پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 6 April , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹ - 13 شعبان 1441
شناسه خبر : 36630
  پرینتخانه » آخرین اخبار, سیاست تاریخ انتشار : ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۱ | ارسال توسط :
نقدی بر مصاحبه اخیر سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی

آقای مرعشی! گاهی به پشت سر نگاه کن!!

راه سوم: همسو با تحرکات اخیر حزب کارگزاران سازندگی در فضای سیاسی کشور و هجمه و انتقاد نسبت به برخی وزرا و مدیران دولت دوازدهم که در مواضع رسانه ای این حزب و مصاحبه «غلامحسین کرباسچی» مطرح شد، اینک آقای حسین مرعشی هم به خیل منتقدان و تحلیگران وضعیت پیوسته است و مصاحبه ایشان با […]

آقای مرعشی! گاهی به پشت سر نگاه کن!!

راه سوم: همسو با تحرکات اخیر حزب کارگزاران سازندگی در فضای سیاسی کشور و هجمه و انتقاد نسبت به برخی وزرا و مدیران دولت دوازدهم که در مواضع رسانه ای این حزب و مصاحبه «غلامحسین کرباسچی» مطرح شد، اینک آقای حسین مرعشی هم به خیل منتقدان و تحلیگران وضعیت پیوسته است و مصاحبه ایشان با «ایلنا» از جهاتی در خور توجه است!

حسین مرعشی در این مصاحبه سخنانی بر زبان آورده که نه با سوابق ایشان و حزب کارگزاران همخوانی دارد و نه با عملکرد امروزشان. مصاحبه های کرباسچی و مرعشی در روزهای اخیر و دیدگاهها و مواضع ایشان نشان از ضعف و عدم بلوغ سیاسی این حزب دارد.

عملکرد و مواضع افراد حزب کارگزاران سازندگی از آغاز شکل گیری در سال ۱۳۷۴ در عرصه‌ی سیاست داخلی، مبتنی بر تثبیت مادام‌العمر قدرت خود و بر هم زدن اصول اولیه‌ی دموکراسی و نقض چرخش قدرت و نخبگان بود. این نکته ای مهمی است که می توان با بررسی و تعمق در عملکرد، مواضع و سخنان سران این حزب به آن دست یافت! بعبارت دیگر برخی مدیران اجرایی کشور در دولت سازندگی با تشکیل گروه، قصد بسط قدرت خود به دیگر عرصه‌های حاکمیت را داشتند تا شرایطی فراهم آورند که در مسند قدرت باقی بمانند. به عبارتی دیگر مؤسسین کارگزاران نگرشی حزبی به معنای متداول آن که وظیفه «کادر سازی» و «مدیر پروری» دارد را نداشتند و تنها وجه اشتراک مؤسسین آن، بقای در قدرت بود.

جناب حسین مرعشی که به دلیل قرابت ظاهری با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی(پسرعموی بانو عفت مرعشی، همسر هاشمی رفسنجانی)، از سن ۲۱ سالگی وارد عرصه مدیریت و سیاست کشور شد و معاونت سیاسی استانداری کرمان، استاندار کرمان، ریاست دفتر رئیس‌جمهوری و نمایندگی مجلس را بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی، در کارنامه‏ خود دارد! به اذعان خود مرعشی، وی توانست بعد از۲۴ سال لیسانس بگیرد! وی دلیل این موضوع را اینطور بیان می کند«نمی‌خواستم کار آکادمیک بکنم!.» وی از چهره‌های اصلاح‌طلبی است که همواره در تشکل‌ها و حزب‌های اصلاح‌طلبان نقش پررنگی را بر عهده داشته است. حزب کارگزاران سازندگی در سال ۱۳۷۴ به فعالیت خود ادامه داد که تا کنون ادامه دارد.

حسین مرعشی به عنوان یکی از موسسین مرکز خیریه مولی الموحدین(ع) در کرمان و شرکت هواپیمایی ماهان یکی از شرکت های وابسته به این موسسه بود که هنوز گزارش روشنی از عملکرد خود در ۲۷ سال مسئولیت مالی و مسائل اقتصادی این موسسه و شرکت وابسته را ارائه نکرده است!

