پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 2 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹ - 9 شعبان 1441
شناسه خبر : 36127
  پرینتخانه » استانها تاریخ انتشار : ۰۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴ | ارسال توسط :
رشت

اکبرزاده: چالش شهردار آینده رشت، «دخالت شخصی» شوراست

راه سوم: اعضای شورای شهر رشت در این روزها لحظات پردغدغه ای را از سر می گذرانند. از یک سو مسایل مربوط به شهردار پیشین که پس از ۹ ماه خدمت در پستی دیگر مشغول به فعالیت شدو مورد انتقاد شهروندان قرار دارد و از دیگر سو پاسخ به این پرسش که در نهایت چه […]

اکبرزاده: چالش شهردار آینده رشت، «دخالت شخصی» شوراست

راه سوم: اعضای شورای شهر رشت در این روزها لحظات پردغدغه ای را از سر می گذرانند. از یک سو مسایل مربوط به شهردار پیشین که پس از ۹ ماه خدمت در پستی دیگر مشغول به فعالیت شدو مورد انتقاد شهروندان قرار دارد و از دیگر سو پاسخ به این پرسش که در نهایت چه کسی بر کرسی مدیریت شهر تکیه خواهد زد و چه ویژگی هایی باید داشته باشد، یک دغدغه عمومی است.
با این حال لازم است در این زمینه آسیب شناسی صورت گیرد که چرا شوراهای شهر در رشت نمی توانند شهرداری را انتخاب کنند که حداقل در یک دوره چهارساله با یکدیگر فعالیت و همکاری کرده و شهر را از بن بست توسعه رهایی بخشند. در این رابطه با «سروش اکبرزاده» رییس دوره اول شورای شهر رشت و عضو شورای دوم رشت و رییس مجمع اسلامی فرهنگیان استان گفت و گو کردیم که در ادامه خواهد آمد:

چرا نمی توانیم یک شهردار توانمند که بتواند مشکلات حوزه شهری را به حداقل برساند، پیداکنیم ؟آیا شوراها کارکرد عملی برای خارج شدن از این معضل ندارند؟

من حرف جديدي در اين خصوص براي گفتن ندارم و احساس مي‌كنم بايد همان حرفهاي گذشته را تكرار كرد. مشكل عمده و عمومي كشور ما دو چيز است. يكي وجود فيلترهاي عديده‌اي كه باعث مي‌شوند افراد توانمند و لايق از ورود به عرصه‌ها پرهيز كنند و ديگري فرهنگ شفاهي حاكم بر جامعه كه باعث مي‌شود اهل شعار و ظاهرسازي در بسياري از موارد بر افراد صادق ترجيح داده شوند. اگر بخواهم توضيح بيشتري بدهم بايد اضافه كنم عملكرد و فونكسيون برخي نهادهاي نظارتي به جاي آنكه باعث بهتر كردن فرآيند انتخاب شود برعكس عمل مي‌كند و از باب «عاقبت سرکنگبین صفرا فزود» باعث مي‌شود كه افراد توانمند و با شخصيت كه اهل دروغ و دوروئي نيستند و بالطبع انتقادات و ايرادات زيادي هم به وضع موجود دارند توسط اين فيلترها حذف شوند و افراد كوتاه قامت بتوانند از دروازه‌هاي تعريف شده عبور كنند.

یعنی این ایراد در زمان انتخابات بروز پیدا می کند؟

بله. مردم ما به شايعات و جوسازيها و صحنه‌سازيهاي سياسي توجه می كنند و بر همين اساس در زمان انتخابات به سمت كساني مي‌روند كه پول بيشتري مي‌توانند خرج كنند و لذا كساني كه متعهدند و توانمندي آنان اثبات شده است چون پولي براي خرج كردن ندارند فاقد رأي مي‌شوند. بر اين اساس بايد عرض كنم متأسفانه كلا در كشور ما قواره‌ها كوچك شده‌اند و اكثراً اشخاص كوتاه قامت تصدي ها را اشغال كرده‌اند و اين اختصاص به گيلان هم ندارد و در كوتاه مدت هم فكر نمي‌كنم بتوان چاره‌اي براي اين مشكل انديشيد. ماجراي شهردار آينده رشت هم از اين قائده مستثني نيست و فكر نمي‌كنم فرد توانمندي بدين‌منظور پاي در صحنه بگذارد.

