راه سوم: ظهر جمعه هر هفته ائمه جمعه در سراسر کشور پشت تریبون می‌روند و درباره موضوعات مختلف محلی، کشوری، منطقه‌ای و بین‌المللی طرح بحث می‌کنند. قریب به اتفاق تریبون‌ها، دولت و مسئولان اجرایی را خطاب قرار می‌دهند و به بیان هشدارها، تذکرها و بایدهای و نبایدهایی می‌پردازند. اما این دیدگاه‌ها چقدر از سوی دولت شنیده می‌شود و چقدر مبنای کارشناسی دارد؟

«خبرآنلاین» با این مقدمه، گفت‌وگوی خود با محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری را منتشر کرده است.

او درباره شنیده‌شدن هشدارهای هر هفته تریبون‌های نمازجمعه به دولت گفت: ما و وزارت کشور موضوعات را رصد می‌کنیم. خلاصه گزارش را هم به ستاد اقامه نماز جمعه می‌فرستیم. به هر حال امیدواریم همه عزیزان ما در سنگر نمازجمعه مقداری فضا را آرام کنند یعنی فکر نکنند فقط خودشان دغدغه مردم را دارند.

وی افزود: ما خود را خادم و خدمتگزار مردم می‌دانیم و وظیفه داریم مشکلاتشان را برطرف کنیم. بر همین اساس همه در دولت، مجلس، قوه قضائیه و نهادهای مختلف انتظامی، نظامی و امنیتی شبانه‌روزشان را صرف رسیدگی به امور مردم می‌کنند تا گرفتاری‌ها برطرف شود. حالا مسائل برخی کارها زودتر و برخی کارها دیرتر حل می‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری یادآور شد: اینکه الان کسی خودش مسئولیت نداشته باشد و مرتب بیاید همین طوری نگرانی‌های مردم را اضافه کند، کار درستی نیست. ما انتظارمان از بزرگان، علما و همه سخنرانان این است که اول به دولت کمک کنند. پیشنهاداتی که دارند به ما بدهند، حتما با آغوش باز می‌پذیریم. از طرف دیگر در این شرایط خاص بیاییم با هم کمک کنیم تا مسائل مردم و کشور حل شود.

وی در واکنش به اینکه «علم‌الهدی گفته اف‌ای‌تی‌اف مقدمه فتنه ۹۸ است» بیان کرد: من اصلا چنین تعابیری را قبول ندارم. اینکه کسانی در اوضاع امروز، مردم را دنبال مسائل حاشیه‌ای ببرند، کار درستی نیست.

واعظی اظهار کرد: کشور، نظام و رهبر دارد؛ رهبری که حواسش به همه موضوعات هست. مجلس دارد؛ مجلسی که مرتب جلسه می‌گذارد و مسائل را پیگیری می‌کند. قوه قضائیه و نیروهای نظامی و انتظامی دارد که در حوزه تحت مسئولیت به وظایف خود عمل می‌کنند بنابراین در چنین کشوری معنی ندارد هر کسی هر آنچه به ذهنش می‌آید بگوید.