پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 6 April , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹ - 13 شعبان 1441
شناسه خبر : 36743
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰ | ارسال توسط :

عملکرد استانداران چگونه ارزیابی می شود؟!

راه سوم: ارزیابی عملکرد دستگاه‌ های اجرایی یکی از روشها و اقدامات بسیار مهم و راهبردی در حرکت به سمت اصلاح نظام اداری است که در بر گیرنده همه اجزاء و بخش ها و دستگاههای یک نظام اجرایی است. اثر بخشی و کارآمد بودن این ارزیابی زمانی خواهد بود که آثار ارزیابی عملکرد دستگاه ‌ها […]

عملکرد استانداران چگونه ارزیابی می شود؟!

راه سوم: ارزیابی عملکرد دستگاه‌ های اجرایی یکی از روشها و اقدامات بسیار مهم و راهبردی در حرکت به سمت اصلاح نظام اداری است که در بر گیرنده همه اجزاء و بخش ها و دستگاههای یک نظام اجرایی است. اثر بخشی و کارآمد بودن این ارزیابی زمانی خواهد بود که آثار ارزیابی عملکرد دستگاه ‌ها در نظام اداری کشور نمایان باشد و بصورت دقیق و شفاف بخش‌ هایی که عملکرد ضعیف و منفی و یا قوی و مثبت داشته اند را آشکار کند و پس از آن چگونگی برخورد و پیگیری ها و اصلاح یا تشویق و هر نوع تصمیمی را مشخص نماید. همچنین در ارزیابی عملکرد دستگاه ‌های اجرایی، باید مسیری انتخاب و طی شود که نتایج مطلوب‌ تری نسبت به گذشته حاصل شده و بر مبنای شاخص‌ های مورد ارزیابی، طوری عمل شود تا از تضییع حقوق دستگاه ‌ها جلوگیری گردد.

بر این اساس ارزیابی عملکرد استانداران که بعنوان نماینده عالی دولت، دربرابر رئیس جمهور وهیأت وزیران مسئول بوده و بعنوان نماینده وزارت کشور مسئولیت اجرای وظائف و اختیارات آن وزارت را در استان عهده دار خواهد بود و درمقابل دولت و وزیر کشور پاسخگوست، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یک استاندار بر اساس قانون در قلمرو مأموریت و وظایف خویش، بعنوان نماینده عالی دولت، مسئولیت اجرای سیاست های عمومی کشور درارتباط با وزارتخانه ها، مؤسسات و شرکت های دولتی و سایر دستگاههایی که بنحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می نمایند، و نیز نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای انتظامی، و همچنین نظارت بر نیروهای نظامی درچارچوب وظایفی که درارتباط با امنیت مناطق دارند، شوراهای اسلامی شهر و شهرداریها و مؤسسات عمومی غیردولتی را عهده دار است.

اکنون پرسش اساسی از دولت و وزارت کشور این است که ارزیابی عملکرد استانداران چگونه و بر اساس کدام سازوکار انجام می شود و نتایج و پیامدهای آن چگونه در فرآیند تصمیم گیری ها و پیگیری ها لحاظ می شود؟  بعبارت دیگر ارزیابی عملکرد استانداران به ‌عنوان دستگاه ناظر بر عملکرد دستگاه ‌های اجرایی استان بر اساس کدام فرمت یا روش ارزیابی و توسط چه بخشی یا چه کسی تهیه شده و به مرکز ارسال می شود؟ آیا شیوه یا نوعی فرمتِ داده ‌هایی که باید برای ارزیابی عملکرد به وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه و سایر مبادی ذیربط ارائه شود، وجود دارد؟

از آنجا که نظام ارزیابی استان در شورای اداری و با حضور کارشناسان ذیر‌بط انجام می شود، آیا این شورا می تواند عملکرد استاندار را نیز ارزیابی کند، در حالیکه این وظیفه یا اختیار می تواند در تناقض با حیطه اختیارات و اشراف استاندار باشد؟ اصولاً دولت محترم برای دستیابی به ارزیابی معتبر، جامع و منسجم استانداران چه تمهیدات و روشهایی را تعیین کرده است؟

از آنجا که در باره ارزیابی عملکرد استانداران اطلاعات و شفافیت های لازم وجود ندارد، ذکر چند پرسش و تذکر به دولت می تواند به تبیین و تشریح این مسئله مهم یاری رساند:

  1. در ارزیابی عملکرد استانداران لازم است به داشته ها و زیر ساخت های اولیه در استانداری، فرهنگ همکاری مردمی، منابع انسانی و دارایی های سازمان در این زمینه و در هر دوره زمانی مشخص توجه شود.
  2. در ارزیابی عملکرد استانداران باید به بازه زمانی وظایف و مأموریت های سازمانی استانداری در سطح عملیاتی در نظر گرفته شده، توجه شود و پس از آن مورد ارزیابی، سنجش عملکرد و قضاوت قرار گیرد.

