پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 20 September , 2019
امروز : جمعه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۸ - 21 محرم 1441
شناسه خبر : 40611
  پرینتخانه » آخرین اخبار, فرهنگ تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳ | ارسال توسط :
آیت‌الله فاضل لنکرانی:

برخورد منفی با موضوع فضای مجازی مطلوب نیست

باید باورمان شود مسدودسازی راه صحیحی نیست هرچند حساسیت و مراقبت هم باید باشد، بزرگان حوزه دائماً نسبت به خطرات و آسیب‌های فضاهای مجازی تأکید می‌کنند و شما مسئولان فنّی باید هر چه می‌توانید فضای مجازی را آسیب‌شناسی کنید.
برخورد منفی با موضوع فضای مجازی مطلوب نیست
راه سوم: عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: باید باورمان شود مسدودسازی راه صحیحی نیست هرچند حساسیت و مراقبت هم باید باشد، بزرگان حوزه دائماً نسبت به خطرات و آسیب‌های فضاهای مجازی تأکید می‌کنند و شما مسئولان فنّی باید هر چه می‌توانید فضای مجازی را آسیب‌شناسی کنید. نمی‌گویم کلاً فیلترینگ کنید؛ ولی دنبال راهکار باشید تا مثلاً در اینستاگرام به‌طور کلی مانع پخش فیلم‌های مستهجن شوید ولو اینکه آنها ممکن است راه قوی‌تری را طی کنند، ولی ما باید همراه آنها جلو برویم.
 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: باید باورمان شود مسدودسازی راه صحیحی نیست هرچند حساسیت و مراقبت هم باید باشد، بزرگان حوزه دائماً نسبت به خطرات و آسیب‌های فضاهای مجازی تأکید می‌کنند و شما مسئولان فنّی باید هر چه می‌توانید فضای مجازی را آسیب‌شناسی کنید. نمی‌گویم کلاً فیلترینگ کنید؛ ولی دنبال راهکار باشید تا مثلاً در اینستاگرام به‌طور کلی مانع پخش فیلم‌های مستهجن شوید ولو اینکه آنها ممکن است راه قوی‌تری را طی کنند، ولی ما باید همراه آنها جلو برویم.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم شب گذشته، ۴ دی‌ماه در دیدار با معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در قم برگزار شد، گفت: امروز با توجه به پیشرفت‌های افسارگسیخته تکنولوژی و فناوری‌های نوین،برخورد منفی با موضوع فضای مجازی و بستن اینترنت یا فیلتر تلگرام اقدام مطلوبی نیست. دنیا در این جهت تکامل پیدا می‌کند و به حدی خواهد رسید و شاید هم رسیده باشد که اصلاً قدرت فیلتر کردن نداشته باشیم! آن وقت باید چکار کنیم؟ یا در مورد ماهواره به حدّی برسد که نیاز به دیش نباشد، آن وقت باید چه فکری کنیم؟‌ مسدود کردن، راه درستی نیست در عین اینکه مراقبت و حساسیت هم باید باشد، مثل این است که والدین فرزند خود را در خانه محبوس کرده و درب خانه را ببندد و بگوید از خانه نباید بیرون بروی! در این صورت همه معادلات فکری و روحی فرزند به هم می‌خورد و آن روزی هم که شما درب خانه را باز کرده و بخواهید بیرون برود به درد اجتماع نمی‌خورد.

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی اظهار کرد: مهم‌ترین مسئله‌ای که در این جهت ما را موفق می‌کند این است که سطح اطلاعات جوانان را خیلی بالا ببریم، خطر فساد را برای جوان‌ها بگوئیم، صدا و سیما، جراید و مطبوعات، علما، مبلغان، اساتید حوزه و دانشگاه، این خطرات را گوشزد کنند. اسلام هنرش این است که برای جوانان قوه‌ کنترل‌کننده گذاشته، ما با زور دستور و بخشنامه نمی‌توانیم جلوی ورود این جوان را بگیریم ولو اینکه اینها هم تا یک حدّی باید باشد، این حدود و تعزیزات که در اسلام وجود دارد به‌عنوان یک عامل بازدارنده است اما عامل اصلی نیست.

