پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 7 April , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹ - 14 شعبان 1441
شناسه خبر : 40738
  پرینتخانه » آخرین اخبار, سلامت تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲ | ارسال توسط :

پشت پرده استعفا قاضی زاده هاشمی چیست!؟/آیا وزیر محترم بهداشت از محدودیت‌هایی که در منابع وجود دارد بی خبر است؟ /لزوم شفاف سازی وزیر بهداشت!

منابع طرح تحول سلامت تقریباً ۱۴ درصد رشد کرده، در حالی که کل بودجه کشور ۵.۴ درصد رشد دارد. یعنی از بودجه ۳۶ هزار میلیاردی طرح تحول سلامت ۳.۵ میلیارد دلار از ارز ۴۲۰۰ تومانی، معادل ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، مختص کالاهای اساسی در سال آینده، به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص می یابد.
پشت پرده استعفا قاضی زاده هاشمی چیست!؟/آیا وزیر محترم بهداشت از محدودیت‌هایی که در منابع وجود دارد بی خبر است؟ /لزوم شفاف سازی وزیر بهداشت!

راه سوم: بنا بر اخبار منتشره وزیر بهداشت دولت دوازدهم در اعتراض به کاهش بودجه سلامت و عدم تأمین بودجه مورد نیاز برای خرید تجهیزات پزشکی استعفا داده است و گویا در جلسات هیأت دولت هم شرکت نمی کند.(که امبدواریم صحیح نباشد!) شنیده ها حاکی است، قاضی‌زاده هاشمی خواستار پذیرش استعفایش از سوی رییس جمهوری شده است؛ اما محمود واعظی به دنبال حل و فصل موضوع است.

فارغ از صحت و سقم این اخبار و دلیل استعفای وزیر بهداشت، لازم است برای اطلاع همگان بویژه کسانی که مترصد وقوع چنین رخدادی هستند تا آن را دستاویزی برای هجمه به دولت یا ایجاد فضای تنش آمیز در کشور کنند، مواردی در باره بودجه وزارت بهداشت مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد.

بر اساس اظهارات سخنگوی ستاد بودجه اعتبارات بخش سلامت و بهداشت در دولت دکتر روحانی نسبت به دولت قبل ۳.۲ برابر شده است. بر این اساس ۶۳.۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش سلامت در سال آینده در نظر گرفته شده و کل اعتبار بخش سلامت و بهداشت برای سال ۹۸ به ۷۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است. بعبارت دیگر ۵۸ درصد بودجه اختصاصی کل لایحه بودجه۹۸ مربوط به مجموعه وزارت بهداشت است. بر این اساس بودجه وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته حداقل ۱۰ درصد افزایش پیدا کر‌د‌ه است.این نکته ای است که توسط «علی نوبخت»، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

همچنین باید گفت منابع طرح تحول سلامت تقریباً ۱۴ درصد رشد کرده، در حالی که کل بودجه کشور ۵.۴ درصد رشد دارد. یعنی از بودجه ۳۶ هزار میلیاردی طرح تحول سلامت ۳.۵ میلیارد دلار از ارز ۴۲۰۰ تومانی، معادل ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، مختص کالاهای اساسی در سال آینده، به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص می یابد.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که وزارت بهداشت به تنهایی ۳۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد اختصاصی دارد که ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز از هدفمندی یارانه‌ها می‌گیرد.

این واقعیت ها در وضعیت بودجه نشان می دهد که یکی از جهت‌گیری‌های اصلی در تداوم رویکرد و سیاست دولت های یازدهم و دوازدهم نسبت به بهداشت و سلامت است و دستاوردهای مثبتی در این زمینه وجود دارد.

سخنگوی ستاد بودجه سال ۹۸ سازمان برنامه و بودجه کشور در این زمینه گفت:‌ «کاهش سهم هزینه بستری، کاهش پولی که از جیب مردم هزینه شده که به حدود ۴۰ درصد رسیده است، ایجاد مراکز بهداشتی و آموزشی، افزایش ۳۳ پایگاه اورژانس، اضافه شدن ۲۵ هزار تخت بیمارستانی در اجرای طرح تحول سلامت، اجرای پزشک خانواده به صورت آزمایشی در دو استان فارس و مازندران، راه‌اندازی مرکز سلامت برای ۱۰ میلیون حاشیه‌نشین اطراف شهرها که فاقد بیمه بودند، ۳ هزار مرکز جدید بهداشت و ۶ هزار مرکز بهداشت در دست احداث از جمله این اقدامات است که تداوم و حفظ این دستاوردها در اولویت قرار دارد.»

 

وی افزود: «استمرار طرح تحول سلامت دقیقاً شفاف‌سازی شده و از محل اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها ۴۹۰۰ میلیارد تومان در تبصره ۱۴ و جدول شماره ۷ به عنوان درآمد اختصاصی وزارت بهداشت پیش‌بینی شده است.»

وی ادامه داد: بحث گسترش نظام ارجاع از طریق پزشک خانواده تداوم پیدا می‌کند به خصوص در شهرهای کوچک که زیر۲۰ هزار نفر هستند. پرونده الکترونیک سلامت در کنار بیمه پایه سلامت ایرانیان از خدمات مهم دیگر است که گسترش پوشش بیمه‌ای پایه سلامت ایرانیان برای افرادی که فاقد پوشش بیمه هستند در نظر گرفته شد.

