پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 11 December , 2018
امروز : سه شنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۷ - 3 ربيع ثاني 1440
شناسه خبر : 38465
  پرینتخانه » آخرین اخبار, سیاست تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۴۷ | ارسال توسط :
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت:

کنشگران سیاسی فضای مجازی به محیط واقعی نزدیک شوند

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران ضمن پرداختن به مبحث کنش سیاسی در فضای مجازی، بر این نکته تاکید کرد که فضای مجازی در ایران به جای ساختن پل، دیوارهایی را ایجاد کرده است.
کنشگران سیاسی فضای مجازی به محیط واقعی نزدیک شوند

راه سوم: به گزارش ایسنا، هادی خانیکی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران شامگاه چهارشنبه ۱۸ مهر در نشست تخصصی “کنش سیاسی در فضای مجازی” در شیراز، ضرورت پیش روی کنشگران سیاسی را برقراری تعادل و توازن بین فضای مجازی و محیط واقعی دانست و گفت: لازم است که کنشگران سیاسی فضای مجازی به محیط واقعی نزدیک شوند.

این فعال سیاسی افزود: اصلاح طلبی شیوه ای است که با توجه به ظرفیت های درون کشور سعی در ساماندهی اوضاع از طریق گفت‌وگو دارد.

وی با بیان اینکه هم اینک سطح نارضایتی‌ها و بی اعتمادی در جامعه نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده، در مقابل نیز سطح امید به آینده نیز تنزل یافته است، افزود: در این بین جریان برانداز با تمام قوا به میدان آمده است و در فضای مجازی و ماهواره‌ای به شدت به طرح مباحث مختلف و دامن زدن به این وضعیت می پردازد.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران با تاکید بر اینکه اگر کنشگر سیاسی با هنر بیگانه باشد قطعا در سیاست ورزی موفق نخواهد بود، یادآور شد: سیاسیون و انقلابیون در گذشته از هنر دور مانده بودند اما در دوره کنونی سیاست بدون فرهنگ عقیم خواهد ماند.

خانیکی که معتقد است کار مدنی و حزبی در عصر کنونی متفاوت از گذشته و لازم است که دانش‌های جدید را به آن تزریق کرد، کنشگری در فضای واقعی و مجازی را از هم تمایز داد و گفت: کنشگران سیاسی در عصر کنونی با جامعه‌ای تغییر یافته و سخت روبرو هستند که وارد عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات شده است .

وی به توصیف جامعه نظارتی و جامعه نظاره‌گر هم اشاره کرد و گفت: در کنشگری سیاسی در فضای مجازی با نوعی خاص از فعالیت به اسم گرایش به سست کوشی و تنبلی مواجه هستیم چون فعالیت سیاسی حقیقی اغلب در محیط واقعی شکل می‌گیرد.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران عنوان کرد: فعالیت در فضای مجازی الزاما منجر به فعالیت سیاسی نمی‌شود، فضای مجازی در اغلب موارد تنها کنشگران سیاسی را به کنشگران آنلاین تبدیل و شخص را نظاره گر تربیت می کند.

خانیکی فشردگی زمان و مکان، افزایش سطح اطلاعات افراد از یکدیگر، در هم آمیختن حریم خصوصی و عمومی افراد و افزایش سرعت انتقال اخبار را از جمله خصوصیت عصر کنونی عنوان کرد و افزود: امروزه خبر از رسانه‌ها جلوتر حرکت می‌کند که بخشی از این ویژگی‌ها فرصت و بخشی نیز تهدید است.

وی انسان کنونی را همواره در حال بلعیدن اطلاعات توصیف کرد و گفت: کارایی مغز انسانها نیز تک بعدی شده و به جای اندیشیدن و تفکر بیشتر در حال جذب اطلاعات گوناگون است.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فضای مجازی در جامعه ایران به برخی تعارض‌های قومی، جنسیتی، نسلی و … دامن زده و به جای ایجاد پل های ارتباطی و گفت و گو، دیوارها را برافراشته است .

خانیکی با بیان اینکه برخلاف تصور عموم، فضای مجازی امکان گفت‌وگو را محدود کرده است، گفت: فضای مجازی ظرفیت گفت‌وگو کردن و مجادله با رعایت اصول انسانی را محدود و محیطی برای گسترش بی اخلاقی و توهین را گسترش داده است .

