پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 27 June , 2019
امروز : پنج شنبه, ۶ تیر , ۱۳۹۸ - 24 شوال 1440
شناسه خبر : 40363
  پرینتخانه » آخرین اخبار, فرهنگ تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۷ | ارسال توسط :
در دفاع از توییت مرتضی نظری

مدیران تحولگرا تحت فشار انتصابات قومی و قبیله ای هستند/ آموزش و پرورش، سازمانِ رای کسی نیست!

نظری نوشته است: " دخالت برخی نمایندگان مجلس در امور داخلی آموزش و پرورش استانها و شهرستانها، به حد غیرقابل تحمل رسیده. مدیران تحولگرا تحت فشار انتصابات قومی و قبیله ای هستند. آموزش و پرورش، سازمانِ رای کسی نیست!
مدیران تحولگرا تحت فشار انتصابات قومی و قبیله ای هستند/ آموزش و پرورش، سازمانِ رای کسی نیست!

راه سوم: مرتضی نظری مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش، چند شب پیش و بعد از دیدار تشکل های صنفی سیاسی آموزش و پرورش با محمد بطحایی، مطلبی را در کانال شخصی خویش منتشر کرده که تقریبا ،صحبت اعضای تشکل های حاضر در جلسه بوده است و محمد بطحایی نیز در همان جلسه، آن را تایید کرده است. نظری نوشته است: ” دخالت برخی نمایندگان مجلس در امور داخلی آموزش و پرورش استانها و شهرستانها، به حد غیرقابل تحمل رسیده. مدیران تحولگرا تحت فشار انتصابات قومی و قبیله ای هستند. آموزش و پرورش، سازمانِ رای کسی نیست! “

▪️نوشته نظری را از جهات مختلفی می توان بررسی کرد. ما در این نوشتار به انگیزه های وی در نگارش متنی کار نداریم و تنها به نقد متن وی و صحت و سقم احتمالی متن می پردازیم؛ چرا که جدا کردن انگیخته وانگیزه شرط اول قدم در تفکر انتقادی است و کسانی که به هر بهانه ای، این مغالطه ی هولناک را توجیه می کنند؛ درک چندانی از تفکر انتقادی ندارند. به جمله ابتدایی نظری می پردازیم. وی می نویسد: ” دخالت برخی نمایندگان مجلس در امور داخلی آموزش و پرورش استانها و شهرستانها، به حد غیرقابل تحمل رسیده است ” این گزاره کاذب است یا صادق؟ اول این که، این گزاره، به صورت موجبه جزئیه بیان شده است نه موجبه کلیه، یعنی جمله کلیت ندارد. بنابراین نمی تواند کسی مدعی شود این سخن، توهین به همه نمایندگان است که اگر چنین بگوید، درک درستی از منطق ندارد.

▪️در واقع اگر فقط یک نماینده و فقط یک نماینده از میان نمایندگان، خواستار عزل یا نصب فردی شود و برای این کار به وزیر فشار بیاورد، مصداق سخن مرتضی نظری است. نکته دوم این که آقای کوچکی نژاد نماینده محترم گیلان، به خاطر این توییت، خواستار عزل مرتضی نظری شده است. در واقع خواست کوچکی نژاد از محمد بطحایی، تحقق توییت مرتضی نظری است، چرا که کوچکی نژاد با خواسته خود از وزیر، نوشته نظری را تایید کرده است؛ چرا که نظری مدعی بود برخی نمایندگان در امور داخلی آموزش و پرورش دخالت می کنند و آقای کوچکی نژآد با خواست خود از وزیر در امور داخلی آموزش و پرورش دخالت کرده است.

▪️نکته دیگر این که نوشته نظری، تقریبا عین گفته های محمد بطحایی است که آن را در دیدار اخیر خود با تشکل ها بیان کرده است. بطحایی در این دیدار گفته است: ” دخالت نمایندگان در این امور در همه دولت‌ها وجود داشته است و ما تلاش می‌کنیم با ایجاد تعادل و توازن با نمایندگان، از معیارهایمان در انتخاب و انتصاب مدیران عدول نکنیم.”( تسنیم). بطحایی به صراحت می گوید نه برخی نمایندگان، که نمایندگان در امور آموزش و پرورش دخالت می کند. در واقع جمله بطحایی به صورت جزئیه بیان نشده است در حالی که نوشته نظری به صورت موجبه جزئیه بود. چرا آقای کوچکی نژآد محمد بطحایی را به خاطر گفته هایش بازخواست نکرد و بازخواست نمی کند؟ آِیا توییت نظری، دستاویزی است که کوچکی نژاد آن را برای برکناری وی، بهانه کرده است؟

