پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 24 March , 2019
امروز : یکشنبه, ۴ فروردین , ۱۳۹۸ - 18 رجب 1440
شناسه خبر : 38249
  پرینتخانه » آخرین اخبار, بین الملل تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴ | ارسال توسط :
کارشناس اندیشکده بروکینگز:

بیایید درباره ایران واقع‌بین باشیم

اینهورن تصریح کرد: "بنابراین دولت ترامپ با اهرم خیلی کم، تلاش می‌کند چیزی بسیار بیشتر از آنچه دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ به دست آورد، به دست بیاورد. این دستور العمل، موفقیت نیست. دیر یا زود، ایران از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد و تقویت قابلیت‌های هسته‌ای را آغاز خواهد کرد، مگر آنکه دولت (ترامپ) درباره آنچه دست‌یافتنی است، واقع‌بین شود".
بیایید درباره ایران واقع‌بین باشیم

راه سوم: کارشناس اندیشکده بروکینگز معتقد است که به دلیل تنهایی آمریکا، فشار‌های آن بر ایران نتیجه دلخواه کاخ سفید را محقق نخواهد کرد. زیرا فشار‌ها به اندازه گذشته قوی نخواهند بود.

به گزارش فرارو، دو روز پیش، رابرت اینهورن، پژوهشگر ارشد اندیشکده بروکینگز در بنیاد صلح ساسکاوا در توکیو درباره رویکرد کاخ سفید در برابر ایران و کره شمالی سخنرانی کرد.

وبگاه بروکینگز مشروح سخنرانی او را تحت عنوان “بیایید درباره کره شمالی و ایران واقع‌بین بشویم” منتشر کرد. اینهورن در این سخنرانی گفت: “در رویکرد‌های دولت ترامپ در قبال ایران و کره شمالی یک وجه مشترک وجود دارد و آن، فقدان واقع‌بینی درباره اینکه با اهرم موجود چه چیزی می‌توان به دست آورد”.

این کارشناس با اشاره به درخواست‌های دوازده‌گانه مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، از ایران افزود: “دولت (آمریکا) معتقد است که با خروج از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌هایی که طبق این توافق تعلیق شده بودند، می‌تواند ایران را به پذیرفتن درخواست‌های آمریکا وادار کند یا اینکه (ایران) را با چشم‌انداز فروپاشی رژیم مواجه کند”.

به گفته اینهورن، درست است که بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران – بخصوص تحریم‌های نفتی و مالی- فشار بزرگی به ایران وارد خواهد کرد “اما این فشار به اندازه کافی قوی نخواهد بود که بتواند جمهوری اسلامی را به تسلیم یا فروپاشی مجبور کند”. دلیل این امر هم این است که تحریم‌ها جدید به اندازه تحریم‌های سال‌های ۲۰۱۲-۲۰۱۳ قوی نخواهد.

پژوهشگر بروکینگز افزود: “در دوره قبلی، جامعه بین المللی در اعمال فشار بر ایران جهت پذیرش محدودیت بر برنامه هسته‌ایش متحد بود. (اما) امروز، این جامعه عمیقا دچار شکاف است و بسیاری کشور‌ها (از جمله متحدان اروپایی آمریکا) آمریکا را مقصر وضعیت فعلی می‌دانند و به جای منزوی کردن ایران به لحاط اقتصادی، برای حفظ تجارت و سرمایه‌گذاری‌ها با آن تلاش می‌کنند”. از دیدگاه اینهورن، فشار‌های کنونی آمریکا بر ایران به اندازه کافی قوی نخواهند بود، زیرا درخواست‌های آمریکایی بسیار فراتر از آن چیزی است که حکومت ایران می‌تواند بپذیرد یا مایل به پذیرفتن آن است. اغلب ایرانیان از خروج یکجانبه آمریکا از توافق چندجانبه هسته‌ای ناراحت هستند. آن‌ها این توافق را کارآمد می‌دانستند و در برابر آمریکا، با دادن امتیازات بزرگ از منافع اصلی ایران قویا مخالفت خواهند کرد.

اینهورن تصریح کرد: “بنابراین دولت ترامپ با اهرم خیلی کم، تلاش می‌کند چیزی بسیار بیشتر از آنچه دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ به دست آورد، به دست بیاورد. این دستور العمل، موفقیت نیست. دیر یا زود، ایران از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد و تقویت قابلیت‌های هسته‌ای را آغاز خواهد کرد، مگر آنکه دولت (ترامپ) درباره آنچه دست‌یافتنی است، واقع‌بین شود”.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.