پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 28 March , 2020
امروز : شنبه, ۹ فروردین , ۱۳۹۹ - 4 شعبان 1441
شناسه خبر : 37906
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰ | ارسال توسط :

آینده برجام چه خواهد شد؟

باید تعهدات متقابل میان طرفین برجام و نیز عدم همکاری کشورهای باقی‌مانده در برجام در وضع تحریم‌های یکجانبه آمریکا مورد تأکید قرار بگیرد و آن‌ها خواستار آثار تخریبی پایین تحریم‌ها شوند تا ایران کمتر تحت‌فشار قرار گیرد.
آینده برجام چه خواهد شد؟
راه سوم: یک استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان گفت: باید تعهدات متقابل میان طرفین برجام و نیز عدم همکاری کشورهای باقی‌مانده در برجام در وضع تحریم‌های یکجانبه آمریکا مورد تأکید قرار بگیرد و آن‌ها خواستار آثار تخریبی پایین تحریم‌ها شوند تا ایران کمتر تحت فشار قرار گیرد.
محمدعلی بصیری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص حضور حسن روحانی در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و آینده برجام، اظهار کرد: حضور روحانی در سازمان ملل دو هدف را دنبال می‌کرد. هدف اول این است که آمریکا با معرفی ایران به عنوان عامل القاعده که تهدید برای امنیت خاورمیانه است در صدد مجاب کردن کشورها برای حضور خود در منطقه است که روحانی قصد داشت این توطئه را خنثی کند.
 
وی با اشاره به اینکه روحانی در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد سیاست‌های آمریکا را بر خلاف قوانین حقوق بین‌الملل معرفی کرد، گفت: رییس جمهور باید دولت ها را برای مبارزه با سیاست‌های ساختار شکنانه ترامپ که بیشتر اعضا سازمان ملل با آن مخالف هستند بسیج می‌کرد زیرا در صورت همکاری کشورها با آمریکا قوانین حقوق بین‌الملل، ساختارها و نهادهای بین‌المللی تحریف می‌شوند.
 
 این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، تصریح کرد: هدف دوم روحانی مقابله با وضع تحریم‌های یکجانبه آمریکا پس از خروج از برجام و حفظ رابطه با کشورهای موافق برجام بود که به تعهدات خود پایبند هستند. در ضمن اعضای کنگره آمریکا خواهان روابط اقتصادی با ایران هستند.
 
بصیری با بیان اینکه حفظ رابطه به شرط آنکه در حاشیه نشست مجمع سازمان ملل میان ایران با کشورها مذاکراه انجام می شد، اشکالی ندارد، گفت: باید تعهدات متقابل میان طرفین برجام و نیز عدم همکاری کشورهای باقی‌مانده در برجام در وضع تحریم‌های یکجانبه آمریکا مورد تأکید قرار بگیرد و آن‌ها خواستار آثار تخریبی  پایین تحریم‌ها شوند تا ایران کمتر تحت‌فشار قرار گیرد.
 
وی در ارتباط با وضعیت تحریم‌ها قبل از انعقاد برجام،تصریح کرد: تا قبل از برجام ایران با چهار دسته تحریم روبرو بود که شامل تحریم‌های سازمان ملل متحد و شورای امنیت؛ اتحادیه اروپا؛ آمریکا و آژانس‌ها و برخی دولت‌ها بود که سبب فشارهای فراوان بر کشور شد.
 
این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، افزود: اکنون فشارها به صورت یکجانبه از طرف آمریکا وارد می‌شود و آثار تخریبی آن  بر اقتصاد ایران کمتر از گذشته است، اما به دلیل عدم هماهنگی میان جریانات در کشور؛ عدم همکاری با دولت و اختلاف میان جریانات دولتی با غیردولتی آثار تخریبی تحریم‌ها بیشتر می‌شود.
 
 بصیری خاطرنشان کرد: آثار تخریبی بین‌المللی تحریم در حال حاضر پایین است به خصوص که در نفت، مبادلات مالی؛ بیمه و مبادلات ارزی ایران از طرف تمام کشورها و سازمان ملل متحد تحریم نیست و تنها در مبادلات ارزی از طرف آمریکا تحریم است.
 
وی با بیان اینکه باید در داخل کشور مدیریت درست اعمال شود، اظهار کرد: به خصوص در زمینه انجام تعهدات دوجانبه از سمت ایران با اتحادیه اروپا، روسیه، هند و چین باید تعهدات درست اعمال شود. این کشورها با تحریم‌های یکجانبه آمریکا مخالف بوده و بر حفظ همکاری با ایران بر اساس برجام معتقد هستند.
 
این استاد علوم سیاسی ادامه داد: براثر سو مدیریت داخلی، کارشکنی مخالفان دولت و عدم اعتماد مردم نسبت به عملکرد دولت سبب ایجاد نگرانی در داخل شده است و بنابراین این مسائل باید رفع شود.
 
ورود به مذاکره با آمریکا از سوی ایران صحیح نیست
 
بصیری اظهار کرد: لفظ مذاکره در مورد کشورهایی که در آستانه جنگ قرار داشته یا دچار بحران هستند اشکال ندارد و ورود مذاکرات با آمریکا از سوی ایران درست نیست. این مذاکرات می‌تواند در سطح مقامات پایین به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انجام شود، اما در ارتباط با مذاکره میان ترامپ با مقامات بالاتر به خصوص رهبری هنوز شرایط مساعد نیست.
 
وی با بیان اینکه عملکرد نامناسب ترامپ سبب ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به دیپلماسی آمریکا در عرصه بین‌المللی شده است، تصریح کرد: این بی‌اعتمادی نسبت به سیاست‌ها، مذاکرات و قراردادها وجود دارد و میان سران ایران و آمریکا بعید است مذاکره‌ای انجام شود.
 
این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان اضافه کرد: اگر عملکرد ترامپ نسبت به ایران تغییر کند و آمریکا بتواند مقامات ایران را نسبت به نفع مذاکرات برای دو کشور مجاب کند شاید ملاقات انجام شود. تغییر عملکرد ترامپ شامل برگشت آمریکا به برجام و عدم فشار به کشور برای اعمال تحریم‌ها است که می‌تواند سبب ایجاد اعتماد میان ایران با آمریکا شود، اما در شرایط کنونی کشورها از جمله ایران به مثبت بودن مذاکرات ایران و آمریکا  معتقد نیستند.
 
بصیری با اشاره به آینده برجام پس از انتخاب آینده آمریکا، خاطرنشان کرد: اگر ترامپ در انتخابات آینده آمریکا شکست خورده و دموکرات‌ها بیایند احتمال بازگشت آمریکا به برجام وجود دارد و تنش‌ها از بین می‌رود. شاید ریاست جمهوری جدید برای مذاکرات شروط بگذارد، اما سیاست‌های ترامپ  را دنبال نمی‌کند.
 
 وی خاطرنشان کرد: در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات آینده آمریکا روند تنش‌ها در برجام با شدت بیشتری دنبال می‌شود، اما با توجه به پایین آمدن محبوبیت ترامپ در نظرسنجی‌ها، عدم همکاری کشورها و متحدان ترامپ با او از جمله نشانه‌هایی است که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز نشود.
|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.