پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 6 June , 2020
امروز : شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹ - 15 شوال 1441
شناسه خبر : 39866
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۸ | ارسال توسط :

سرانه مصرف میوه ایران چند برابر کشورهای توسعه یافته است

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت و گویی، با اشاره به اینکه بزرگترین تولیدکننده میوه و تره بار در آسیا و آفریقا به شمار می رویم، اظهار کرد: این درحالی است که تولید در واحد سطح نسبت به کشورهای توسعه یافته پایین تر است.
سرانه مصرف میوه ایران چند برابر کشورهای توسعه یافته است

راه سوم: باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک مقام مسئول گفت:سرانه مصرف میوه ایران ۲ برابر کشورهای توسعه یافته و ۳ برابر کشورهای درحال توسعه یعنی ۱۵۸ کیلوگرم است.

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت و گویی، با اشاره به اینکه بزرگترین تولیدکننده میوه و تره بار در آسیا و آفریقا به شمار می رویم، اظهار کرد: این درحالی است که تولید در واحد سطح نسبت به کشورهای توسعه یافته پایین تر است.

وی افزود: علی رغم یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار سطح زیرکشتمحصولات کشاورزی ، تولید سالانه تنها به رقم ۱۲۳ میلیون تن می رسد که این امر بیانگر کاهش تولید در واحد سطح است.

نورانی با اشاره به دلایل افزایش قیمت میوه نسبت به مدت مشابه سال قبل در بازار گفت: سرمازدگی بهاره و اُفت چشمگیر تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل دلیل اصلی گرانی ها به شمار می رود.

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی از وضعیت مناسب تولید در بخش مرکبات و انار خبر داد و افزود: با توجه به شرایط مساعد تولید، قیمت محصولاتی نظیر پرتقال و انار نسبت به مدت مشابه سال قبل پایین تر است که با این وجود جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر عرضه و کمبود تولید در شش ماهه دوم سال و حتی شب عید نداریم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۳ میلیون و ۸۰۰ هزارتن سیب درختی در کشور تولید شد، بیان کرد: این درحالی است که امسال تولید سیب درختی به سبب سرمازدگی بهاره با اُفت ۳۰ تا ۴۰ درصدی به رقم ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارتن خواهد رسید.

نورانی با انتقاد از این مسئله که گرانی میوه ارتباطی به صادرات ندارد،گفت: البته برخی افراد عامل اصلی گرانی ها را صادرات مطرح می کنند، درحالیکه آمارها نشان می دهد که میزان صادرات رقمی نبوده است که بتواند بر کمبود میوه و افزایش قیمت در بازار داخل تاثیر گذار باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: براساس آخرین آمار گمرک تا پایان مهرماه، ۴ میلیون و ۸۲ هزارتن محصولات کشاورزی و غذایی با ارزش ۳ میلیارد و ۷۳۴ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شده است، درحالیکه طی این مدت ۱۱ میلیون و ۵۰ هزارتن محصول به ارزش ۶ میلیارد و ۱۷ میلیون دلار وارد شده است که این امر بدان معناست که تراز غذایی و کشاورزی از نظر وزنی منفی ۶میلیون و ۹۶۷ هزارتن و ارزشی منفی ۲ میلیارد و ۲۸۲ میلیون دلار است.

وی درباره آخرین وضعیت صادرات سیب زمینی گفت: اگرچه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی،تولید سیب زمینی در سال جاری را ۴ میلیون تن پیش بینی کردند اما در ۷ ماهه امسال ۲۷۵ هزارتن سیب زمینی با ارزش ۹۷ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شده که نشان می دهد در افزایش قیمت تاثیر چندانی نداشته است.

نورانی، صادرات گوجه فرنگی در هفت ماهه امسال را ۴۲۵ هزارتن اعلام کرد و افزود: با توجه به آنکه  این میزان صادرات تنها ۱۰ درصد تولید گوجه فرنگی در سال جاری است، بنابراین نمی تواند تاثیر چندانی در افزایش قیمت داشته باشد چرا که گوجه فرنگی محصولی نیست که بتوان آن را در انبارها ذخیره سازی کرد.

به گفته این مقام مسئول با توجه به آنکه تا پایان سال چند ماهی زمان باقی است، از این رو اعلام آمار تولید و اظهار نظر درباره کاهش و افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل کاملا اشتباه است.

