پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 6 April , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹ - 13 شعبان 1441
شناسه خبر : 41190
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵ | ارسال توسط :
علی تاجرنیا:

نگاه دولت‌ها نسبت به نیازسنجی بودجه نسبت به مجلس کارشناسی‌تر بوده است/روش رسیدگی به بودجه باید اصلاح شود

اساسا نگاه دولت‌ها نسبت به نیازسنجی بودجه نسبت به مجلس کارشناسی‌تر بوده و در مقابل نیز، این نگاه بعضا در مجلس بر اساس علایق و لابی‌های نمایندگان تغییر می‌کند.
نگاه دولت‌ها نسبت به نیازسنجی بودجه نسبت به مجلس کارشناسی‌تر بوده است/روش رسیدگی به بودجه باید اصلاح شود
راه سوم: نگاه ملی در بررسی بودجه سالانه کشور، همواره یکی از مسائل مهم و کلیدی مجالس شورای اسلامی بوده است. نگاهی که در صورت عدول از بعد ملی خود و نیل به رویکرد بخشی، می‌تواند در بحث اعتبارات کشور آسیب‌زا باشد.

در همین رابطه، علی تاجرنیا، نماینده اسبق مردم مشهد در مجلس ششم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این دوره، ضمن تاکید بر لزوم نگاه ملی به بودجه کشور، در گفتگو با«خطِ اعتدال» گفت: مسئله مهمی که از ابتدا در مجالس کشور مطرح بوده و همه بر توجه به این اصل تاکید داشته‌اند، لزوم نگاه فرابخشی و ملی به بودجه، چه در دستگاه‌های اجرایی و چه در حوزه‌های جغرافیایی بوده است.
وی افزود: بخش عمده عدم تحقق این نگاه در برخی موارد نیز به نوع نگاه مجلس و دولت برمی‌گردد. اساسا نگاه دولت‌ها نسبت به نیازسنجی بودجه نسبت به مجلس کارشناسی‌تر بوده و در مقابل نیز، این نگاه بعضا در مجلس بر اساس علایق و لابی‌های نمایندگان تغییر می‌کند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: البته خواسته صریح از دولت نیز در این جا است که از توجه به برخی گرایش‌ها و خواسته‌های دستگاه‌های مختلف اجرایی به لحاظ سلیقه‌ای و فردی پرهیز کرده و نیازهای اساسی کشور را بر اساس توسعه متوازن، مبنا قرار دهد. چرا که گاهی در این باره، عدم صرفه جویی را نیز در برخی از دستگاه‌ها شاهد هستیم.
عضو اسبق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین یادآور شد: اتفاق فاجعه بار در این زمینه، گاهی در کمیسیون تلفیق مجلس، در حین بررسی بودجه رخ می‌دهد و عمده دلیل آن نیز در این جا است که برخی از نمایندگان، تلاش می‌کنند تا بودجه را به سمت علایق خود پیش ببرند. در حقیقت راهکار این مسئله نیز، اصلاح روش رسیدگی به بودجه است.
تاجرنیا ادامه داد: باید شرایط را به گونه‌ای پیش ببریم که نمایندگان برای رای آوری در دوره بعد و در چارچوب یک رفتار انتخاباتی، تنها در راستای نگاه توسعه‌ای به حوزه اتخابیه خود عمل نکرده و وجه ملی مسئله را مدنظر قرار دهند. به عنوان نمونه، گاهی فرودگاه‌های خالی و دانشگاه‌های بدون دانشجوی متقاضی را در برخی از شهرها و حوزه‌های انتخابیه می‌بینیم که حاصل همین نوع نگاه سطحی و بخشی است.
نماینده اسبق مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تا زمانی که ساختار به گونه‌ای باشد که نمایندگان صرفا بخواهند در هر امری، حضور خود در دور بعدی مجلس را تضمین کنند، ماجرا از همین قرا خواهد بود.
این فعال سیاسی اصلاح طلب، ضمن اشاره به لزوم توجه به انقباضی بودن بودجه در شرایط کنونی، خاطرنشان کرد: بودجه باید انقباضی باشد و قرار نیست که در چنین شرایط سختی که اکنون در آن قرار داریم، بودجه برخی از دستگاه‌ها و نهادهای خاص افزایش داشته باشد. وقتی که کشور در شرایط اقتصادی خاص قرار گرفته و درگیر برخی از مشکلات است، باید شاهد کاهش نسبی دستگاه‌ها در سال سخت آینده باشیم.
وی در پایان نیز ضمن اشاره به کمپین برخی از نمایندگان درباره لزوم نگاه ملی به بودجه و پرهیز از بخشی‌نگری در روند بررسی آن، عنوان داشت: بنده کاملا با این کمپین و این رویکرد موافق هستم و باید این مهم را در نظر داشت که هر میزان از بودجه پیشنهادی دولت فاصله بگیریم، به سمت بودجه بخشی و غیرملی خواهیم رفت.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.