وی بیان کرد: عامل اصلی تقویت آن نیروی درونی است که انسان در خلوتش بداند خدا بر او ناظر است و چشم و گوشش را بر حرام ببندد، و از خودش صیانت کند. عقیده من این است که خود وزارت ارتباطات باید از مراکز علمی بخواهد، ما چکار کنیم جوان امروز راه صیانت از خودش را یاد بگیرد؛ البته کار آسانی نیست یقین هم داریم اگر به صد جوان هم راه را بگوئیم اینطور نیست که در هر صد نفر به نتیجه برسد ولی نصفش هم به نتیجه برسد برای ما کافی است؛ لذا یافتن راهکار برای جلوگیری از آسیب‌ها مسئله خیلی مهمی است.

خانواده‌ها نسبت به فضای مجازی مضطرب هستند

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: از اینکه بیان کردید، زیرساخت‌هایی برای استفاده بهینه کودکان از فضای مجازی آماده کرده‌اید، خیلی خوشحال شدم، امروز خانواده‌ای نیست که نسبت به این قضیه مضطرب نباشد. ‌وقتی دیده می‌شود این گوشی‌ها دست بچه‌های ۱۰ ساله است خیلی ناراحت می‌شود. یک بار که بزرگترش بپرسد چه چیزی را می‌بینی؟ دفعه بعد می‌رود در خلوت آن را می‌بیند. انسان هم که ۲۴ ساعت نمی‌تواند بالای سرش باشد، به هرحال از این کار شما تقدیر می‌کنم و این گونه امور را بیشتر کنید. ما الحمدلله جوان‌های خوش فکر و با استعداد فراوان داریم که بتوانند راهکار بیابند و برنامه‌نویسی کرده و محتوای مناسب برای ما درست کنند تا کودکان و دختران و پسران ما را حفظ کنند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی اطلاع‌رسانی از فعالیت‌ها و خدمات را مورد تأکید و سفارش قرار داد و افزود: به نظر من بسیاری از مسائل از این سوءنگاه به وجود می‌آید و ما باید این سوء‌نظر را اصلاح کنیم و با هم‌فکری، هم‌کاری و تدبیر مسائل را جلو ببریم.

بسیاری از حوزویان و دانشگاهیان هنوز استفاده بهینه از امکانات فراهم شده در فضای مجازی ندارند

وی با بیان اینکه تعامل و همکاری میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با مراکز و مجموعه‌های علمی و دینی مستمر باشد، اظهار کرد: درست است این مجموعه باید کارهای زیرساختی و فنی و در بخش دوم خدمات را انجام بدهد، امّا با این وجود لازم است بین این وزارتخانه و صاحب‌نظران مراکز علمی و فرهنگی ارتباط بیشتری باشد، چه بسا خود این ارتباط یک فکر جدیدی را برای شما در تشکیل زیرساخت ایجاد کند یا صاحب نظران علمی و دینی را وادار کند در تولید محتوا بیشتر به میدان بیایند، همین که گفتید،‌ در بعضی از بخش‌ها وقتی ترافیک ایجاد شود هزینه‌اش رایگان می‌شود چیزی است که فرض کنید مثل بنده اصلاً از این مطلب اطلاع نداشتم، اینکه امکانات برای اهل فکر توسعه یابد بدانند و این زیرساخت‌ها چه ظرفیت‌هایی دارد و شما چکار می‌توانید کنید آنها را به تولید محتوا تشویق خواهد کرد و من فکر می‌کنم شاید بسیاری از حوزویان یا حتی بسیاری از دانشگاهیان هنوز آن استفاده بهینه را از این امکانات فراهم شده ندارند.

