پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 40987
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲ | ارسال توسط :

چرا برخی دایه های مهربانتر از مادر شده اند؟!! /تحلیلی بر انتقادات اخیر مسیح مهاجری و علی تاجرنیا از دولت

حملات و انتقادات افرادی چون آقایان مسیح مهاجری و علی تاجرنیا که هیچگاه با تحلیل دقیق و واقعگرایانه وضعیت و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور همخوانی ندارد و نیز هیچگاه به دنبال ارائه تحلیلی جامع و یا طرح راهکار و راهبردی جهت گشایش در امور و همراهی و مشارکت با دولت نیست، نشان می دهد که اهداف و اغراض دیگری در پس این انتقادات نهفته است! از فحوا و سخنان آنان چنین بر می آید که از یک سو چشمی به توجه و حمایت دولت از گروهها و جناح های خاص، أعم از اصولگرا و اصلاح طلب دارند و نیز در تقسیم بودجه و یا تصدی و تصاحب پست های کلیدی، انتظارات ویژه ای از دولت می رود
چرا برخی دایه های مهربانتر از مادر شده اند؟!! /تحلیلی بر انتقادات اخیر مسیح مهاجری و علی تاجرنیا از دولت

راه سوم: پس از سیل انتقادات و هجمه های برخی در ماههای اخیر به مردان کابینه دکتر روحانی؛ بویژه به دکتر محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، که این انتقادات چندان نتوانست بر تصمیمات و تغییر نگرش رییس دولت دوازدهم تأثیر گزار باشد، این بار نوبت به حجت الاسلام «مسیح مهاجری»، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی رسید که در سرمقاله ای در این روزنامه انتقادات تندی را متوجه برخی از همکان دکتر روحانی که وی آنها را «حلقه ۵ نفره‌ای که روحانی در آن محصور است»(!) می نامد، سازد! وی در این سرمقاله افراد این حلقه را از زمره کسانی می داند که اظهارنظر‌های برژینسکی مآبانه می‌کنند و رئیس سازمان برنامه و بودجه را یکی از اعضای این حلقه می داند!

انتقادهای جدید پس از استعفای وزیر بهداشت آغاز شد و مسیح مهاجری این استعفاء را به عملکرد رییس سازمان برنامه و بودجه ربط می دهد و معتقد است گره کار را باید سازمان برنامه و بودجه بگشاید! مسیح مهاجری با استناد به قول رئیس دفتر رئیس‌جمهور، که از دکتر هاشمی به عنوان وزیری لایق یاد کرده و رئیس‌جمهور در تلاش است مانع رفتن این وزیر از کابینه شود، می پرسد که «اگر او وزیر لایقی بود چرا با رفتنش از دولت موافقت شد؟»

باید از جناب مهاجری پرسید که ایشان از گفتگوهای صورت گرفته بین رییس جمهور و وزیر مستعفی و تنگناها و مشکلات پیش روی آنها و نیز دلایل این موافقت با این استعفاء، چه می دانند که از آن برداشتی مبنی بر اختلافاتی اصولی دارند؟ مسئله استعفا و پذیرش یا عدم پذیرش آن در هر دولتی امری عادی است که به علل و شرایط موجود بین دو طرف بازمی گردد!

اما جناب مسیح مهاجری در این انتقاد و پرسش، خط دیگری را دنبال می کند و در نهایت می گوید: «شاید بتوان پاسخ این سوال‌ها را از متن استعفای دکتر حسن قاضی زاده هاشمی به دست آورد که مشکل را در وعده‌های عملی نشده سازمان برنامه و بودجه دانست.»(!!) وی در ادامه می نویسد: «گره کار را باید سازمان برنامه و بودجه بگشاید.»(!!) آقای مهاجری با یک احتمال و استفاده از عبارت «شاید»، مشکل را به متن استعفای دکتر هاشمی ربط می دهد و نادانسته از آن نتیجه دلخواه خود، یعنی عدم تحقق وعده های سازمان برنامه و بودجه را می گیرد! مسیح مهاجری باید برای افکار عمومی تشریح کند که از کدام وعده ها حرف می زند و از کدام عدم تحقق بودجه های لازم برای وزارت بهداشت می گوید؟ آیا در کار
رسانه ای می توان با فرض و احتمالات و شاید و اگر و مگر و مانند آن خبر یا تحلیلی را منعکس کرد و افکار عمومی را دچار سوء فهم یا نگرانی نمود؟

و سرانجام نگارنده این سرمقاله خود به نتیجه ای قطعی می رسد و می افزاید: «حالا که مشخص شده(!!) مشکل اصلی در سازمان برنامه و بودجه است، این آقای رئیس‌جمهور است که باید برای این سازمان چاره‌ای بیندیشد.»(!!) جالب است که جناب مهاجری خود می بُرد و می دوزد و بر قامتی می پوشاند و پس از آن به داوری و تعیین تکلیف نیز می پردازد!!! این تعیین تکلیف برای رییس جمهور بر اساس کدام بینه های روشن و مستند حاصل شد؟!! آیا در سخنان وزیر و بهداشت یا رییس جمهور نشانه و بینه ای برای تأیید این برداشت ایشان وجود دارد؟!