حسین مرعشی در چهار دهه گذشته افت و خیزهای زیادی در زمینه مدیریت و سیاست ورزی داشته است که اطلاعات آن در فضای مجازی قابل دسترس است. برخی از عملکردها و مواضع ایشان مشکلات و حواشی زیادی را برای ایشان به همراه داشته است که از آن جمله می توان به موضع ایشان در مورد فلسطین و اعتقاد به عدم لزوم حمایت از مردم این کشور، اعتقاد به گرایش لیبرالیستی کارگزاران در اداره کشور، مواضع تند و خارج از چارچوبی که سبب شد مدتی اجازه انجام فعالیت های سیاسی را نداشته باشد، مناظره ضعیف او با کلهر و نتیجه‌ی این مناظره که در پیروزی احمدی‌نژاد بر هاشمی نقش بسیاری داشت، وعده های بی پشتوانه او در زمینه رساندن آمار گردشگران کشور به ۲۰ میلیون نفر در سال، مواضع وی در جریان انتخابات سال ۸۸ و مواردی از این دست، با اینکه گمانه زنی هایی برای حضور مرعشی در کابینه حسن روحانی و یکی از گزینه‌های ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت یازدهم وجود داشت، مع الوصف سبب به حاشیه رانده شدن حسین مرعشی از عرصه سیاسی کشور شد!

در مصاحبه اخیر وقتی از حسین مرعشی در مورد ریشه های مشکلات کشور پرسیده می شود، وی مدعی می شود «سیاست‌مدار ملی کم داریم»(!!) این در حالی است که حزب کارگزاران سازندگی از ابتدا معتقد بوده است که جمهوریت و اسلامیت نظام از هم جدا نمی‌شوند و هر دو مترادف با همدیگر هستند و جمهوریت و اسلامیت نظام، موجب پایداری اسلام، استقلال، عزت و وحدت نظام خواهد بود.

از سوی دیگر همسویی حسین مرعشی با دیگر اعضا و رسانه های کارگزاران سازندگی از جمله مصاحبه اخیر «غلامحسین کرباسچی» دبیرکل این حزب نشان می دهد که مسئله اصلی و اساسی آقای مرعشی و کرباسچی و دوستانشان با دولت اعتدال، در سهم خواهی از روحانی در زمینه بکارگیری برخی از چهره ای شاخص این حزب در بدنه دولت است زیرا وقتی از آقای مرعشی پرسیده می شود که «به نظر شما گرهگشای مشکلات فعلی چه مقوله ای است؟» در پاسخ می گوید: «دولت با این چهره‌های فشل و بی‌انگیزه نمی‌تواند کشور را اداره کند.»(!!) و در بخشی دیگر می گوید: «روحانی باید با افرادی با انگیزه و دولتی کارآمد به صحنه بیاید تا بتواند مسائل کشور را حل کند.» اهالی سیاست می دانند که مقصود جناب مرعشی از افراد باانگیزه چیست!! ایشان در ادامه این مصاحبه به نکته جالب تری اشاره می کند! وی با اطلاع از مسایل مطرح شده در رسانه ها در باره زندگی شخصی برخی از چهره های کارگزاران سازندگی می گوید: «دولت باید همه آدم‌هایی که به درد مملکت می‌خورند را به کار بگیرد. اینکه افراد را بر مبنای فتنه،‌ گرین کارت، دوتابعیتی یا جناحی، دسته‌بندی کنیم، غلط است.»(!!) بهتر بود خبرنگار از ایشان میپرسید که چرا تاکنون برخی از اعضای شاخص این حزب به این ابهامات یا شایعات درباره مسایل سیاسی و شخصی خود به مردم توضیحی نداده اند؟!!

اما وقتی از وی پرسیده می شود که دلیل تهدیدهای برخی نسبت به ریس جمهور(تهدید به قتل) چیست؟ می گوید: « به نظر من تمامی این رفتارها جنبه طنز و زنگ تفریح در سیاست را دارد و در مجموع این موضوع مسئله مهمی نیست.»(!!!)

جناب مرعشی یا اصولاً از رویدادها و جریانهای سیاسی در کشور بی خبر است و یا اینکه شهامت پاسخگویی به این سوال را ندارد و عامدانه خود را به بی خبری می زند.

مرعشی در این مصاحبه در باره سوال مجلس از رییس جمهور می گوید: «در جلسه سوال از رئیس‌جمهور نه روحانی به دنبال پاسخگویی بود و نه مجلس به دنبال پاسخ‌گیری.»(!!) از نظر ایشان تمام این ماجرا که بازتاب گسترده داخلی و خارجی داشت یک شوخی و زنگ تفریح بوده است، حتماً به این دلیل که انتظارات حزب کارگزاران برآورده نشده است!!