وی زیان کشاورزان در سال زراعی گذشته و بی رغبتی آنها بهکشت گوجه فرنگی و همچنین آفت بوته های گوجه فرنگی را دلیل اصلی افزایش قیمت محصول در سال جاری اعلام کرد و افزود: این درحالی است که بسیاری از افراد دیواری کوتاه تر از صادرات ندیده اند و همه مسائل و گرانی ها را به توسعه صادرات ارتباط می دهند.

نورانی درباره آخرین آمار صادرات دیگر محصولات کشاورزی در سال جاری بیان کرد: در هفت ماهه امسال ۵۶ هزارتن انگور با ارزش ۶۸ میلیون دلار ، ۱۷۱ هزارتن سیب با ارزش ۸۳ میلیون دلار و ۴۵۰ تن انار با ارزش ۴۱۵ هزار دلار به بازارهای هدف صادر شده که این میزان تنها ۵ الی ۶ درصد میزان تولید است و نمی تواند تاثیر چندانی بر افزایش قیمت ها داشته باشد.

اُفت چشمگیر تولید پسته دلیل اصلی افزایش قیمت پسته/ایران رتبه اول تا دهم جهانی در تولید میوه را داراست

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اُفت چشمگیر تولید پستهرا دلیل اصلی افزایش قیمت دانست و گفت: در سال های گذشته ۲۳۰ تا ۲۶۰ هزارتن پسته در کشور تولید می شد که این رقم در سال جاری به کمتر از ۶۰ هزارتن رسیده است و حال باید دید که مشکل کاهش تولید کجاست؟چرا که برخی از باغداران می گویند که حتی ۱۰ درصد میزان سال گذشته تولید نداشتند.

وی در ادامه افزود: با مدیریت و برنامه ریزی در بخش تولید قادر به تامین نیاز کشور و بازارهای صادراتی خواهیم بود و تصمیمات یک شبه در بخش صادرات منجر به از دست دادن بازارهای هدف و جایگزینی سایر رقبا خواهد شد.

به گفته نورانی اوضاع کنونی تحریم، تجارت مویرگی و افزایش ۴ تا ۵ برابری حمل و نقل در افزایش قیمت تمام شده صادرات تاثیر بسزایی دارد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به راهکارهای مبارزه با گرانی میوه اظهار کرد: با توجه به آنکه میادین عمده فروشی ۵ تا ۶ درب بیشتر ندارد، از این رو باید فاکتور خرید در سه برگ نوشته شود به طوریکه یک برگ دست خریدار،یک برگ دست درب های خروجی و برگ دیگر دست سازمان حمایت باشد تا بتوانند با نظارت محسوس اختلاف قیمت از عمده فروشی به خرده فروشی را به حداقل برسانند.

وی نظارت مستمر از سوی مسئولان ذی ربط را امری ضروری دانست و افزود: با  وجود واسطه ها و دلالان متعدد در عمده فروشی و خرده فروشی ها، قیمت میوه از شمال تا مرکز شهر اختلاف معناداری دارد، از این رو نظارت مستمر بر واحدها  و همچنین نرخ گذاری هفتگی محصول در میادین از سوی کارشناسان یک ضرورت به شمار می رود.

نورانی با اشاره به اینکه ایران در تولید محصولات کشاورزی رتبه اول تا دهم جهانی را داراست،بیان کرد: ایران در تولید برخی محصولات نظیر زعفران، پسته و انار رتبه اول و دوم جهانی را به خود اختصاص داده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه فائو مصرف سرانه میوه به ازای هر نفر را ۶۲ کیلوگرم اعلام کرده است، گفت: این درحالی است که سرانه مصرف میوه در اروپا ۱۱۷ کیلو،آمریکای شمالی ۱۱۲ و ایران دو برابر کشورهای توسعه یافته و سه برابر کشورهای درحال توسعه یعنی ۱۵۸ کیلوگرم است.

وی در پایان با اشاره به اینکه قیمت ارز ارتباطی به گرانی میوهندارد، تصریح کرد: قیمت میوه در بازارهای جهانی و داخلی تابع عرضه و تقاضاست به طوریکه قیمت گذاری بر همین پایه صورت می گیرد و به دلیل فساد پذیری کاری به قیمت تمام

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.