پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 18 April , 2019
امروز : پنج شنبه, ۲۹ فروردین , ۱۳۹۸ - 13 شعبان 1440
شناسه خبر : 40511
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۶ | ارسال توسط :

چرا روزنامه قانون بر طبل درگیری و تفرقه می کوبد؟!! تحلیلی بر یادداشت های تفرقه برانگیز روزنامه قانون

در شرایطی که دولت و نیز حزب اعتدال و توسعه به دنبال طرح اختلافات و نزاع های سیاسی بین خود و دیگر جریان های سیاسی نبوده و نیستند و تمام عزم خود را صرف تدبیر و اداره امور و مشکلات کشور و اهتمام برای ارائه راهکارها و راهبردهایی برای حل معضلات داخلی و خارجی کشور نموده اند، عده ای در پی ایجاد مجال و بهانه جدیدی برای مطرح کردن دعواهای قدیمی و ایجاد زمینه هایی برای بازگشت به صحنه قدرت و یا سهم خواهی از آن هستند و این هدف در ادبیات گفتاری و نوشتاری این جماعت قابل ردیابی و تأمل است!
چرا روزنامه قانون بر طبل درگیری و تفرقه می کوبد؟!! تحلیلی بر یادداشت های تفرقه برانگیز روزنامه قانون
راه سوم: خط اعتدال نوشت: روزنامه قانون در شماره روز شنبه اول دیماه خود یادداشتی با عنوان «خدعـه ناپاک» (شیطنت حزب اعتدال و توسعه برای ایجاد افتراق در میان بدنه حامی اصلاحات در آینده به ضرر آن‌ها تمام خواهد شد) را منتشر کرد که بر اساسی خطی که این روزنامه در برخی یادداشت ها و تحلیل های خود دنبال می کند قابل توجه و تأمل است!

در این یادداشت هر چند ادعا می شود که «درگیری‌‌های سیاسی در این روزهای جنگ اقتصادی به کام مردم خوش نمی‌آید»؛ ولی این روزنامه مدتی است که خود در پی ایجاد یک جنگ زرگری بین دو طیف سیاسی اصلاح طلبان و اعتدالگرایان و برخی دیگر از جریان های سیاسی است! چندی پیش این روزنامه با انتشار یادداشتی با عنوان حـزب افتراق و توطئه (اعضای اعتدال و توسعه در دولت تلاش دارند خط قرمزی ساختگی میان اصلاح‌طلبان و روحانی بکشند) نیز در صدد طرح این دعوا و خصومت بین این دو جریان سیاسی کشور بود! اما باید دید که روزنامه ی قانون به دنبال چیست؟!

در شرایطی که دولت و نیز حزب اعتدال و توسعه به دنبال طرح اختلافات و نزاع های سیاسی بین خود و دیگر جریان های سیاسی نبوده و نیستند و تمام عزم خود را صرف تدبیر و اداره امور و مشکلات کشور و اهتمام برای ارائه راهکارها و راهبردهایی برای حل معضلات داخلی و خارجی کشور نموده اند، عده ای در پی ایجاد مجال و بهانه جدیدی برای مطرح کردن دعواهای قدیمی و ایجاد زمینه هایی برای بازگشت به صحنه قدرت و یا سهم خواهی از آن هستند و این هدف در ادبیات گفتاری و نوشتاری این جماعت قابل ردیابی و تأمل است! بر این اساس روزنامه قانون برای ایجاد این فضا پیشاپیش از ایجاد یک درگیری موهوم خبر می دهد که می تواند محملی برای ورود عوامل پشت پرده چنین یادداشت هایی در این روزنامه، برای دستیابی به اهدافی خاص باشد؛ و این در حالی است که این روزنامه خود را وابسته به گروه و جریان سیاسی خاصی نمی داند!!