(گاه ماهیت کار استانداری ها در سطوح بالاتری مانند: برنامه ریزی در سطح کلان و سیاستگزاری در سطح راهبردی است، لذا ارزیابی و ارزشیابی عملکرد استانداری در کمتر از یک سال منطقی و معتبر نیست.)

۳ . وظایف، مأموریت ها و انتظارات از استاندار باید مغایرتی با قوانین و مقررات و اختیارات و نیز منابع و بودجه های تخصیص یافته نداشته باشد و هیچ استانداری نباید بدون توجه به این موارد، در معرض قضاوت و ارزیابی قرار گیرد؛ اما در صورتی که چنین نباشد و استاندار دچار قصور، اهمال کاری یا ناکارآمدی باشد، چگونه مورد مؤاخذه و یا تصمیم گیری در باره ادامه کارش قرار می گیرد؟

  1. استاندار بعنوان نماینده دولت و عالی ترین مقام استانی باید دارای ویژگی های ممتاز مدیریتی باشد. از آن جمله باید دارای تدبیر در امور، برخوردار از علوم مدیریتی مانند برنامه ریزی، سازماندهی، هماهنگ کنندگی، رهبری و هدایت زیر مجموعه، ارتباطات قوی، دوری و پرهیز از اشرافی گری، قاطعیت و شجاعت در امور، خلاّق و منعطف در هنگام ضرورت، دوراندیش، آگاه از فنآوری ها و نرم افزارهای روز در حد لازم، دارای تفکر سیستمی و جزیره ای فکر نکردن، حق طلب و عدالت محور، ترجیح دادن منافع و امور عمومی بر سود شخصی و مانند آن باشد.

در زمینه سیاسی نیز استاندار باید با دوری گزیدن از تفکرات جناحی، باندی و عدم تأثیرپذیری از هر طیف سیاسی و همچنین پرهیز از سیاست زدگی، در وظایف و کارهای خود صرفاً منافع و حقوق مردم و مصالح و سیاست های نظام را ملاک عمل قرار دهد. استانداران امانت داران مسئولیت مهمی هستند که دولت به نیابت از مردم به آنان سپرده است و بر این اساس اختیارات و قدرتی گسترده به آنان تفویض شده است. اینک باید پرسید که دولت و مردم، با کدام شاخص ها،
عهده دار بودن مسئولیت استانداری و اختیارات آن و در نهایت عملکرد استانداران را مورد ارزیابی قرار می دهند؟ آیا ارزیابی عملکرد استانداران پس از پایان دوره مسئولیت آنان نتیجه مطلوب و مفیدی خواهد داشت و منجر به تحمیل هزینه ها و خساراتی بر مردم و نظام نمی شود؟ آیا سازوکار یا روشی برای تشخیص مصلح از مفسد، امین از خائن، لایق از نالایق و یا کارآمد از ناکارآمد وجود دارد؟!

دولت محترم باید توجه داشته باشد که زد و بندهای سیاسی، ناکارآمدی مدیران، بی توجهی به دغدغه ها و مطالبات مردم، توقف یا راکد ماندن پروژه ها و طرح های دولت در استان(بویژه پروژه های زیربنایی)، نرخ بیکاری و عدم اشتغال زایی، موانع و مشکلات بخش تولید، هدر رفتن منابع مادی و سرمایه انسانی، توزیع ناعادلانه ثروت و درآمدها و دیگر مشکلات و معضلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و عمرانی و رفاه و معیشت مردم می تواند چهره ای نامناسب و آسیب پذیر از دولت در نزد مردم ترسیم کند و بسیاری از اهداف و برنامه های دولت را به انحراف یا رکود بکشاند!

اما از سوی دیگر عملکرد مناسب و کارآمدی مناسب و بهینه استانداران می تواند موجب به هدر نرفتن منابع انسانی و مالی، جذب سرمایه گذاران به استان، بکارگیری نیروهای شایسته و نخبگان، تخصیص و جذب اعتبارات و بودجه های بیشتر، ایجاد خودباوری در میان مردم، ایجاد اشتغال، افزایش تولید و حمایت از کالای ایرانی، گشایش مشکلات و معضلات اداری و اجتماعی مردم ، اقدام در جهت فعال سازی و رونق طرح های بر زمین مانده، جذب متخصصان و نخبگان حتی از خارج از کشور و دیگر امور، موجب ایجاد دلگرمی و نشاط و امید در مردم بر اساس واقعیات عینی، امید و اعتماد به نظام و آینده، افزایش رفاه و امنیت و ارتقاء و بهبود زندگی مردم در ابعاد کمی و کیفی باشد.

بر این اساس لازم و ضروری است که استانداران با دقت و شفافیت، توسط بخش نظارتی و ارزیابی دولت، مورد پایش و سنجش قرار گیرند و نتایج آن در اختیار مبادی ذیربط، رسانه ها و در نهایت مردم قرار گیرد. در این راستا باید مسئولین مربوطه با همکاری یکدیگر، مکانیزمی را شناسایی و تعریف کنند که خروجی مثبتی از نظام ارزیابی عملکرد استانداران، حاصل شود.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.