشد منفی ۱.۶ درصد تولید ناخالص ملی روبرو بود و اقتصادی انقباضی را تجربه می‌کرد. پس از چندین‌سال عدم ثبات سرانجام در سال ۲۰۱۷ به رشد ۱.۴ درصدی رسید و پیش‌بینی می‌شود امسال رشدی ۱.۹ درصدی را تجربه کند.
یونان چگونه از بحران اقتصادی نجات یافت؟
میزان بدهی دولت نسبت به تولید ناخالص ملی
این معیار نشانگر نسبت بدهی کشور است نسبت به آنچه تولید می‌کند. اگر این میزان بالاتر از ۱۰۰ درصد باشد به این معنی است که بدهی دولت از تولید ناخالص داخلی‌اش بیشتر است.
بنا بر آمار یورواستات، این میزان برای اقتصاد یونان در سال ۲۰۱۰ در مجموع ۱۴۶.۲ درصد بود که در سال ۲۰۱۷ به ۱۷۸.۶ درصد رسید.
این بالاترین رقم در کل اتحادیه اروپاست. بعد از یونان ، با فاصله ایتالیا با ۱۳۱.۸ درصد قرار دارد. میزان میانگین اتحادیه ۸۶.۷ درصد است.
یونان چگونه از بحران اقتصادی نجات یافت؟
توازن بودجه
بسته به اینکه درآمد دولت از میزان هزینه‌هایش بیشتر باشد یا نه، دولت‌ها می‌توانند کسری بودجه یا مازاد بودجه داشته باشند.
پیمان رشد و ثبات اتحادیه اروپا کشورهای عضو را ملزم می‌کند کسری بودجه خود را زیر ۳ درصد نرخ تولید ناخالص ملی‌شان نگاه دارند. اگر این کشورها نتوانند به چنین تعهدی پایبند باشند، تحت برنامه نظارتی اتحادیه درمی‌آیند تا اتحادیه اروپا برایشان مقرر کند که چگونه برای کنترل بدهی‌شان تصمیم بگیرند.
یونان در سال ۲۰۱۰ کسری بودجه‌ای به میزان منفی ۱۰.۶ درصد داشت. در سال گذشته این میزان به مثبت ۰.۸ درصد مازاد بودجه (معادل ۲۵ درصد میزان تولید ناخالص ملی) ترقی کرد.
در حال حاضر تنها ۱۲ عضو اتحادیه اروپا هستند که مازاد بودجه دارند؛ نظیر آلمان، دانمارک و سوئد. در قعر رده‌بندی هم مالت، اسپانیا و پرتغال هستند که به ترتیب ۳.۹ درصد، ۳.۱ درصد و ۳ درصد کسری بودجه دارند.
یونان چگونه از بحران اقتصادی نجات یافت؟
میزان بیکاری
در سال ۲۰۱۰ میزان بیکاری در یونان روی ۱۲ درصد ایستاده بود. با این‌حال این رقم در سال‌های بعدی تا ۲۷.۹ درصد رسید.
در ماه مه ۲۰۱۸ رقم بیکاری به ۱۹.۵ درصد رسید که پایین‌ترین میزان از سپتامبر ۲۰۱۳ بدین سو است.
یونان چگونه از بحران اقتصادی نجات یافت؟
 
|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.