این روزنامه با ماهی گرفتن از آب گل آلود؛ ولی کم عمق برخی از مناظرات و مباحثات سیاسی بین افرادی خاص و یا مثلاً با اشاره به سخنان «سعید‌حجاریان» به عنوان یک شخصیت اصلاح‌طلب که سخنانی درباره وضعیت کشور و شیوه کشورداری روحانی گفته و یا با بهره برداری از بخشی از سخنان محمودواعظی که گفته بود: «دولت با قسمتی از جریان اصلاحات رابطه مناسبی ندارد» که بنا بر ادعای روزنامه قانون سبب اعتراض تند اصلاح طلبان شده است، تلاش می کند چنین اظهار نظرها و مواضع مرسوم و عادی شخصیت های سیاسی و اجرایی را تبدیل به دعوا و نزاعی عام کرد و ژست دلسوزانه و مشفقانه ای به خود بگیرد! اما زمانی دم خروس از زیر عبای چنین یادداشت هایی بیرون می زند که چنین رخدادهای موردی و عادی را در صفحه اول روزنامه قانون با عناوینی چون «حـزب افتراق و توطئه» و «خدعه ناپاک» برجسته و عمده می کند!!

بدیهی است که پس از سخنان مهم یا اظهار نظرهای شخصیت های سیاسی یا حکومتی، افرادی در نشریات یا صفحات مجازی خود به اظهار نظر یا نقد و تحلیل آن می پردازند. روزنامه قانون با استناد به واکنش آقایان ابطحی، مرعشی، محمود میرلوحی، محمدصادق جوادی‌حصار و دیگران به سخنان واعظی و یا با اشاره به تقسیم بندی اصلاح طلبان به تندرو و میانه رو توسط توسط واعظی، تلاش می کنند با نبش قبر مسایل انتخاباتی سال ۹۲ و ۹۶ و برخی اختلاف نظرها در مقوله ائتلاف و حمایت های انتخاباتی، بر آتش افتراق و مخاصمه بین این دو جریان بیفزایند. هر چند محمود میرلوحی عضو حزب اتحاد ملت یادآور می شود: «آقای واعظی به عنوان یکی از نزدیکان رییس جمهور و کسی که ریاست دفتر او را برعهده دارد، باید نهایت تلاش خود را به کار ببندد تا روابط میان دولت و حامیان انتخاباتی او حفظ شود.»؛ اما روزنامه قانون سعی می کند دایره این اختلاف نظر را به جایی فراتر از آقای واعظی و افرادی خاص گسترش داده و به نتیجه گیری و بهره برداری دلخواه خود دست یابد!! چرا؟!!

هر چند بنا به گفته جناب واعظی، در سال‌های ۹۲ و ۹۶ هیچ ائتلافی به معنای مشخص بودن سهم طرفین پیروز در انتخابات وجود نداشته است و جریان اصلاحات در قالب قراردادی اجتماعی و سیاسی به این جمع‌بندی رسیده است، اما دولتمردان اعتدالگرا و حزب اعتدال و توسعه هیچگاه نگفته اند که هیچ جریان سیاسی – از جمله اصلاح طلبان- در پیروزی آنها در انتخابات نقشی نداشته اند! آنچه که آقای جوادی حصار عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به آن تأکید و یادآوری
می کند این است که «آقای روحانی باید نسبت به وعده‌هایی که به حامیان خود داده متعهد باشد.» و از سوی دیگر همه افراد نامبرده بر این نکته اذعان می کنند که ائتلاف نانوشته ای بین اصلاح طلبان و اعتدالیون وجود داشته و اکنون باید همه ی حامیان جریان پیروز انتخابات، به حمایت خود از دولت پایبند باشند. اگر سمت و سوی برخی انتقادات و پاسخ ها به سوی آقای واعظی است، چرا روزنامه قانون از عنوان برجسته ی «افتراق و توطئه» یا «خدعه ناپاک» از آن یاد می کند؟!!