▪️بنابر این، گزاره اول نظری، گزاره ای صادق است و تنها یک دلیل برای اثبات آن می تواند کافی باشد و آن دلیل همان خواسته کوچکی نژاد از محمد بطحایی است مبنی بر برکناری مرتضی نظری. دلایل دیگری هم می توان برای مدعای نظری بر شمارد که ما فعلا از آن صرف نظر می کنیم اما این گزاره فی الجمله قابل تصدیق است و گزاره ای خلاف واقع نیست.

▪️نظری در گزاره پایانی خود نوشته است: ” آموزش و پرورش، سازمانِ رای کسی نیست! ” این سخن درست است یا نیست؟ برای صحت این قول هم می توان حجت شرعی اقامه کرد و هم حجت عقلی. اگر جمله ” سازمان رای کسی نیست ” را کنایه از سیاسی کاری در آموزش و پرورش بدانیم، این سخن، سخن نظری نیست و سخن مقام معظم رهبری است و آن را بارها بیان کرده اند. سیاسی کاری برای آموزش و پرورش سم است و هرگروه و دسته ای که بخواهد آن را در آموزش و پرورش ادامه دهد، باید با آن مقابله کرد. حجت عقلی سخن نظری هم داده های علوم تربیتی است.

▪️گزاره ی دیگر نظری این است: ” مدیران تحولگرا تحت فشار انتصابات قومی و قبیله ای هستند. ” این گزاره مبهم است یعنی نیاز به توضیح دارد. مراد از مدیران تحول گرا چیست؟ این مدیران چه کسانی هستند که از سوی برخی نمایندگان تحت فشارند. در واقع این گزاره نیاز به تبیین و توضیح دارد و تا مراد نویسنده از آن معلوم نباشد، داوری در باره صحت و سقم آن سخت است. فی الجمله این که ناقد این سخن نظری، یا باید مراد سخنان آن را از خود نظری بپرسد یا با توجه به نوشته های گذشته ی نظری، به تببین این گفته بپردازد. اما آقای کوچکی نژآد هیچ کدام از این کارها را انجام نمی دهد.

▪️فی الجمله این که دو گزاره ی از گزاره های نظری صادق است و یک گزاره مبهم است. بنابر این اشکال این توییت چیست؟ بی گمان یک نظر خواهی ساده از معلمان می تواند نظر آنان را درباره صحت این گزاره ها نشان دهد.

▪️یک نکته مهم این که، نظری این نوشته را بعد از سخنان محمد بطحایی و منبعث از تاثیر سخنان نمایندگان تشکل های صنفی سیاسی نگاشته است. در واقع توییت نظری را می توان برآیند سخنان نمایندگان تشکل های صنفی سیاسی و نیز سخنان محمد بطحایی دانست. محمد بطحایی از توییت نظری در برابر برخی نمایندگان ابراز برائت کرد در حالی که چنان که نشان دادیم، بطحایی در جلسه تشکل ها سخنانی را بر زبان آورده بود، که جای واکنش بیشتری را نسبت به توییت نظری داشت. تکلیف بطحایی روشن است؛ او می خواهد وزیر بماند بنابراین بعید نیست به بهانه این توییت، برای ماندن و راضی کردن نمایندگان، نظری را قربانی کند. اما تکلیف تشکل هایی چون مجمع فرهنگیان اسلامی، سازمان معلمان، کانون صنفی معلمان و انجمن اسلامی و کانون مدرسان دانشگاه فرهنگیان چه می شود؟ آن ها که با این سخنان در جلسه همدلی داشتند؛ چرا امروز صم بکم به کنجی نشسته و زبان درکام گرفته اند؟ ابراز حمایت از یک توییت به حق، چه هزینه ی دارد؟

▪️#سخن پایانی: حرف_حساب، نقدهای جدی بر عملکرد مرتضی نظری در جایگاه روابط عمومی داشته و دارد .برخی از آن ها را نیز منتشر کرده است. دفاع ما در این مطلب دفاع از توییت مرتضی نظری است و نه چیز بیشتر. و العاقبه للمتقین

رضا نهضت

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.