هر چند مسیح مهاجری به این حد بسنده نمی کند و می خواهد نشانی از وجود مشکلاتی فراتر و کلان تر از اختلاف نظر میان رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر بهداشت بدهد و مشکل اصلی را از حلقه تنگ و محدود چهار پنج نفره که رئیس جمهور روحانی در آن محصور است، می داند؛ اما باز هم رئیس سازمان برنامه و بودجه را مهمترین عضو این حلقه می داند!! اما مسیح مهاجری نه از افراد اصلی این حلقه نامی می برد و نه از نظرات و رویکرد ایشان چیزی می گوید و نه منبع اطلاعات خود را ذکر می کند!! وی نمی گوید که اعضای این حلقه ی موهوم چه می گویند و به دنبال چه هستند!! و اگر به مدیریت و هوشیاری و تجربه دکتر روحانی باور دارند، چگونه وی را اسیری دست و پابسته و متأثر از افکار و سلیقه های افراد این حلقه تلقی می کند؟!

اما راستی چرا تمام حملات و انتقادات مخالفان دولت در نهایت به دکتر نوبخت رییس سازمان و بودجه ختم می شود؟! چرا او همواره در مرکز آماج انتقادات و مخالفت های برخی از منتقدان دولت روحانی است؟ آیا این به عملکرد و شخصیت ویژه دکتر نوبخت ربط دارد؛ یا به اهمیت و حساسیت سازمان برنامه و بودجه که عهده دار تدوین برنامه و تنظیم بودجه و اعتبارات کشور است و یا به دلایل دیگری که باید رمزگشایی شوند؟!!

مسیح مهاجری در ادامه معتقد است که اعضای این حلقه بر گرد رییس جمهور از افرادی هستند که در پیشبرد امور کشور ناموفق هستند؛ ولی وی از آنان نامی نمی برد و نمی گوید چرا و چگونه ناموفق اند!! مهاجری از عدم اعلام نارضایتی رییس جمهور از این چند نفر نیز اظهار تعجب می کند!! اما باید پرسید چرا باید رییس جمهور از عملکرد این افراد اعلام نارضایتی کند؟!! و آیا مگر رییس جمهور تا کنون از وزرا مدیران خود- حتی آنانکه استیضاح شده اند یا طرح استعفاء کرده اند- اعلام نارضایتی نموده اند؟ آیا اینکه آقای مسیح مهاجری به یک باره این چنین دایه ی مهربانتر از مادر شده اند، عجیب نیست؟!!!

مهاجری از دکتر روحانی انتقاد می کند که چرا به دنبال ایجاد تحول در نزدیک‌ترین اطرافیان خود نیست؟! وی از رییس جمهور می پرسد: «تا کجا می‌توان اظهارنظرهای برژنسکی مآبانه بعضی ازمشاورانتان را تحمل کرد که بودجه میلیاردی می‌گیرند و مثل بعضی دستگاه‌های باصطلاح فرهنگی حوزه و خارج حوزه فقط کارمند و حقوق بگیران آویزان اضافه می‌کنند؟»

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در پایان می نویسد: «سازمان برنامه و بودجه به یک مدیر شجاع نیاز دارد تا بودجه از انحصارهای تحمیلی کنونی آزاد شود و به مصرف واقعی برسد.»(!!) اما توضیح نمی دهد که مقصودش از «انحصارهای تحمیلی بودجه کنونی» و «راههای مصرف واقعی» آن چیست!!؟

پرسش مهم دیگر این است که چرا مسیح مهاجری که در سالهای اخیر کمتر به صورت مستقیم به موضوعات و منازعات مهم سیاسی کشور ورود کرده، چنین تند و شدید به برخی از یاران کابینه دولت دوازدهم بویژه دکتر نوبخت می تازد و خواهان حذف آنان از بدنه دولت است؟!!

در همین راستا علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب»، با رویکردی کمی ملایم تر می گوید: «به روحانی و صداقتش اعتقاد داریم، اما به اطرافیانش نه! وی معتقد است اعتماد بیش از حد روحانی به حلقه اطرافش باعث شکاف بین افکار عمومی و نخبگان و ایشان شده است!!

وی در ادامه بار دیگر چون دیگر اصلاح طلبان یادآور می شود که کنار رفتن آقای عارف و حمایت اصلاح طلبان باعث شد که ایشان در دور اول انتخابات و در ادامه در دور دوم یعنی سال ۹۶ پیروز شوند!! اما آنجا که تاجرنیا اظهار می کند: «پایگاه اصلی حلقه نزدیک به روحانی اصولگرایی است»(!!) در واقع از هدف سیاسی و اغراض جناحی خود پرده برمی دارد!

حملات و انتقادات افرادی چون آقایان مسیح مهاجری و علی تاجرنیا که هیچگاه با تحلیل دقیق و واقعگرایانه وضعیت و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور همخوانی ندارد و نیز هیچگاه به دنبال ارائه تحلیلی جامع و یا طرح راهکار و راهبردی جهت گشایش در امور و همراهی و مشارکت با دولت نیست، نشان می دهد که اهداف و اغراض دیگری در پس این انتقادات نهفته است! از فحوا و سخنان آنان چنین بر می آید که از یک سو چشمی به توجه و حمایت دولت از گروهها و جناح های خاص، أعم از اصولگرا و اصلاح طلب دارند و نیز در تقسیم بودجه و یا تصدی و تصاحب پست های کلیدی، انتظارات ویژه ای از دولت می رود! و از دیگر سو با چشمی دیگر به ایجاد زمینه ها و مقدمات لازم برای انتخابات آینده مجلس و ریاست جمهوری می نگرند!!

روحانی بارها اعلام کرده است که با آنانی که شرایط را درک کرده اند و با دولت همدلی و همراهی دارند به کارها و برنامه های خود برای رسیدن به اهداف دولت و تحقق تعهداتی که به مردم داده همچنان ادامه خواهند داد و با کمال قدرت و قاطعیت از یاران و همراهان صدیق و وفادار خود حمایت خواهد کرد!

خط اعتدال

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.