روزنامه قانون پس از واعظی به سراغ «اکبر ترکان» عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه می رود و این سخن ترکان را که «احزاب کشورمان احزابی نیستند که به مرحله‌ای رسیده باشند که ارزیابی روشن از آرای طرفداران‌شان داشته باشند، بنابراین احزابی که به اصطلاح رقیب هستند تصمیم بگیرند که برای رقابت، ائتلاف‌ها را انجام بدهند، این مساله در سیستم انتخاباتی کشورمان هیچ وقت نبوده و اکنون هم نیست.» را به «ماستمالی یک توطئه» تعبیر می کند!!بیان یک نظر یا رویکرد و تفکر چگونه و چرا باید به عبارت نامناسب «ماستمالی» تعبیر شود و اصولاً این ماستمالی برای کدام «توطئه» صورت پذیرفته است؟ روزنامه قانون از کدام توطئه سخن می گوید؟!!

نویسنده یادداشت روزنامه قانون معتقد است «محمودواعظی و تیم اعتدال و توسعه از همان زمان انتخابات سال ۹۴ مجلس که اصلاح‌طلبان را دور زدند و به سمت نیروهایی رفتند که ریشه سیاسی مشخصی نداشتند و بیشتر به اصولگرایان نزدیک بودند، نشان دادند که چه رویکردی را به دنبال دارند.»(!!)

اکنون این سوال مطرح می شود که بر فرض درست بودن این تحلیل غیرمستند و مبهم، آیا تاکتیک ها و روشهای سیاسی یک جریان یا حزب سیاسی دلالتی بر شکل گیری یک «افتراق و توطئه» است؟!

این یادداشت همچنین مدعی است که «اگر انتخابات حساس و خطرساز سال ۹۶ نبود، اصلاح‌طلبان گزینه خود که اسحاق‌جهانگیری بود را حمایت و راه خود را از این طیف جدا می‌کردند. ولی از آنجایی که رقیب فردی مانند رییسی بود و احتمال ریزش رای و رفتن انتخابات به دور بعد وجود داشت، این هزینه را به جان خریدند و وضعیت این‌گونه شد که امروز یک مهره از تیم اعتدال و توسعه(واعظی) این‌گونه خودبزرگ‌بینی دارد و سخنانی را به زبان می‌آورد که سبب تامل است.»(!!!)

یادداشت روزنامه قانون سرانجام مشخص نمی کند که در پی نقد و تحلیل سخنان واعظی و واکنش انتقادی به سخنان اوست؛ یا در پی ایجاد نزاع و درگیری بین اصلاح طلبان و اعتدالگرایان و خبر دادن از شکل گیری یک توطئه و خدعه ای کلان و حزبی؟!!

نکته جالب تر و البته مضحک یادداشت روزنامه قانون این است که می نویسد: «نکته تامل برانگیز دیگری که در این بین وجود دارد سکوت تامل‌برانگیز حسن‌روحانی و عقلای دولت در برابر این توطئه است!» یعنی به زعم نویسنده این یادداشت، دکتر روحانی هم در شرایط کنونی کشور، باید وارد این جنگ زرگری و موهوم شود و جالب تر اینکه با موضعگیری خود در باره ی توطئه ای که کمّ و کیف آن معلوم نیست، سخن بگوید تا این جنگ برساخته ی روزنامه ی قانون رسماً آغاز شود!!!!

اگر بنا بر ادعای نویسنده یا نویسندگان در آغاز یادداشت که «درگیری سیاسی» را برای این روزهای کشور خوشایند نمی دانند، چرا از مسایلی جزیی و نقطه نظرات شخصی برخی چهره های سیاسی، عناوین برجسته ای چون « افتراق و توطئه» و «خدعه ناپاک» را با تیتری درشت در صفحه اول روزنامه خود علم می کنند؟! به راستی روزنامه ای که ادعای عدم وابستگی به همه جریان ها و احزاب سیاسی را دارد، چرا اینچنین بر طبل جنگ و درگیری و تفرقه می کوبد؟!!

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.