پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 16 June , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۳۹۸ - 13 شوال 1440
شناسه خبر : 38083
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۱۷ | ارسال توسط :

ادب نوبخت در جمع مطالبه گران بی عمل

راه سوم: روز یکشنبه دکتر محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه میهمان نشست صبحانه اتاق بازرگانی بود، نشستی که از سوی برخی از به ظاهر میزبانان به تنش کشیده شد. تنش و اعتراضاتی که نه از زاویه کارشناسی قابل دفاع بود و نه ادبیات طرحش در شأن پارلمان بخش خصوصی بود و تنها نتیجه […]

ادب نوبخت در جمع مطالبه گران بی عمل

راه سوم: روز یکشنبه دکتر محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه میهمان نشست صبحانه اتاق بازرگانی بود، نشستی که از سوی برخی از به ظاهر میزبانان به تنش کشیده شد.

تنش و اعتراضاتی که نه از زاویه کارشناسی قابل دفاع بود و نه ادبیات طرحش در شأن پارلمان بخش خصوصی بود و تنها نتیجه اش به در فضای رسانه ای تخطئه نماینده دولت بود که برای رفع موانع و دلجویی در جمع فعالین بخش خصوصی حاضر شده بود ولی در نهایت به حرمت میزبان مجبور شد در بخش زیادی از جلسه مجبور به سکوت شد.

ایرادات زیادی به عملکرد دولت وارد و باید مورد نقد جدی و حتی هجمه قرار گیرد تا بدنه سنگین آن دستی برای اصلاح از آستین برآورد، اما فارغ از این ایرادات بد نبود مدعیانی که محمد باقر نوبخت را به گوشه رینگ کشانده به دور از رعایت آداب میزبانی با او برخورد کردند، این سئوالات پاسخ می دادند که شرایط بحران ارزی شما برای اقتصاد کشور چه کرده اید؟ آیا در راستای کاهش قیمت ها در بازار هیچ حرکت جمعی از خود نشان داده اید؟ آیا در شرایطی که بحران قیمت ارز دامنگیر تولید کنندگان بود شمایی که دستی در تجارت دارید حاضر شده بودید به مشتریان خوش حساب خود مدت دار مواد اولیه برسانید تا چرخ تولید در کشور بحرانی تر نشود؟ آیا وقتی دولت انتظار داشت تجار با عرضه ارز خود با بازار التهابات را آرام کنند، شما همراهی کرده بودید؟

معترضان در عتاب و خطاب های خود به محمد باقر نوبخت طعنه بخش نامه های لحظه ای و ممنوعیت کالاهای صادراتی مانند گوشت، مداد و دفتر را می زدند ولی حاضر نیستند اعلام کنند در شرایطی که بازار داخلی از کمبود این کالاها در ابتدای سال تحصیلی لهله می زد کدام یک از ایشان حاضر بودند از سودهای آنچنانی حاصل از مابه التفاوت نرخ ارز چشم پوشی کنند تا دانش آموزان مملکتشان توان تهیه یک دفتر بیشتر برای سال تحصیلی پیش رو داشته باشند؟!

اگر در پاسخ به این سئوالات عملکردی قابل دفاع از شما به عنوان اعضای اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی مشاهده شود در آن صورت می توانیم بگوییم حق دارید مدعی باشید ولی آنچه در این چندماهه در بازار رخ داد نشان داد خیلی از همین صدا بلندهای جلسه صبحانه از افزایش قیمت ارز چندان ناخرسند نبودند و حتی آنرا فرصتی برای رشد صادرات و رونق تولید تلقی می کردند! و تنها ناراحتی ایشان این بود که چرا دولت سامانه نیما را به راه انداخته و مجبورند مبادلات ارزیشان شفاف کنند.

دولت به عنوان متولی کلان اقتصاد در این چند ماهه به هرسو سر چرخانده با یک بحران مواجه شده، از پوشک گرفته تا گوجه فرنگی و متاسفانه در برخورد با این بحران ها به شتابزده ترین شکل عمل کرده است و حتی نتوانسته گردش اداری بی دست اندازی در مسیر تولید مولد ایجاد کند ولی در این روزهای سخت کدام یکی از معترضینی که شاهد تاراج مایحتاج مردم به اسم صادرات بودند مقابل این اتفاق ایستادگی کرده تا مانع خالی شدن بازارها و پر شدن انبار محتکران شوند؟!

در بهترین حالت هرچه اتفاق افتاده را به پسوند” ما می دانستیم، ما هشدار داده بودیم” مزین کرده و هرچه فریاد داشتند سر دولت کشیده اند.

درست است که دولت بد عمل کرده، ولی شما چه اقدامی در راستای حفظ منافع ملی در این چند ماهه صورت داده اید؛ جز کنار گود ایستادن و نظاره کردن؟!

جلسه ای که با اعتراض معترضین بی عمل و ادب محمد باقر نوبخت به نهایت رسید، تصویری است تلخ از ساختارهایی که دچار بی اعتمادی، فساد و بی عملی طلبکاران شده و متاسفانه تا این تصویر اصلاح نشود نمی توانیم گامی به سمت توسعه واقعی برداریم.

فصل تجارت

نویسنده : علی پاکزاد |
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.