حسین مرعشی در حالی در این مصاحبه از کنار گذاشتن اختلافات در شرایط کنونی سخن می گوید که اعضا این حزب و رسانه های ایشان بیشترین هجمه های تخریبی را علیه دولتمردان روحانی و شخص رییس جمهور انجام داده اند! وی در ادامه، همان سخن کلی و خام کرباسچی و برخی مخالفان دولت را تکرار می کند؛ اما اینکه راهکار حل مشکلات چیست، وی نیز مانند کرباسچی سکوت پیشه می کند و به تغییر افراد کابینه اکتفا می کند!

مرعشی در این مصاحبه بدون اشاره به مشکلات و معضلات بزرگ کشور که برخی از آنها خارج از حیطه و اختیارات دولت است به شکلی ابتدایی و مبهم می گوید: « دولت باید کشور را جدی‌تر اداره کند.»(!!) اما توضیح نمی دهد که مقصود وی از «جدی تر» چیست و آیا اصولاً مدیریت غیرجدی یا کمتر جدی و یا شوخی هم داریم یا خیر؟!! این در حالی است که همگان می دانند در تاریخ چهل ساله پس از انقلاب هیچ دولتی همچون دولت دکتر روحانی با هجم انبوه و متنوعی از مشکلات مواجه نبوده است!

اما نکته عجیب و شوخی مانند جناب مرعشی آنجاست که می گوید: «ما در سیاست خارجه نباید به انفعال برسیم و باید وزرای ما هر روز در یکی از کشورهای خارجی باشند و یک به یک مسائل را با کشورهای منطقه حل کنیم.» (دقت کنید به عبارت «انفعال» و «هر روز یک مسئله منطقه ای را حل کردن!!!) نمی دانیم جناب مرعشی و دوستانشان کجا زندگی می کنند که نمی دانند دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم و دوازدهم فعال ترین و مؤثرترین وزارت خارجه در تاریخ پس از انقلاب بوده است و در حال حاضر با حضور در عرصه های مختلف سیاست خارجی و گفتگو و تعامل با کشورهای اروپایی و منطقه ای، مهمترین نقش در رویدادهای سیاسی جهان و منطقه را دارد!! جناب مرعشی در اظهار نظری عجیب می گوید: «حتی در ماجرای برجام ما قبل از خروج ترامپ از برجام باید گفت‌وگو می‌کردیم چرا قبل از خروج ترامپ از برجام مذاکره نکردیم؟ یک نفر باید توضیح دهد.»(!!!) جناب مرعشی باید توضیح دهد که قبل از نقض رسمی برجام توسط آمریکا دولت باید در باره چه چیزی گفتگو می کرد؟ مگر موضع جمهوری اسلامی تأکید و قاطعیت بر متن توافقی برجام و عدم نیاز به گفتگو در باره مذاکره یا توافقی مجدد نبود و این امور با نظارت و هدایت رهبری و مجلس نبود؟ گاهی لازم است برخی از فعالان سیاسی چون جناب مرعشی نگاهی به گزارش عملکرد روزانه دولت و وزارت امور خارجه در رسانه ها بیندازند. اینگونه سخنان نشانه ناآگاهی و خامی برخی از مدعیان از مسایل ابتدایی سیاسی و اجرایی است.

جناب مرعشی در حالی سخن از سمّ مهلک بودن اختلافات برای وحدت می گویند که حزب متبوعشان در چند ماه اخیر بیشترین هجمه های تخریبی را علیه دولت و برخی وزرا انجام داده است!!

وی در گفتگو با «ایلنا» می گوید: «گاهی برای احترام به روحانی در مقابل بعضی حرف‌های او سکوت می‌کنیم.»(!) آنچه در عرصه مدیریت و سیاست مهم است صراحت و شفافیت در بیان دیدگاهها و رهنمودهاست که منافاتی با احترام گذاشتن و دوستی ندارد؛ اما ظاهراً جناب مرعشی قصد دارد با این سخن به نحوی از موضع بالا و از جایگاه دانای کل و دارای آگاهی و اشراف سخن بگوید؛ در حالی که وظیفه ایشان و سایر اهالی سیاست در این زمان صراحت و شفافیت در بیان حقایق است که می تواند به دولت نیز کمک کند؛ اما واقعیت این است که حزب کارگزاران اصولاً حرفی برای گفتن ندارد! جناب مرعشی به صورت کنایه وار حتی از آسیب زدن روحانی به جریان اصلاحات و رضایت ایشان از این اتفاق سخن می گوید که در جای خود قابل تأمل است!!

