پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 15 September , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۴ شهریور , ۱۳۹۸ - 16 محرم 1441
شناسه خبر : 40570
  پرینتخانه » آخرین اخبار, جامعه تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸ | ارسال توسط :

۱۲٫۵ میلیون ایرانی دارای اختلال روانی هستند

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تصریح کرد: اختلال افسردگی و اضطراب در میان زنان ایران نسبت به همانند آمارهای جهانی بیشتر است.
۱۲٫۵ میلیون ایرانی دارای اختلال روانی هستند
راه سوم: معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر پایه آخرین پژوهش‌ها، میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در کشور ۲۳٫۶ درصد است که حدود ۱۲٫۵ میلیون نفر از جمعیت گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال ایران از یکی اختلالات روانپزشکی رنج می‌برند.

علی اسدی روز سه‌شنبه در حاشیه آغاز به کار کارگاه ملی سه‌روزه طرح تحول سلامت روان افزود: باید این افراد شناسایی شوند و با مداخله کارشناسان حوزه سلامت روان در مراکز خدمات سلامت تحت درمان قرار گیرند. 
وی شایع‌ترین اختلالات روانپزشکی در کشور را افسردگی با شیوع ۱۲٫۷ درصد و اضطراب ۱۵٫۶درصد ذکر کرد و گفت: برای جلوگیری از تشدید این اختلالات هم برای افراد در معرض آسیب و دیگر شهروندان برنامه‌های آموزشی برای والدین ، کودکان و نوجوانان با موضوع مهارت‌های زندگی و فرزند پروری برنامه‌ریزی‌شده است. 
معاون سلامت روانی وزارت بهداشت بابیان اینکه ازنظر علمی، در شیوع اختلالات یا بیماری‌های روانپزشکی عوامل بیولوژیکی، محیطی و فردی نقش دارد، تأکید کرد: بسیاری از افراد به دلیل نداشتن یکسری مهارت‌های زندگی و توانمندی‌ها دچار بیماری می‌شوند. 
وی ادامه داد: همچنین برخی افراد هم به خاطر شرایط زندگی، مسائل خانوادگی ، شغلی ، اقتصادی و اجتماعی از آن رنج می‌برند که بر جسم و روان آن‌ها تأثیر می‌گذارد و دچار اختلالات روانپزشکی می‌شوند. 

ابتلای زنان به افسردگی و اضطراب بیشتر است 

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تصریح کرد: اختلال افسردگی و اضطراب در میان زنان ایران نسبت به همانند آمارهای جهانی بیشتر است. 
وی یادآور شد: اختلالات افسردگی در مناطق غربی کشور زیاد است که دلایل مختلفی دارد و دراین‌ارتباط توضیح بیشتری ارائه نکرد. 

مصرف الکل به‌صورت پنهانی و زیرزمینی 

وی افزود: مصرف الکل به دلیل اینکه ازنظر شرعی در کشور حرام است، عرضه و مصرف آن به‌صورت پنهانی و زیرزمینی است . 
اسدی با اشاره به عوارض الکل و آسیب‌های آن خاطرنشان کرد: متأسفانه در چند ماه گذشته در کشور افرادی به دلیل مصرف الکل نابینا یا فوت کردند. 
وی اضافه کرد: کارشناسان حوزه سلامت و روان وزارت بهداشت در مراکز جامع سلامت کشور، سازوکارهایی را فراهم کردند، افرادی که داوطلبانه به این مراکز مراجعه کنند مورد غربالگری قرار می‌گیرند و به آن‌ها خدمات ارائه می‌شود. 
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اضافه کرد: عرضه و توزیع مصرف الکل به‌صورت پنهانی علاوه بر اینکه ابعاد گسترده‌ای دارد در پس پرده تجارت آن نفوذ برخی شبکه‌ها و افراد سودجو نیز وجود دارد، بنابراین افراد باید در جریان عوارض خطرناک این ماده حرام قرار گیرند. 
اسدی همچنین در آیین افتتاحیه کارگاه یادشده گفت: شناسایی ، تشخیص و مراقبت از بیماری‌های روان‌پزشکی در حوزه سلامت ازجمله اولویت‌های این دفتر است و برنامه‌های حوزه سلامت و روان در قالب ۱۰ و ۱۲ سرفصل تعریف‌شده است. 
وی شناسایی و تشخیص بیماران روانی، ارائه خدمات به آن‌ها در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از خودکشی را ازجمله مهم‌ترین اولویت‌های دفتر سلامت روانی ذکر کرد. 
اسدی ادامه داد: مصرف مواد مخدر، مواد دخانی و الکل عوارض بسیاری به همراه دارد که علاوه بر آسیب‌های جدی بر جسم و روان به اقتصاد و اجتماع زیان زیادی وارد کنند که با ارائه خدمات از سوی مراکز جامع سلامت به این افراد می‌توان از بسیاری آسیب‌ها جلوگیری کرد. 
در کارگاه ملی طرح تحول سلامت روان ، مدیران گروه سلامت روانی ، اجتماعی و اعتیاد ، کارشناسان مسئول سلامت روان، رئیسان اداره پیشگیری از اعتیاد و اداره سلامت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حضور دارند. 
در این کارگاه سه‌روزه در مورد چالش‌های اجرای برنامه‌ سلامت اجتماعی، مهارت‌های زندگی ، فرزند پروری ، پیشگیری و درمان مصرف مواد دخانی و الکل بحث و بررسی می‌شود. 

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.