وی اضافه کرد: در عصری به سر می بریم که با انقلاب شبکه‌های اجتماعی، تلفن همراه و اینترنت توام است و این سه عامل باعث تغییر شگرف در جهان کنونی با دوران گذشته شده است .

این استاد علوم ارتباطات اجتماعی با اشاره به اینکه در پی بروز این وضعیت انواع کنش‌ها از جمله کنش سیاسی تغییر یافته است، افزود: در دهه‌های گذشته ورود ویدئو به جامعه جهانی که عنوان رسانه یاغی در توصیف آن به کار می‌رود کنترل را ناممکن کرد تا حدی که تغییرات در اروپای شرقی نیز مبتنی بر نوع استفاده از ویدئو بود.

خانیکی سابقه وجود شبکه‌های اجتماعی در ایران را مربوط به دوران مشروطه دانست و خاطرنشان کرد: این شبکه‌ها از گذشته در قالب احزاب و تشکل‌ها وجود داشته اما از سالیان اخیر که شبکه‌های اجتماعی به سمت مجازی شدن سوق پیدا کرد تحزب و کنش سیاسی نیز زیر سوال رفت.

وی ادامه داد: فعالین حوزه ارتباطات معتقدند که این تغییرات در امتداد کنشگری در محیط واقعی نیست و در نقطه‌ای آن نوع کنشگری قطع و تغییرات جدید و مجازی شکل گرفته است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب که معتقد است تغییرات کیفی پردامنه عصر کنونی جامعه ما را نیز در بر گرفته است، گفت: در دهه های گذشته خانواده تاثیرگذارترین نهاد در انتخابات ایران بود اما اکنون این تاثیرگذاری به سمت فضای مجازی و کانال های اجتماعی سوق پیدا کرده است.

به گفته خانیکی، میل به دیده شدن در کنشگری های سیاسی افراد را وادار به زدن حرف‌ها و اقداماتی می کند که صرفا دیده شوند، یکی از جذابیت‌ها و ویژگی‌های تکنولوژی‌های ارتباطی نوین نیز این مساله است که امکان دیده شدن را فراهم می آورد .

وی با بیان این که فعالیت در فضای مجازی الزاما منجر به فعالیت حقیقی سیاسی نمی‌شود، گفت: فضای مجازی در اغلب موارد تنها کنشگران سیاسی را به کنشگران آنلاین تبدیل و شخص فعال عرصه سیاست را به فردی نظاره گر تبدیل کرده است .

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران تصریح کرد: در فضای مجازی سه نوع کنشگر سیاسی وجود دارد که باید از هم تمایز داده شوند، گروه اول مانند رئیس جمهوری دوره اصلاحات است که سرمایه خود را بیرون از فضای مجازی کسب کرده و عملا سوژه این فضا نبوده و به این سمت کشیده شده است .

خانیکی افزود: دسته دوم کسانی هستند که حضور در فضای مجازی به مطرح شدن آنها افزوده که از این دسته می‌توان به اساتید دانشگاه‌ها، بازیگران، روزنامه نگاران اشاره کرد که فضای مجازی به معروفیت بیشتر آنها کمک کرده است .

وی دسته سوم را اینگونه توصیف کرد: این قشر کسانی هستند که تشخیص سیاسی ندارند و صرفا فعال فضای مجازی بشمار می‌روند و سوژه و پرورده این محیط هستند که این گروه تحولات زیادی در عرصه رسانه به وجود آورده و سیاست را رسانه‌ای کرده و جامعه را به دنبال خود کشانده‌اند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران سلبریتی‌ها را از نخبگان تمایز داد و افزود: در بعضی موارد تاثیر سلبریتی‌ها در جامعه از نخبگان بیشتر است و این پدیده باعث شد که یکی از کاندیدای دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری برای رای آوردن، تلاش برای بهره‌گیری از ظرفیت ‘تتلو’ خواننده زیرزمینی و سوژه فضای مجازی داشته باشد، هرچند که این کار در فضای واقعی موفق آمیز نبود.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.