«خانلو» خاطرنشان کرد: «در بخش هزینه و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سه فصل داریم: ۱) فصل بهداشت، ۲) درمان و ۳)تحقیق و توسعه. کل اعتبار این سه فصل ۶۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است از این میزان ۶۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سهم بخش هزینه‌ای بوده و ۹۸.۸ درصد اعتبارات را تشکیل می‌دهد. ۷۰۰ میلیارد تومان که ۱.۱ درصد باشد تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (عمرانی) می‌شود.»

سخنگوی ستاد بودجه البته یادآور شد: «درآمد اختصاصی نیز جزو هزینه‌های طرح سلامت است و مال وزارت بهداشت نیست بلکه این پول مربوط به خدماتی است که از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها به مردم ارائه می‌کنند و بابت آن پول دریافت خواهند کرد.»

البته ظاهراً مسئولان وزارت بهداشت توقع دارند که از بودجه عمومی منابع بیشتری در اختیارشان قرار گیرد، اما منابع عمومی تا جایی که مقدور باشد اعتبارات را در نظر گرفته است و حتی منابع طرح تحول هم تقریباً ۱۴ درصد رشد کرده در حالی که کل بودجه کشور ۵.۴ درصد رشد دارد. حال این سوال مطرح می شود که وزیر محترم چگونه از چنین مسایلی بی خبر است؟!! آیا وزیر محترم بهداشت از محدودیت‌هایی که در منابع وجود دارد بی خبر است؟ آیا اطلاع ندارند که علی رغم همه محدودیت ها، اعتبار و بودجه بهداشت و سلامت تا جایی که امکان داشته، کاهش نیافته و حتی در حد مقدورات حدود ۱۴ درصد رشد دارد!

در مورد اختصاص یک درصد درآمدهای مالیات ارزش افزوده به بخش سلامت نیز باید به این نکته توجه کرد که این درآمد در ردیف‌های متفرقه است که ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به صورت جداگانه محاسبه شده و ۲ هزار و ۳۴۵ میلیارد تومان سهم اعتبارات جاری و ۴ هزار و ۵۷ میلیارد تومان ارزش افزوده تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است.

اما علی نوبخت (نماینده تهران) در انتقاد به وزارت بهداشت می گوید: «پول اختصاصی دولت به بخش سلامت کافی بوده و حتی زیادی هم هست…. وزارت بهداشت به‌دلیل عدم مدیریت منابع و رعایت نکردن قانون، پول کم آورده است.» وی همچنین معتقد است: «دولت ۱۰ درصد از منابع عمومی خود را صرف بخش سلامت کرده که این رقم در بسیاری از کشور‌ها بسیار پایین‌تر از این حد است اما مسئولان مربوطه هنوز ناراضی و شاکی هستند.» وی افزود: «وزارت بهداشت خود را مسئول نمی‌داند و ایرادات را بر گردن سازمان برنامه و بودجه می‌اندازد.»

با این حال هر چند تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه درازی در پیش داریم و کشور ما از لحاظ شاخص‌های سهم دولت و بیمه‌ها از هزینه‌های سلامت در مقایسه با دیگر کشورها هنوز دچار وضعیت ایده آل نیست؛ و باید بیاد داشت که دولت در چه شرایط و محدودیت های مالی قرار دارد؛ اما نباید از این نکته غفلت کرد که در شرایط کنونی طرح مسایلی چون استیضاح یا استعفاء نه به صلاح نظام و دولت است و نه به سود مردم. در واقع پشت پرده استعفا چیست؟نباید به جای رفع مشکلات با گفتگو و مشورت و همدلی به عواملی متمسک شد که موجب ایجاد تنش و اختلاف در ساختار اجرایی کشور و نیز ایجاد نگرانی و بی اعتمادی مردم به دولت شود. طرح مسایلی نادرست چون کاهش بودجه بهداشت و سلامت این نگرانی جدی را برای بسیاری از مردم که در درگیر مسایل درمانی و تأمین داروهای مورد نیاز هستند ایجاد خواهد کرد و همه زحمات دولت در زمینه تحول سلامت و بهداشت عمومی در چند سال اخیر را که بزرگترین پروژه اجتماعی دولت و یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای  نظام در چند سال اخیر بوده را برباد خواهد داد!

اختلاف نظرات و دیدگاهها در مورد مسایل بودجه ای و اجرایی صرفاً باید در درون خانواده دولت حل و فصل شود و نباید تبدیل به محمل و بهانه ای برای مخالفان دولت یا دشمنان نظام گردد تا از آن در جهت پیشبرد اغراض فرصت طلبانه خود سوء استفاده کنند..

حال انتظار می رود که وزیر محترم بهداشت خود اقدام به شفاف سازی مسئله کنند و با مشورت و گفتگو و همکاری با سایر عوامل ذیربط در تنظیم بودجه، به حل و فصل این ماجرا در درون خانواده دولت همت گمارند و خدمت صادقانه به ملت شریف ایران را با همه مشکلات و محدودیت های مالی و اجرایی، بر هر چیزی ترجیح دهند.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.