در انتخاب بین شهردار بومی یا غیربومی ترجیح شخص شما با توجه به تجاربی که داشته اید چیست؟

بنده به دوستان شورا پيشنهاد مي‌دهم به جاي آنكه دوباره از قزوين یا جای دیگر به دنبال شهردار باشند و جذب وعده‌هاي توخالي پيوستن رشت به جاده ابريشم و سرمايه‌گذاري ميليارد دلاري در رشت شوند، يكي از فرزندان گيلان را كه عرق و تعصب هم به استان خود داشته باشد بيابند و در شرايط موجود كه كار زيادي هم نمي‌توان انجام داد، آرام آرام اوضاع شهر و شهرداري را بهبود بخشند. تفاوت يك گيلاني با غيرگيلاني آن است كه بومي ها پيشنهاد يك پست معاونت در يكي از ادارات وزارت كشور را با شهرداري رشت معاوضه نمي‌كنند. من شنيده‌ام كه يكي از اعضاي شورا پيشنهاد شهرداري خانم مقيمي را داده است كه پيشنهاد بسيار خوبي است. ايشان هم گيلاني است و هم فكر اقتصادي دارد و هم خانم است كه انتخاب وي يك امتياز براي مردم فرهنگي شهر رشت به حساب خواهد آمد. ضمن اینکه آقای مهندس زالفي نيز كه در دوره گذشته رقيب آقاي نصرتي بود يكي از توانمندترين مديران در سطح كشور است. بنده با ايشان كار كرده‌ام و به توانمندي ايشان باور دارم. نمي‌دانم كه دوستان ما در شورا چگونه ميان آقاي زالفي و نصرتي، آقاي نصرتي را برگزيدند. فكر مي‌كنم با انتخاب نصرتي يك سال اين شهر عقب افتاد.

به نظر شما چه مواردي براي شهردار آينده چالش به شمار خواهد رفت؟

اولين مشكل خود شوراست. ما در دوره اول شورا مصوبه‌اي داشتيم كه براساس آن هيچ يك از اعضاء شورا حق دخالت مستقيم در كار شهردار را نداشتند و اين مصوبه را به جناب مهندس رحمت حميدي،- شهردار وقت- ابلاغ كرديم كه مصوبات شورا فقط در قالب مصوبه و با مكاتبه از سوي شورا قابل اعمال است و حضور اعضاء شورا و خواسته‌هاي ايشان، خواسته‌هاي شهروندي است مثل ساير شهروندان.

اينكه اعضاء شورا با هويت حقيقي اعمال نظر شخصي خود را در كار شهرداران به حداقل برسانند، يكي از چالشهاي جدي هر شهرداري است كه بر كرسي بنشيند. اتفاقاً هر چه خواسته هاي شخصي اعضاء شورا كمتر شود هويت حقوقي شورا در نزد مديران و پرسنل شهرداري ارج مي‌يابد و اقتدار شورا بيشتر مي‌شود.

از نظرساختاری و مسایل اقتصادی چطور؟

ساختار پرتعداد و بروكراسي ناكارآمد شهرداري چالشی دیگر است كه هر چه جلوتر مي‌رود از حيث جمعيت فربه و از حيث كارآمدي رنجور مي‌شود. مساله ديگر فقدان سرمايه‌گذاري در اين شهر است كه خود به مجموعه‌اي از عوامل بستگي دارد و بارها در پيرامون آن بحث شده است. فقدان مديران دلسوز، بروكراسي ناكارآمد، عدم امكان تشويق براي سرمايه‌گذاري در اين استان و گير و دارهاي فراواني كه همگان به آن واقفند…

چالش بعد حجم بالاي بدهي شهرداري رشت و فرصت‌طلبيهاي پيمانكاراني است كه به دانه درشتها وصل اند و به جاي ۱۰ تومان كاركرد مثبت خود، هم‌اينك ۱۰۰ تومان از شهرداري مطالبه دارند و البته حاميانی هم از ايشان حمايت مي‌كنند.

چالش ديگر حجم بالاي مشكلات شهري است كه روزبه‌روز انباشته‌تر شده‌اند. به خصوص مشكل سراوان و رودخانه‌ها كه حل آنها، نيازمند يك عزم ملي است. نبايد براي اين دو مشكل اساسي يعني مسأله انباشت زباله در سراوان و فاضلابهايي كه به گوهررود و زرجوب مي‌ريزند بدنبال راه‌حل‌هاي چندين ميليارد توماني بود. حل اين بحرانها به مبالغ بيش از چند صد ميليارد تومان نياز دارد. اخیرا شنيده‌ام فرد فرصت‌طلبي كه حدود ۵۰۰ ميليون تومان براي يك راه حل غيرمنطقي و احمقانه در سراوان هزينه كرده تاكنون بيش از ۷-۸ ميليارد تومان پول از شهرداري گرفته كه نمي‌دانم چرا در اينگونه موارد نهادهاي نظارتي ورود نمي‌كنند و پول بيت‌المال را براي اين كلاهبرداران حرفه‌اي «گلريزان» مي‌كنند…

منبع :‌صدای امروز

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.