ارتباط با مراکز فرهنگی بیشتر شود

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی بیان کرد: در درجه اول، ارتباط با مراکز فرهنگی بیشتر باشد. نمی‌گویم همایش‌های تشکیلاتی و صوری برگزار کنید، نحوه ارتباط اشکال مختلفی دارد، تبیین همین کارها برای اساتید حوزه و دانشگاه و یا از طریق نوشتار به نظرم کار بسیار مهمی است،مطمئن باشید این ارتباط برای شما بسیار مفید واقع خواهد شد چون وقتی محتوا بالا برود، ‌وقتی محتواهای ناسالم تصحیح شود، شما با آرامش بیشتری کارتان را دنبال می‌کنید. وقتی محتوا بالا برود شما باید زیرساخت‌ها را بیشتر کنید و توسعه بدهید و آن طرف هم متوجه شود که باید از این فضا بیشتر و بهتر استفاده کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ابراز کرد: در مورد پیام‌رسان‌های داخلی هم خیلی خوشحال شدم از این‌که آنها را تقویت و تأیید می‌کنید و این کار بسیار لازمی است، ولی این فکر که استفاده از پیام‌رسان‌های دیگر را به طور کلی قطع کنیم به نظر صحیح نیست. اگر بررسی شود شاید ضررش بیشتر از نفع آن باشد بهرحال ما امروز از طریق این پیام‌رسان‌های بین‌المللی با دنیا ارتباط داریم و در کمترین زمان می‌توانیم از سیاست، علم و اقتصاد دنیا، از همه چیز دنیا مطلع شویم. بله اگر پیام‌رسان‌های داخلی ما ان‌شاءالله به آن مرحله برسند که تمام نیازهای یک انسان را در جامعه برآورده کنند به‌طور طبیعی کسی سراغ پیام رسان خارجی نخواهد رفت.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: مثلاً درس‌های من سال‌هاست که در تلگرام قرار می‌گیرد، آماری که اخیراً از مسئول این‌کار گرفتم بیش از هفت میلیون مراجعه‌کننده داشته، من یک طلبه کوچک در گوشه‌ای از این حوزه هستم، آیا این ارزش نیست که ما از این طریق توانستیم با هفت میلیون نفر ارتباط برقرار کنیم؟ البته ممکن است یک نفر هم صد بار یک درس را گوش داده باشد ولی بهرحال هفت میلیون ارتباط است و این در شرایطی است که درس‌های ما اجتهادی است و به درد عموم نمی‌خورد، درس‌های فقه و اصول و تفسیر است که تماماً بحث‌های سنگینی است و مردم نمی‌توانند از آن استفاده کنند ولی این تعداد که با ما از کشورهای مختلف تماس می‌گیرند و این درس‌ها را گوش می‌دهند واقعاً یک فرصت بسیار عظیمی است برای اسلام و شیعه و انقلاب و ما باید از این فرصت نهایت استفاده را کرده و صدای اسلام را به دنیا برسانیم.

بر اساس این گزارش به نقل از روابط عمومی مرکز فقهی ائمه اطهار، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه با بیان اینکه فضای مجازی فرصتی مناسب برای تبلیغ اسلام است، تأکید کرد: امیدوارم ان‌شاءالله بتوانید دائماً راهکارهای جدید و زیرساخت‌های معتبرتر و محکم‌تر و خدمات بهتری ارائه کنید و از آن طرف هم مراکز علمی خصوصاً حوزه و دانشگاه در تولید محتوا فعال‌تر باشند. ما مسابقات کتاب‌خوانی را از همین طریق برگزار کرده‌ایم. در این مسابقات کتابی که ۵۰۰ جلد چاپ کرده‌ایم صد هزار نفر مطالعه‌کننده دارد، این چه توفیق بزرگی است؟ نمی‌شود این فرصت را از دست بدهیم.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.