اما درست ترین سخن حسین مرعشی در این مصاحبه آن جاست که در باره انتخابات ریاست جمهوری می گوید: «وقتی با آن جهت‌گیری جلو می‌رفتیم راهی جز حمایت روحانی نداشتیم.» بله؛ حزب کارگزاران بضاعتی در خور توجه برای عرضه در سطح گزینه ی ریاست دولت نداشت و به ناچار به حمایت از روحانی تن داد؛ اما اینک که انتظاراتشان در قبال این حمایت برآورده نشده، ساز انتقاد و مخالفت را سرداده اند!

جناب مرعشی در عبارتی عجیب میگوید:« اقتصاد ایران آتش گرفته و عده‌ای روی آن بنزین و گازوئیل می‌ریزند.»(!!) جناب مرعشی و همه اهالی سیاست ونیز عموم مردم می دانند که نه اقتصاد کشور آتش گرفته ونه تدبیر امور از دست دولت رها شده است؛ بلکه دولت روحانی وارث اقتصادی است که جدای از مشکلات ساختاری با انبوهی از مشکلات و ویرانی های بجا مانده از دولت محبوب اصولگرایان نیز همراه است و مسایل خاص منطقه ای جهانی و کارشکنی برخی مخالفان بر حجم معضلات آن افزوده است.

رای مخاطبان جالب است که جناب مرعشی تسویه حساب‌های شخصی در شرایط بحرانی را، روش کشورداری نمی داند! اگر چنین است چرا ایشان و دوستانشان در ماههای اخیر در پی شخم زدن گذشته ها و یادآوری سوابق برخی افراد و رویدادهای گذشته اند و با همان دلایل خواستار ترمیم و تغییر کابینه هستند؟!! البته درنیافتیم که مقصود جناب مرعشی از خالی بودن صحنه سیاسی امروز ایران از یک «میانجی موجه» چیست؟ این در حالی است که رهبری نظام در جایگاه فصل الخطاب مشکلات و اختلافات کشور هستند!! کاش ایشان در این باره توضیح بیشتری دهند و گزینه خود را معرفی کنند.

با این نکته جناب مرعشی موافقیم که «تربیت سیاسی ما ناقص بوده است.»(!) برخی از احزاب چون کارگزاران سازندگی پس از بیست و چند سال هنوز نتوانسته اند به آن حدّ از قدرت و غنای سیاسی برسند که در سپهر سیاسی ایران نقش آفرینی های سرنوشت ساز و راهبردی کنند و نه سیاستمدارانی تربیت کرده اند که بتوانند در شرایط دشوار به نظام و کشور یاری رسانند!

نکته ای که در تحرکات و مواضع اخیر کارگزاران سازندگی و از جمله حسین مرعشی حائز توجه است، اصرار و تأکید  ایشان بر دو نکته است؛ یکی سخن گفتن در باره دکتر جهانگیری و دیگری بحرانی بودن وضعیت کشور!!!

آیا این روزها حزب کارگزان سازندگی وکیل و سخنگوی دکتر جهانگیری شده است که مدام از ایشان و از جایگاه و حقوق و مضار و منافع ایشان سخن می گوید و یا اینکه تبدیل به محرم اسرار جناب جهانگیری شده اند که همگان باید ناشنیده های جناب جهانگیری را از زبان حضرات کارگزاران بشنوند؟!! یا اینکه داستان چیز دیگری است و آقایان تکنوکرات می خواهند با ایجاد تقابل و جنجالی ساختگی از این جنگ زرگری به سود خود بهره برداری کنند؟!

پرسش دیگر این است که چرا حضرات کارگزاران اصرار دارند که وضعیت کشور را بحرانی و آشوب زده جلوده دهند ؟ این فضاسازی ها و القای یأس و ناامیدی به سود چه کسانی است؟

جناب مرعشی! کافی است گاهی به پشت سر نگاه کنید و بر اساس سوابق و داشته های خود و میزان جایگاه و محبوبیت و مقبولیت خود در جامعه و در عرصه سیاسی ایران سخن بگویید و اگر دوا و مرهمی بر دردها نیست، استخوانی لای زخم ها نباشید.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.